Paradižnikova mezga

krizanka22  

član od: 1.10.2005

sporočila: 86

tema odprta - 3. sep 2006 22:07 | ogledi: 17.858 | odgovori: 10

Ali ima kdo dober preizkušen recept za izdelavo paradižnikove mezge ?

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

3. sep 2006 22:25

Jaz posteklenim čebulo, dodam malo stebelne zelene in nekaj korenja. Ko je to spraženo dodam olupljen paradižnik brez semen in to kuham. Pred koncem zmeljem s paličnim mešalnikom, posolim in dodam kar precej bazilike. Vroče polnim v kozarce. Se zelo dobro obnese, omaka pa je odlična. lp Vesna

bdrenov1  

član od: 5.7.2007

sporočila: 2

11. avg 2012 21:19

a,se da bolj kak enostaven način naredit?mam majnega otroka,pa ne morem pol tam 3-4ure visit v kuhinji,zarad ene mezge....hvala in lp,katja

bdrenov1

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

12. avg 2012 8:05

Je, greš v trgovino in jo kupiš

Lijana

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

12. avg 2012 8:28

Katja kaj pa če jo probaš delati v pečici tako kot nekateri recepti za marmelado? 

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. avg 2012 16:35

bdrenov1 je napisal/a:

a,se da bolj kak enostaven način naredit?mam majnega otroka,pa ne morem pol tam 3-4ure visit v kuhinji,zarad ene mezge....hvala in lp,katja



bdrenov1

 

Žrtvuješ en večer in se tega lotiš, ko daš otroka spat.

ali pa, kot je lijana napisala, se letos odreči domači in jo eno sezono pač kupuj.

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

13. avg 2012 16:35

V izogib tega, da dobimo še razlago, da "ob majhnem otroku se mi ne da vsega brati".....se grem malo samopromocije in citiram samo sebe izpred točno petih let (takisto je bil 13. 8.)

To, kar je bilo napisano do sedaj, se da zelo enostavno narediti tudi tako, da paradižnik narežeš na kocke, od tu naprej sta pa dve varianti:

a) Mezga: ognjevarno stekleno posodo namastiš z olivnim oljem, vanjo daš narezan paradžnik in zadevo pečeš na 180 stopinj med 70 in 90 minut.  Vzameš posodo iz pečice, z odcejalno zajemalko preložiš paradižnik v drugo posodo (med peko gre ven voda in tudi semena, tako da ti ostane zelo kvalitetna paradižnikova tvarina), po potrebi še enkrat precediš, in pečene paradižnik zmiksaš s paličnim mešalnikom do faze, mezge. Pasteriziraš - jaz to počnem 30 minut na 70 stopinjah in stvar je končana. Mezga je zelo lepe rdeče barve.

b) Omaka: Ista finta kot pri mezgi, samo da tu že med peko daješ začimbe (glej moj silni recept za Kremo iz paprik, ki je v bazi, namesto paprik se uporabijo paradižniki) in zadevo je treba pred miksanjem obvezno odcediti.

Jaz iz 3 kg paradižnika s tem postpokom dobim 1,8 litra mezge ali pa omake.

Vendelina jr.

Vendelina jr.

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

14. avg 2012 9:47

Meni je všeč Rimljankina ideja - paradižnik narežeš na koščke, naložiš v kozarce, na vrh daš žličko soli, zapreš in pasteriziraš. Ni ravno mezga, je pa prav tako dobro. Predvsem pa ekspresno gotovo in ni še tri dni vonja po paradižniku :)

Atina

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

19. avg 2012 11:55

Vendelina jr. je napisal/a:

V izogib tega, da dobimo še razlago, da "ob majhnem otroku se mi ne da vsega brati".....se grem malo samopromocije in citiram samo sebe izpred točno petih let (takisto je bil 13. 8.)

To, kar je bilo napisano do sedaj, se da zelo enostavno narediti tudi tako, da paradižnik narežeš na kocke, od tu naprej sta pa dve varianti:

a) Mezga: ognjevarno stekleno posodo namastiš z olivnim oljem, vanjo daš narezan paradžnik in zadevo pečeš na 180 stopinj med 70 in 90 minut.  Vzameš posodo iz pečice, z odcejalno zajemalko preložiš paradižnik v drugo posodo (med peko gre ven voda in tudi semena, tako da ti ostane zelo kvalitetna paradižnikova tvarina), po potrebi še enkrat precediš, in pečene paradižnik zmiksaš s paličnim mešalnikom do faze, mezge. Pasteriziraš - jaz to počnem 30 minut na 70 stopinjah in stvar je končana. Mezga je zelo lepe rdeče barve.

b) Omaka: Ista finta kot pri mezgi, samo da tu že med peko daješ začimbe (glej moj silni recept za Kremo iz paprik, ki je v bazi, namesto paprik se uporabijo paradižniki) in zadevo je treba pred miksanjem obvezno odcediti.

Jaz iz 3 kg paradižnika s tem postpokom dobim 1,8 litra mezge ali pa omake

 

Danes sem naredila mezgo po tem receptu in izpadlo je odlično.

 

 

 

 

 

 

Vendelina jr.



Vendelina jr.

rosie

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

19. avg 2012 12:02

Ne vem, kako mi je uspelo takole citirati Vendelinin zapis. Sem poskusila popraviti, pa ni šlo. Se opravičujem.

Torej, naredila sem mezgo po postopku, kot ga svetuje Vendelina in je odlično uspelo. Pa skoraj brez packarije.

rosie

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti