Sušenje petršilja

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

3. sep 2006 21:54

Meni se ne zdi, da bi peteršilj izgubljal na aromi, če ga posušiš. Jaz ga shranjujem v steklenih kozarcih, ki se hermetično zaprejo in je še tisti od lanskega leta zelo aromatičen. Torej kvaliteta se niti v enem letu ni poslabšala. Sem prepričana, da manj izgubi, kot če bi ga en teden sušila na zraku, pa še barvo izgubi. Letos bom "vajo" ponovila naslednji teden, ko se mi obeta vreča peteršilja. Je pa res, da to naredim takoj, ko ga dobim, torej sveže nabranega. Terezija, ali si sušila mokrega od vode? Jaz ga včasih, če je čist in nabran recimo po dežju, sploh ne perem. lp Julija

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

3. sep 2006 22:13

Ne v mikrovalovko sem dala suhega ga nisem nič prala. lp zinka

alenka5  

član od: 24.2.2006

sporočila: 196

26. sep 2006 7:58

Se opravičujem za pozen odgovor, a za peteršilj še ni prepozno, vsaj na mojem vrtu ga je toliko, da bi ga lahko nesla na tržnico. Peteršilj mi zdrži do naslednje sezone oz. bi zdržal še dlje, pa ko imam svežega na vrtu pač konzerviranega vržem proč. lep pozdrav, Alenka. alenka5

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

19. avg 2012 10:17

Po netu sem precej iskala, kako je s sušenjem celih vejic peteršilja,ampak je bilo povsod le o tem, da se osmuka in stebelc ne suši. Cele vejice sem predvsem želela za govejo in kurjo juho. Še mož me je prepričeval, da se stebla zaboga ne posušijo in da se spomni, kako so doma smukali gore peteršilja. Ampak mi ni šlo v račun, zakaj to ne bi šlo, zato sem včeraj poskusila. Ventilatorska pečica, peteršilj na peki papir in temp. tam nekje med 80 in 110 stopinjami (malo sem menjavala, prav zaradi stebel). Zadeva funkcionira, cele vejice posušene in pospravljene v papirnato vrečo. Se že veselim župic Pa še lepo diši, blago, prejšnji teden sem celo bajto zasmradila ob sušenju drobnjaka 

rag_doll

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. avg 2012 13:34

No, jaz pa ločim vejice in lističe, ker so slednji veliko prej suhi in je škoda, da bi se brez potrebe sušili in izgubljali aromo.

Res se stebelca dolgo sušijo, debelejša celo prerežem včasih. Potem pa oboje uporabljami, predvsem za juho. Je pa seveda velika razlika med sušenjem v sušilniku in na prostem. Ker slednje vedno rezultira v tem, da postanejo lističli rumenkasti, ker imajo veliko časa, da srkajo vodo iz sočnih stebelc.

Vidiš, drobnjaka pa ne sušim, imam raje zamrznjenega.

rimljanka

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

19. avg 2012 16:40

No, mi doma pa naberemo peteršilj, operemo, pustimo da se malo ocedi, damo v plastično vrečko in takoj v zmrzovalnik. Ko ga potrebujemo, vzamemo vrečko ven, malo ostrgamo zmrznjen peteršilj z žlico ali vilico, pa to je to. In se aroma nič ne izgubi.

yulchi

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

20. avg 2012 7:50

rimljanka je napisal/a:

No, jaz pa ločim vejice in lističe, ker so slednji veliko prej suhi in je škoda, da bi se brez potrebe sušili in izgubljali aromo.

rimljanka

E, tole sploh ni švoh ideja. Bom uporabila pri naslednji rundi.

 

Jaz bi tudi v skrinjo dajala, pa imam samo 3 predale. Ampak jo že ogledujem ... nekako se ne sezide brez skrinje, če imaš vrt, opažam

rag_doll

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. avg 2012 15:56

Ja, res je, omara je nujna ali skrinja in niso vse cenovno tam nelje zgoraj........ V H. im ajo trenutno po 250 do 270 kar velike.......

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti