Francoska slivova pita

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

2. sep 2006 14:06

Ja je res, se tudi dela s suhimi slivami! Meni osebno je boljsi s suhimi. Ce delas suhimi slivami jih se veda ne potrebujes vec kot 10-15 odvisno od pekaca), ki jih porazdelis na maso iz jajc, potem itak potonejo! Bolje je da so izkosciscene! Smetana je sladka, nic ne stepas prej vse samo zmiksaj! Dodaj malo moke drugace se vse prevec napihne in je bolj podobno omleti! karmen Karmen

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

2. sep 2006 16:14

Izven teme: Karmenslo, brez zamere, ampak tu ne gre za to, ali se dela tudi s suhimi slivami ali ne, gre za to, da "pruneau" enostavno niso sveže slive ampak suhe slive in gre za nepravilen prevod. Ravno zaradi takih "površnih" prevodov v npr. kuharskih knjigah prihaja do zmede in splošnega nezadovoljstva, kar smo pa sicer že obdelali v eni drugi temi o kuharskih knjigah. Seveda pa je v švicarski francoščini "pruneau" "quetsch", kar pa v resnici je "sveža" češplja. Ampak to je švicarska francoščina! Sasenka

mandeljcek  

član od: 22.7.2006

sporočila: 66

2. sep 2006 18:02

ah, po moje tudi sami to malo mesajo, v glavnem so bili recepti kar s svezimi slivami ... jaz sem uporabila suhe, le bolje bi bilo ce bi jih malo namocila prej ... francosko prefinjeno ... v enem receptu so namaslen pekac posuli s sladkornim prahom, v enem pa z moko in jaz sem z moko - kar se je pokazalo kot napaka, saj je na dnu nastala kot skorjica ... drugic moko cisto cisto na tanko ali pa sladkorno sipo ... glede prevodov, tule imate stran ki vam prevaja do 150 besed ... http://www.systransoft.com/index.html mandeljček

mandeljcek  

član od: 22.7.2006

sporočila: 66

2. sep 2006 18:23

naredila sem pa takole ... izvirni recept je tule: http://www.bbc.co.uk/food/recipes/database/plumcla a sem ga malo po svoje priredila, ne vem, to VEDNO naredim ... 125 ml mleka 125 ml sladke smetane vanilijev strok (ali vanilijev sladkor) 4 jajca 4 žlice sladkorja v prahu 1 žlico moke maslo za pekac 10 suhih sliv ogrej pečico na 180C. mleko smetano in pol vanilijevega stroka (semena) kuhaj 1 minuto. Ohladi. Jajca in sladkor dobro stepi, nato dodaj po malem moko. Vmešaj ohlajeno mleko s smetano. Pekač namaži z maslom. Posipaj z moko (odstrani odvečno moko s pekača). Vlij testo. Nanj razporedi suhe slive. V pečici peci 30 minut, dokler ne postane zlatorjave barve. Posipaj s sladkorjem v prahu. je pa kar tenko izpadlo, drugic poskusim tvoj recept, Karmenslo ... bodite lepo! mandeljček

Mikica  

član od: 10.12.2004

sporočila: 37

2. sep 2006 22:04

Živijo, zanima me kakšna je krema FLAN? Lp Mikica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. sep 2006 11:41

Flan je vrsta kreme iz veliko jajc, mleka, včasih tudi smetane, obvezno z dodatkom vanilije, dela se tako, da se v jajca, stepena s sladkorjem, vliva vroče mleko, potem pa se vlije v model, ta pa se da v pekač z vodo in se krema potem peče v pečici. So seveda različne izvedbe flanov, ampak to je v glavnem to (velikorat se krema v lije v model, na dni kateregaje karamel). Mamamia mamamia

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. sep 2006 9:01

Ko smo ravno pri francoskih kolačih. Sinoči sem v neki francoski reviji videla en sadni kolač, ki je bil na dnu iz krhkega testa recimo, potem sadje in na njem pa kot da bi koščke pergament papirja zmečkal v kepo in jih v obliki zvonika naložil na sadje. Tudi ime je pisalo, vendar se ga ne spomnim, do revije pa tudi ne morem. Če poskušam rekonstruirati ime: v njem so bile črke _ueill__. Tako nekako. Izgledalo je zelo zanimivo in predvsem me zanima, iz kakšnega testa je bil vrhnji del. Verjetno ne tako tanko vlečeno testo. Se komu sanja, kaj bi to utegnilo biti?

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

8. sep 2006 23:17

Hm, ob tvojem opisu mi prideta na misel tri stvari: 1. millefeuille (kar bi se ujemalo s tvojim opisom imena, sicer pa ne kaj dosti , 2. tradicionalno poročno pecivo (ki se v veliki meri sploh ne pripravlja več), kjer kroglice (les choux) paljenega testa (pâte à chou) zlagajo drugo na drugo v obliki piramide. 3. oboje (millefeuille in paljeno testo) pa je povezano v torti Saint-Honoré, če se ne motim, smo celo pred kratkim tu na forumu govorili o njej, ne bom pa trdila. Skratka, če je kaj takega, povej, pa bomo poiskali na netu Sasenka Sporočilo je spremenil(a) Sasenka dne 08. sep 2006 23:20:13

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

8. sep 2006 23:26

BTW, če poveš, po kateri francoski reviji si brskala, jo lahko morda najdemo na netu. Sasenka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. sep 2006 7:25

Sasenka, ni ne eno ne drugo. Lahko bi bil millefeuille, s tem da bi bili posamezni kosi testa zmečkani v kroglice. Bila je neka revija o urejanju doma. Imena ne vem, niti nič drugega. Šla sva gledat peč na pelete in ker me vse tehnične podrobnosti niso zanimale, sem listala revije, ki so jih imeli pripravljene za v smeti. mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti