Jabolčni štrudl

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

3. sep 2006 20:35

Prav po istem postopku tudi jaz delam jabolčni štrudl. Razlikujeva se s teta-torto v tem, da jaz testu ne odrežem debele robove z leve in desne strani... Namreč ti debelejši skrajci so "prava poslastica" in se grebemo, kdo bo prvi vzel. Tiste variante s skuto, pa listnato testo... to več ni jabolčni štrudl. Pozdravček!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. sep 2006 20:54

Meni je pa super, če so nadevu za jabolčni zavitek dodani grobo sesekljani orehi...Mamamia mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. sep 2006 19:16

ursa40, seveda čestitke ! pa še nekaj o jabolčnem zavitku - štrudlu. Enih pet let nazaj, moj sin in njegova " koruznica " so šli na Dunaj urejat vizume za ( se mi zdi ) Maroko, Tunizijo in Libijo ( od Libije ni bilo nič, ker oni koruznike ne obrajtajo ). Jaz sem šel zraven, tako, da sem bil dva dni " tapravi " turist. Za turiste so imeli nekakšno dnevno vozovnico, ki je veljala za vse prevoze po mestu neomejeno, kar sem jaz izkoristil in pregledal Dunaj po dolgem ( in počez, seveda ). Ko sem že tam, ne bom preizskušal dunajskega zrezka ampak bom preizkusil " winer specialitat: apfelštrudel " ( menda je prav napisamo, ne znam nemško,( hotel sem zapisati, da imam jabolčni zavitek zelo rad, ampak jaz praktički vse imam " zelo rad " pol je neumno da to zapišem )). In res v dveh dneh, sem pojedel najmanj petnaest do dvajset apfelštrudlov. Ker ne znam nemško, konverzacija je bila v glavnem v angleščini ( no, da ne bo pomote, tudi z angleščino se ne hvalim ampak gre ). In rezultat: v glavnem so v redo, še najboljši so ( vsaj za mene ), tisti najbolj preprosti, se pravi jabolko zavito v mal testa, brez ali s zelo mal cimeta . V prvi izdaji svoje knjige, Ivačič na enem mestu piše, da se razni zavitki delajo iz bolj debelaga vlečenega testa, tenko vlečeno testo je izmišljija brezposlenih mestnih gospodinj, ki so imele čas za " afnanje ". Prvo izdajo knjige sem " poklonil " sinu, sebi sem sedaj nabavil zadnjo izdajo ( založba Pivec 2006 ) in tega mesta v novi izdaji ni. Jaz jabolčni štrudl ( in pito ) delam pogosto. Štrudl delam iz 180 gr. moke ki jo izvlečem na dolžino cca 90 cm in v širino cca 30 - 35 cm ko dam fil, ( cca 600 gr jabolk ) zvijam s obe strani tako, da dobim nekakšen dvojni štrudel, ki ga potem zvijem v spiralo in dam v pekač premera 24 cm. Ene dve leti nazaj, sem s prijateljem kosil v Ljubljani v eni gostilni ( ko se na koncu celovške zavije desno proti Tacnu, takoj pred semaforjem na " nemški " cesti, na desni strani, menda je metliški hram, ali kaj drugega metliškega, ali pa kakšen drug hram ) " Kelnerca " vpraša za posladek, imajo jabolčni zavitek, seveda prinesite............... božansko, topi se v ustih vse je ravno prav, tako kot mora bit. Pokličem punco, in čisto resno ji povem, da naj pokliče kuharico. Punca gre, pride nazaj s šefom: kaj je narobe, vpraša. Nič, odgovorim, boljšega zavitka v življenju nisem jedel, pokličite kuharico, da ji to povem in čestitanm ( in dam ljubčka )........... Seveda, vzamem dva štrudla s sabo in jih analiziram doma, in pogruntam, da je štrudl dodatno zalit s tekočino tako kot sem prej opisaL. od takrat so tudi moji štrudli " za prste polizat ". ( Enkrat, mim mojega " bivališča " gre fantič cca 12 - 13 let s pokvarjenim biciklom. Bicikl popravimo, ko umijemo roke, ponudim mu štrdl. Fantič poje, ga vprašam če bo še en kos,......... bo. Ko poje, jaz ne morem iz svoje kože in ga vprašam, kakšen se mu zdi: boljši kot mamin, odgovori. ). Evo, " ja se malo raspričo ". PS: ko že omenjam kuharske knjige, nekaj mesecev nazaj, sem kupil za darilo knjigo" kuharstvo " od Pepike Levstek s sodelavci. Preden sem jo oddal sem je mal prelistal in bil navdušen, tako da sem jo nekaj dni nazaj kupil še sebi, močno priporočam. Zdej pa res moram nehat, če vas dolgočasim, zakaj me ne prekinete ? pa še en PS: obljubim da ne bom več nič pisal o štrudlu. ežoj

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

4. sep 2006 19:28

Odličen dodatek je malo rumove arome. LP! Muffsy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. sep 2006 19:31

Ah, ežoj, kar piši, te je pravi balzam brat, ko same prijazne misli in dejanja sijejo iz tvojega pisanja. ........................................................................................ rimljanka

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

4. sep 2006 20:18

Ežoj tvoji komenatarji so prva liga .Ti kar piši še ,te z užitkom beremo. Lepo pa radi se imejte ursa40

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

4. sep 2006 20:27

No, pa sem le prelomil besodo, sam še tole: sedaj je " sezona " bučk. Zelo je dober fil: grobo naribane bučke ( tako kot repa ), preden se dajo na testo boljše jih je ožet, jaz ne dam cimeta, dam več vanilin sladkorja, naprej postopek kot za jabolčni štrudl. ( pozor: boljše je, da je testo malo debelejše ). Zgodilo se mi je, da sem testo izvlekel zelo na tenko, gor dam bučke, ko sem začel zvijat - katastrofa, testo se je skos neki trgalo, fil je ven padal, jaz čist znerviram, grem v dnevno sobo, rečem ženi naj vse vrže v smeti, mič ni ratalo. Ona gre v kuhinjo, vse tisto pobere na pekač in speče, in je bilo zelo v redu ( štrudl pa res ni bil ). Lahko se na testo poškropljeno z oljem, da drobno narezana čebula, bučke kot prej, posoli, popra, zvije v zavitek ( naj ne bo predebel ) in speče, dobi pa se jed, ki ji v Bosni rečejo: pita od tikve ( zraven paše jogurt ) pa dober tek, slani in sladki. ežoj

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

5. sep 2006 9:55

Za tiste, ki imajo sočna jabolka pa ne marajo tako sočnega štrudla. Pri nas namesto drobtin zmeljemo bebe piškote in jih dodamo.Men se zdi boljš kot pa z drobtinam, je pa res da morajo bit jabolka res sočna drgač je štrudl presuh. Mi to vedno prakticiramo pri češnjevem štrudlu. pa pa CARLY

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. sep 2006 11:52

Še moja pripomba na debelino testa pri štrudlu. Moja mami naredi najboljši (seveda :) sirov štrudel. En teden nazaj je bil spet na programu, in sicer še boljši kot sicer. Zakaj? Imel je debelejše testo. Drugače je bilo testo vedno zelo na tanko razvaljano, tokrat ne. mimika

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

5. sep 2006 13:42

Ežoj rada bi te vprašala kakšno dodatno tekočino si mislil pri zavitku? Drugače pa kar piši, saj je malo moških , ki s takim veseljem kuhajo in potem o tem znajo še na zanimiv način napisati kakšno besedo. Lep dan in še veliko uspelih zavitkov ti želim! Romanad

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti