Jabolčni štrudl

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

2. sep 2006 18:38

pa še jaz: lahko delaš iz vlečenega ali lisnatega testa. meni je boljši iz vlečenega testa, vendar se rad naredi da zna bit rahlo suh, če je močneje zapečen ( vsaj prvih nekaj ur ). Tukaj je trik: zakuhaš mal vode s mal sladkorja in masla, pečen štrudl preliješ ( paziti je treba, ne preveč, da ne pride kakšna čudna baklava , recimo na pamet cca 1-1,5 dcl), in daš nazaj v pečico za nekaj minut. Pred postrežbo, bogato posladkaš z mletim vanilin sladkotjem. Za fil, tako kot so prej povedale: boljše je jabolko narezat na lističe, jaz jih nič ne dušim prej, posladkat sladkorjem ( tudi vanilin ), cimeta ne preveč, tolk da je in mal orehov, ne veliko, ker pol ni jabolčni štrudl ( oreho zmleti, jaz kar z mlinčkom meljem direkt na jabola ). Vlečeno testo, preden daš jabolka, pošprisaj z raztopljenim maslom ali mešanico masla in olja.Veliko sreče ežoj

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

2. sep 2006 19:14

Oj punce,hvala za nasvete.Dogajalo se je v Žireh na športnem dnevu Alpine.Poleg "tazaresnih"tekmovanj imamo tudi družabne igre.Pekle smo štrudl iz skutinega testa ,ki sem ga našla na forumu.In......ZMAGALE SMO!!!!!!! Izmed petih ekip smo zmagale s čisto običajnim nadevom ,le v testo smo dale skuto ,margarino in moko . Po mnenju komisije ,ki je ocenjevala in po mnenju jedcev je bil res najboljši.. ursa40

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

2. sep 2006 20:24

ursa40, čestitam! . Upam, da si naredila kaj reklame za našo stran. Sem prejle opazila tisti recept in imam namen jutri narediti takšen zavitek, zmagala ne bom, ker ne bo tekmovanja, pa vseeno. rimljanka

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

2. sep 2006 20:58

Tudi jaz sem ga danes pekla, res je dober. jade

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

3. sep 2006 8:47

Hvala Rimljanka !! Res je dober za Kulinariko pa itak ves čas govorim okoli ,tako da ima kar nekaj novih uprabnikov odkar sem jaz tu gor ursa40

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

3. sep 2006 8:54

Čestitke za zmagoo!!! val

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

3. sep 2006 9:04

URŠA& co. Lep dan in veliko se smejte

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

3. sep 2006 10:16

Bravo jessy6

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

3. sep 2006 18:33

Ursa, tudi moje čestitke. In kaže, da je bila vaša ocenjevalna komisija istega mnenja, kot sem jaz, da je namreč jabolčni štrudel najboljši brez preveč dodatkov: jaz dam samo jabolka (neolupljena in naribana kot repa), na maslu prepražene drobtinice, sladkor (morda s čisto malo cimeta, pa ne vedno) in vanilijev sladkor. Vlečeno testo razvlečem zelo na tanko (s testom iz 30 dag moke skoraj v celoti prekrijem mizo 1 m x 2 m), testu obrežem debele robove, polovico testa (po dolžini) premažem z raztopljenim maslom, drugo polovico potresem s prepraženimi drobtinicami, jabolki in sladkorjem. Zvijati začnem pri nadevu, na koncu pride nekoliko plasti testa, ki je premazano z maslom in se pečeno lista. Narežem na kose, dolge kot pekač, in jih položim v pekač, namazan z maslom. Premažen z mrzlo vodo in pečem pri 170/180 stopinjah približno 1 uro. Je pa zelo pomembno, da so jabolka kisla in se razpustijo, v začetku sezone so najboljši "pobiravčki", pozimi pa boskopski kosmači. Sem pa tudi že iz zlatega delišesa z veliko limoninega soka naredila užiten štrudel, čeprav ne najboljšega. Za navedeno "mizo" štrudla vzamem kakih 1,5 kg jabolk (količino vem, ker jih ne poberem na vrtu, ampak kupim na trgu!). Ne morem pa si predstavljati, kako bi bil lahko tak štrudel suh, pa tudi ne sladkam ga nikoli po vrhu. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti