A ste za rekreacijo...?

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

tema odprta - 28. avg 2006 17:14 | ogledi: 38.710 | odgovori: 527

Že dalj časa sem gruntala, ali naj to objavim ali ne, ker je strašno mimo tema... ampak no... zaradi današnjega navdušenja, sem se odločila, da bom, pa se potem jezite...

Po vseh dobrotah, ki jih pripravimo po teh slastnih receptih na kulinariki se je treba malo razmigat, sicer hitro začne kaj gravitirat po svoje... No, jaz nisem bila nikoli neka sportašica, ampak sem pa si zmeraj želela malo bolj migat. Ker sem prišla na strašno slabo kondicijo, sem se odločila mekaj naredit. In sem našla tale program teka:

http://www.coolrunning.com/engine/2/2_3/181.shtml

Edino kar mi je žal, je, da se ni že profesor v šoli kaj takšnega zmislil. Namest da nekaj tečeš pa hodiš pa nekaj brez veze pretiravaš, imaš en cilj in se ga trudiš doseči. In to je to. Čisto realno. Dokazano, saj sem danes tekla 25 min brez predaha (6 teden). Da ne omenim, da sem v prvem tednu komaj zgurala skozi tistih par intervalov po minuto teka... groza...

Zdaj pretečem 15-18 km na teden in se počutim še enkrat bolje kot prej. In če bi mi kdo rekel, da bom kdaj napisala tak stavek bi se mu nasmejala do solz.

Nočem delat reklame za ta program niti se nočem hvalit. Mislim si samo, da je mogoče tu še kakšna sorodna duša, ki bi se rada spravila malo migat, pa ne ve kako začet ...

Pa še to: da ne boste mislili, da sem samo jaz navdušena. Tule:

http://www.coolrunning.com/forums/Forum3/HTML/042419.sht

poročajo tisti, ki sledijo temu programu o svojem napredku... Spodbudno a ne?

Temo je spremenil(a) stasafrank dne 28. avg 2006 17:24:00

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

28. avg 2006 17:32

Staša Upam da čimprej začnem, potem pa poročam. Samo kaj ko je moja volja šibka... lp, Marija

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

28. avg 2006 17:47

Galyka nekako se vedno najde volja ... tako je sprogramirano, da si vsak dan znova izzvan, da se potrudiš malo bolj. Zjutraj se odpravi malo na sprehod, pa potem si misliš: "kaj ko bi malo probala..." in kar naenkrat pretečeš tisti plan. Če obuješ superge si že zmagala! Pa kar nekako te zanima, če to res zmoreš... In vam povem, da se čisto da. Čeprav se morda sliši to, da pretečeš po 9 tednih 5 km v enem šusu kot znanstvena fantastika. Ampak kar nekako gre.. in potem si straaaašno ponosen nase. In šibaš dalje. Jaz sem vedno tekla zjutraj in sem morala vstajat zeloo zgodaj, če sem hotela preteči tiste pol ure in priti v službo pravi čas... in sem en dan ugotovila, da se veliko lažje spravim pokonci, ko je na vrsti jutranji tek Čisto noter padeš. P.S. Ne pozabite na malo stretchinga pred in po vadbi. Zeloo pomaga proti bolečinam v mišicah...

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. avg 2006 19:12

Rekreacija vsekakor koristi zdravju, posebno če si v letih kot jaz . Vsaj pol ure dnevno, bi bilo treba se ukvarjati s kakšnim športom, ni nujno, da je to tek. Vsak večer prehodim( hitra hoja) najmanj 5-6 km. Še posebej, če so težave s spanjem, hoja je pravo pomirjevalo in sprostitev. Kaj naj rečem, Staša bravo, kar tako naprej, meni sicer tek ne odgovarja preveč. lp Anamarija

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

28. avg 2006 19:24

Sem tudi jaz ena izmed tistih, ki bi pa se mi ne da vedno. Morda se bom zdaj le zmigala in prepričala tudi mojega dragega. Stasafrank, a mi lahko malo bolje razložiš tisto tabelco?!Hvala. alexis

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

28. avg 2006 20:32

a mi lahko kdo prevede rolada

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

28. avg 2006 20:42

Jaz pa zelo rada tečem! Tedensko pretečem 25 - 30 km (kadar grem, tečem 7 km) in res je dober občutek, ko se enkrat navadiš! To je edinih 40 minut dneva, ki jih imam popolnoma zase, sprostim se, pustim mislim, da gredo po svoje, jaz pa samo tečem, tečem. In veliko dobrih idej se mi je že utrnilo med tekom! Da o boljšem počutju sploh ne izgubljam besed... Držim se pa enega načela: Nikoli ne tečem tako hitro, da se ne bi mogla zraven nasmejati! Ker včasih vidim modele, ki so čisto spačeni, tako jih zapoteguje, pa še kar "žgejo"... Se mi zdi, da si naredijo več škode kot koristi... Dobra tema, stasafrank, ob vseh teh dobrotah malo rekreacije nobenemu ne škodi. PS: Če verjamete ali ne, sem še v tekaških oblačilih. Gotova za danes... jasna

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

28. avg 2006 21:36

Članek govori približno takole: Vse preveč ljudi preneha s tekom enostavno zaradi tega, ker skušajo začeti prehitro. Njihova telesa se uprejo in na koncu so nesrečni in premišljujejo, zakaj bi sploh kdo želel to početi sam s sabo. Začeti je potrebno počasi in postopoma. V bistvu, začetniški program, ki ga predstavljamo tukaj, je bolj podoben hoji in joggingu ( lahkotni tek ), kot pa teku, kot takem. Ideja je, da se spravite iz kavča in začnete redno teči ter samo v dveh mesecih doseči razdaljo 3 milj ali 5km. Ne bosite nestrpni, lahko boste čutili potrebo po tem, da naredite korak naprej v programu, toda zadržite se! Ne poskušajte več, kot morate, četudi čutite, da lahko. Če se vam zdi program prenaporen, ne pretiravajte. Ne počutite se prisiljene nadaljevati hitreje kot zmorete. Ponavljajte tedne, če je potrebno in naredite korak naprej šele takrat, ko veste, da ste pripravljeni. NEKAJ MINUT VSAK TEDEN Začnite z 20 ali 30 minutami, 3x na teden. To je ravno toliko, kot priporočajo številne študije za optimalen fitnes. Ta program vas bo naredil fit. Pri tistih, ki tečejo več, gre že za pridobivanje mišične mase in za več kot rekreiranje. Potrudite se, da npr. tečete vsak drug dan, da se lahko telo odpočije med vsakim tekom. Ne skrbite za to, kako hitro tečete. Hitrejši tek lahko počaka, da postanejo kosti močnejše in je telo bolj pripravljeno. Za zdaj se skoncentrirajte na to, da postopoma stopnjujete hitrost ali razdaljo, ki jo pretečete. TEČITE NA ČAS ALI NA RAZDALJO Obstajate dva načina, kako slediti temu programu: lahko merite čas ali razdaljo, ki jo pretečete. Izberite možnost, ki se vam zdi boljša in lažja za vas. Če boste tekli na razdaljo in nimate opreme za meriti razdaljo, enostavno ocenite. Ni pomembno, da gre za točno razdaljo. Preden začnete teči, se obvezno ogrejte s 5 minutno hojo ali lahkotnim tekom. Ne pozabite narediti streching pred in potem ( raztegnite mišice ). URNIK Program si shranite na računalnik ali sprintajte, da boste lahko sproti spremljali napredek. Na začetku si lahko nastavite opomnik, da ne pozabite! 1. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje. Nato izmenično 60 sekund lahkotnega teka in 90 sekund hoje - skupaj 20 minut. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje. Nato izmenično 60 sekund lahkotnega teka in 90 sekund hoje - skupaj 20 minut. trening/vaja 3: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje. Nato izmenično 60 sekund lahkotnega teka in 90 sekund hoje - skupaj 20 minut. 2. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje. Nato izmenično 90 sekund lahkotnega teka in 2 minuti teka - skupaj 20 minut. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje. Nato izmenično 90 sekund lahkotnega teka in 2 minuti teka - skupaj 20 minut. trening/vaja 3: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje. Nato izmenično 90 sekund lahkotnega teka in 2 minuti teka - skupaj 20 minut. 3. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje nato 2x ponovi naslednje: - Teci cca. 200 m ali 90 s. - Hodi 200 m ali 90 s. - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 400 m ali 3 min. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje nato 2x ponovi naslednje: - Teci cca. 200 m ali 90 s. - Hodi 200 m ali 90 s. - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 400 m ali 3 min. trening/vaja 3: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje nato 2x ponovi naslednje: - Teci cca. 200 m ali 90 s. - Hodi 200 m ali 90 s. - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 400 m ali 3 min. 4. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 200 m ali 90 s. - Teci 800 m ali 5 min. - Hodi 400 m ali 3 min. - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 200m ali 90 s. - Teci 800m ali 5 min. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 200 m ali 90 s. - Teci 800 m ali 5 min. - Hodi 400 m ali 3 min. - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 200m ali 90 s. - Teci 800m ali 5 min. trening/vaja 3: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 200 m ali 90 s. - Teci 800 m ali 5 min. - Hodi 400 m ali 3 min. - Teci 400 m ali 3 min. - Hodi 200m ali 90 s. - Teci 800m ali 5 min. 5. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 800 m ali 5 min. - Hodi 400m ali 3 min. - Teci 800 m ali 5 min. - Hodi 400m ai 3 min. - Teci 800 m ali 5 min. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: -Teci 1200 m ali 8 min. - Hodi 800 m ali 5 min. - Teci 1200 m ali 8 min. trening/vaja 3: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 3200 m ali 20 min, brez hoje. 6. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 800 m ali 5 min. - Hodi 400 m ali 3 min. - Teci 1200 m ali 8 min. - Hodi 400 m ali 3 min. - Teci 800 m ali 5 min. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 1600 m ali 10 min. - Hodi 400 m ali 3 min. - Teci 1600 m ali 10 min. trening/vaja 3: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 3600 m ali 25 min, brez hoje. 7. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 4 km ali 25 min. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 4 km ali 25 min. trening/vaja 3: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 4 km ali 25 min. 8. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 4,5 km ali 28 min. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 4,5 km ali 28 min. trening/vaja 3: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 4,5 km ali 28 min. 9. TEDEN: trening/vaja 1: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 5 km ali 30 min. trening/vaja 2: Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 5 km ali 30 min. trening/vaja 3: ZADNJA VAJA! ČESTITKE! Živahna 5-minutna hoja za ogrevanje, nato: - Teci 5 km ali 30 min. :) Sem pridna, ne? Uživajte v razgibavanju! jessy6 Sporočilo je spremenil(a) jessy6 dne 28. avg 2006 21:40:52

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

28. avg 2006 21:41

Jessy6, hvala ti, res si bila pridna riba-ribica

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

28. avg 2006 22:19

Živio. Moje izkušnje s tekom so tudi kar v redu. Samo v redu rečem zato, ker nikamor ne napredujem. Redno tečem od aprila dalje, pa moram reči, da skoraj enako težko tečem kot na začetku, lahko pa pretečem malo daljšo razdaljo. Mislim, da mi gre bolj slabo zato, ker sem bila vse življenje malomarna, kar se tiče telesne kondicije. Po moje še nikoli nisem imela boljše kondicije, niti v mladih letih ne. vsekakor pa ne mislim odnehati, ker se fantastično počutim. Kar pokam od energije (seveda ne med tekom) in delo mi gre dobro od rok. Pa še brez slabe vesti sedem k mizi. Tako da tudi jaz spadam med velike zagovornike teka, čeprav mislim, da so druge oblike gibanja tudi v redu. Pa lep pozdrav. Pesnica

hope  

član od: 27.1.2005

sporočila: 166

28. avg 2006 22:26

Pesnica, upam, da ti bom dala malo vzpodbude. Najbolj pomembna stvar pri teku je redna vadba, trikrat na teden in zagotovo bo prišel teden, ko boš tekla lažje. Enkrat se odpre, so pa začetki težki. Jaz tudi tečem, tako sem spravila dol kile po dveh porodih, pa tako vzdržujem kondicijo za naporen tempo življenja, moram pa priznati, da odkar sem malo zasvojena s tole kulinariko, so šle kile spet kar malo gor. Tako da kar veselo! Občutek, ko prvič pretečeš kakšno daljšo razdaljo, da ne govorim o maratonu ali polmaratonu, je neverjeten. LP hope

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti