Jabolčni štrudl

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. sep 2006 14:02

Moja mami pa nardi najboljši štrdel, uporabi pa 10 kil jabolk za nadev. Ja, prav ste prebrali. Testo prav na tanko razvalja, posuje s prepraženimi drobtinicami, čez pa jabolk, da je kar hudo. Čez pa sladkor in dva cimeta. Piide ravno prav za v tisti visok pekač, ki je v pečici. Moj mož je bil čisto šokiran, ko ga je prvič jedel pri njej. Se mi je zdelo nezaslišano dosti jabolk... No, zdaj je še njemu najboljši... Košček pa pride prav težak zaradi teže jabolk, če ga držiš v roki. Ne trdim, da je ta način pravi, povem pa kako delamo pri nas doma. Če ima kdo rad zelo zelo nadevane štrudlje pa dajem idejo in pogum. Sem jedla tudi potice, ki so imele 3 cm debel nadev, pa testo 0.5 cm. Rahle, dobre. Nikoli mi ni bilo jasno, kako jim to rata...

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

5. sep 2006 22:03

romanad: preberi moj " prispevek " na str.2 lidika: mal zmanjšaj, deset kil se mi zdi mal preveč, verjamem pa da je dober. Mene to spominja na švedsko sladsico " svenska appelkaka " , po mojem znanju švedščine ( ki se tukaj konča ) to pomeni švedski jabolčni kolač. Gre za zmes jabolk, krušnih drobtin in sladkorja, s mal masla ali margarine, začinjeno s cimetom in zapečeno v pečici. ežoj

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

6. sep 2006 0:29

Poročam, da sem spekla jabolčni štrudl in po Ežojevem nasvetu polila s sladkorno vodo. Rezultat mi je zelo všeč, zato bom odslej vedno delala tako. Ežoj, hvala! riba-ribica

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

6. sep 2006 9:34

Hvala Ežoj! Sem čisto spregledala. Naslednjič poskusim po tvoje! lep pozdrav! Romanad

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

19. nov 2006 10:55

Pohvalila bi ežojev nasvet, da se štrudl polije s sladkorno vodo. Prejšni teden sem pekla štrudel 2x. Prvič s kupljenim listnatim testom, drugič z domačim vlečenim. Obakrat sem ga par minut pred koncem peke polila s sladkorno vodo z dodatkom masla. Lahko rečem da je ta nasvet res zakon. Sicer je bila pa seveda vsem bolj všeč druga varianta, z vlečenim testom. Nena

neznan uporabnik

19. nov 2006 15:28

No jaz imam pa drug problem. Nadev je res najboljši iz primerno kiselkastih jabolk, malo sladkorja, vanilin sladkor, malo limonine lupinice in res malo cimeta, tako da ima res okus po pravih jabolkah. Toda joj - meni štrudel skoraj vedno med pečenjem poči, naj ga pečem iz listnatega testa ali iz vlečenega testa. Delam tako kot ste napisali. Ponavadi ga preden ga dam v pečico še izdatno namažem s sladko smetano po vrhu. Nekaj časa izgleda v redu, nato porumeni in poči. Saj dober je vseeno, toda za oči ni več tako lep. Mi lahko kako svetujete, da se mi to ne bo več dogajalo. Hvala za vaše nasvete in lep pozdrav Tedi tedi

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

20. nov 2006 10:40

Tedi, jaz dam nadev na polovico testa, drugo polovico samo namažem z raztopljenim maslom. Pri zvijanju (seveda začnem pri delu z nadevom) pride okoli nadeva nekaj plasti namazanega testa, ki se lepo lista, hkrati pa je nekakšen "oklep", ki nikoli ne poči. Štrudel pa namažem samo z mrzlo vodo (tako je delala moja babica, rojena še v 19. stoletju!). teta torta

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

20. nov 2006 10:54

Neka znanka mi je zaupala, da testo, preden ga nadeva, namesto z maslom premaže z zmesjo zžvrkljanega jajca in sladke smetane, prav tako se štrudl s tem premaže pred in tudi še med peko. Skorjica je božanska, ni suha in se ne lomi. Preizkušeno.

neznan uporabnik

20. nov 2006 11:21

Tudi jaz namažem nadev samo na polovico razvečenega testa, nato pa zavijem tako, da gre prazno testo premazano ponavadi s sladko smetano vsaj še enkrat okrog. Tudi po vrhu premažem s sladko smetano preden dam v peč - skorjica ostane prijetno hrustljava ne pa trda. Toda vseeno poči. Tukaj mora biti še kakšna druga finta. Lep. pozdrav. Tedi tedi

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

20. nov 2006 17:45

Tedi, tudi jaz dam nadev na polovico testa,drugo polovico pa premažem s stopljenim maslom ali pa s kislo smetano. Zavijem,premažem z maslom in spečem.Nikoli ne poči.Mislim, da ti samo premalo testa pustiš za okoli zavit ali pa je mogoče fila premokra(premalo drobtin?) lp, ela

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti