Užitne sirovke

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

tema odprta - 3. sep 2006 20:57 | ogledi: 31.014 | odgovori: 29

Nabral sem kar nekaj sirovk. Kako jih shranjujete?

as1

vegeterianka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 282

3. sep 2006 21:22

AS kaj pa so sploh sirovke ??? l.p vegeterianka

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

3. sep 2006 21:45

Jih še nisem nikoli zamrznila (smo jih prej pojedli)! Jaz jih spečem kar v pečici.Gobi odrežem bet, posolim in spečem, na koncu pa dodam, kot rimljanka, marinado iz oljčnega olja,česna in peteršilja. Sirovke imajo tak bel mleček, če jih stisneš, zato se jih mnogi bojijo uživat!So pa v resnici prekrasne gobe Nena Nena-morje

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. sep 2006 22:14

jaz pa jem samo take z oranžnim mlečkom! Tiste z belim menda niso najbolj priporočljive!? LP cervus

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

3. sep 2006 22:17

Sirovke, ki jih uživam jaz, in mislim da so te na sliki, nimajo belega mlečka ampak živo oranžnega. Prav zaradi tega oranžnega mlečka jih je lahko ločiti od drugih gob. Sama jih pripravljam pečene na ponvi in posoljene, poleg pa ponudim kislo smetano in kruh. Vsem jedcem so zelo dobre. Lep pozdrav magnolija

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

3. sep 2006 23:29

http://www.gobe.si/Gobe/LactariusDeliciosus Jaz nabiram te...da ne bo kdo kakšne strupene nabral Moj motto: nabiraj samo tiste gobe, ki jih 100 % poznaš...ostale pusti na miru! Nena Nena-morje

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. sep 2006 7:07

Rimljanka, a si sigurna, da se te gobe zamrznejo. Midva z možem sva jih v prvih letih gobarjenja tudi nabrala večjo količino in zamrznila. Po uporabi iz zmrzovalnika so postale kot žaganje in sva jih zavrgla. Od takrat dalje jih jemo samo sveže in to pečene. LP

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

4. sep 2006 7:14

Gob, ki jim pravimo sirovke, je precej vrst; poleg treh vrst, ki imajo oranžen mleček in so ravno zato razpoznavne, je užitna še mlečna pečenica, ki pa ima bel mleček. Užitne so še nekatere druge vrste sirovk z belim mlečkom, če jih prej prekuhate, vodo odlijete in potem popečete. Nisem jih še poskusil, ker ima po mojem mnenju tako obdelana goba samo še okus po dodanih začimbah. Sirovke na splošno niso smrtno nevarne, znajo pa vam obrniti želodec, če med užitne pomotoma vmešate kakšno drugo. Vendar se težko zmotite, če upoštevate, da mora biti mleček oranžen in po okusu blag (beli mlečki drugih sirovk vas na jeziku zapečejo huje kot najhujši poper!) Izdam vam še, da užitne sirovke z oranžnim mlečkom uspevajo predvsem pod iglavci in v njihovi bližini (borom, macesnom, jelko ...). Če se zapodite v gozd za sirovkami, iščite samo omenjena drevesa. Sicer pa sirovke uspevajo predvsem na obrobju gozda. Pri sirovkah z oranžnim mlečkom je užiten samo klobuk, bet je ponavadi pretrd. Sirovka je ena redkih gob, ki jo lahko uživamo surovo (mimogrede, ste vedeli, da je priljubljena marela ali dežnikarica surova precej strupena, strup izgubi šele po toplotni obdelavi?!). Sam imam najraje, da si sveže sirovke narežem na zeleno solato namesto krompirja ali fižola iz pločevinke. Odlične so tudi sirovke, pečene na žaru ali v z majceno količino olja podmazani ponvi. Dodatki skorajda niso potrebni, ker je že aroma samih gob izvrstna (morda le malo soli, česna in peteršilja, kar je stvar osebnega okusa, vsa druga premočna zelišča, na primer bazilika&co, pa zatrejo prefinjen okus gob). Na splošno svetujejo, da sirovk ni dobro zamrzovati. Sam sirovke zamrzujem le v kombinaciji z drugimi gobami, ki pa jih prej vse skupaj popražim s čebulo, da spustijo vodo. Kakšna sama po nekaj mesecih pride is skrinje, nimam izkušenj, predstavljam pa si, da najbrž ne v najboljši formi. Če pa slučajno sirovk naberem več, jih vložim v kis kot druge gobe. Tudi v tem primeru je najbolje vložiti mešane gobe, a tudi sirovke same so se, po mojih izkušnjah, odlično odrezale. Da vas ne bi motilo, v nekaterih knjigah o gobah vlaganje sirovk odsvetujejo. Zakaj, ne vem. Do zdaj so se še vsi vloženi kozarčki sirovk dobro odrezali in šli krasno v promet. Spet sem po svoji navadi predolg. O sirovkah bi vam lahko še marsikaj napisal, pa najbrž že tega marsikdo ne bo prebral. Če pa bo, še to: Spoštujte svet gob in ga dobro spoznajte. Včasih samo majhen datajl loči strupeno gobo od užitne. Zaupajte samo sebi in svoji presoji - ne jejte gob,za katere niste prepričani, da so užitne. 100-odstotno spoznajte naše najbolj strupene gobe, a jih ne brcajte. Na splošno ne brcajte gob, ki jih ne poznate! Prijazen pozdrav vsem gobarjem in drugim na forumu! Boris booris

mandelj  

član od: 6.5.2004

sporočila: 90

4. sep 2006 8:41

Mi pa sirovke tudi vlagamo. Manjši enako veliki klobuki sirovk so lahko vloženi v kisu primerni okraski raznih toplih in hladnih predjedi.

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

4. sep 2006 9:45

Iz tovrstnih sirovk se v Prekmurju dela bograč, ki je fenomenalen. Sam ga še nisem delal, recept pa bi naj bil takorekoč tak, kot za običajen bograč. Drugače pa uporabljam sirovke v kombinaciji z drugimi gobami. lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti