Kako se naredi odlična paradižnikova mezga

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. maj 2012 22:43

Ni mezga, mi temu rečemo kečap. Iz mase pridejo okoli trije litri.  Delamo vsako leto. Je packarija, a se splača.

 

6 kg zrelega paradižnika, tri kg rdeče paprike, podolgovate, dve veliki čebuli, šopek zelenega peteršilja, dva vejici zelenega dela zelene in žličko mletega popra ter 1 dl olja, sol in sladkor po okusu.

Paradižnik, papriko in čebulo očistiš in narežeš na kose, daš vse skupaj kuhat in ko zavre, kuhaš pol ure, potem pustiš, da se ohladi. Potem spasiraš.

Olje daš v posodo, vanjo položiš spasirano maso in kuhaš na zmernem ognju do želene gostote. Masa ne sme močno vreti, po malem naj brbota. Vmes nenehno mešaš. Preden končaš s kuhanjem, soliš in sladkaš, dodaš poper in sesekljan peteršilj ter zeleno. Medve z mamo to maso kuhljava vsaj dve uri, da večina tekočine izpari in da je kečap gost, a še vedno tekoč, da lepo steče iz steklenice s širokim vratom.

Iz te mase nastanejo okoli trije litri kečapa. Še vroče naliješ v stekleničke in jih takoj zapreš. Mi steklenice potem pustimo pd kakšno koco, da se ohladijo, potem pa z njimi na poličko v mamino shrambo.

mamamia

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

4. maj 2012 5:59

MAMAMIA . Ko to samo berem že vidim none nekje tam, na jugu Italije, staro ponucano leseno mizo. zažgane 10l lonce, črno kuhinjo, police pa polne domačih dobrot. Tako je treba ja. Domača mezga uber alles. Letos definitivno pričnem z cumpranjem moje prve ozimnice. Wiiii bo luštno. In veš kaj, ob takšnih nasvetih/pomoči me pa čisto en nič ne skrbi.
Marmeladike,kečap,kompoteki...nom nom noooooom.

Še enkrat hvala MAMAMIA in ako kaj ne bo jasno, se ti javim na ZS.
Au revoir

 

---Kdro išče cilj, bo ostal prazen ko ga bo dosegel,kdor pa najde pot bo cilj vedno nosil v sebi. (Dragi Nejček Z.)---

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

10. avg 2012 7:25

Včeraj narejeno:

6 kg paradižnika olupila in dajala na cedilo, 4 jajčevce olupila in nasolila, 4 čebule narezala in podušila na olivnem olju, 1 glavico česna in 5 feferonov. Vse v največjo črno (nizko) posodo, pokrila s folijo in v pečico na 200c za uro in pol.S paličnim mešalcem zmiksala, solila in sladkala pa v kozarce za vlaganje (10 velikih).Kozarce v pečico na 150c za 15 minut.

Naslednjič bom delala po istem postopku samo paradižnik, nič ne bom odcejala, ker bom dala v steklenice.

 

 

jovita

VENI  

član od: 9.8.2011

sporočila: 9

10. avg 2012 9:51

Še moj vsakoletni način.Paradižnike prelijem z vrelo vodo, jih olupim in stisnem semena.V večji posodi segrejem malo oljčnega olja , dodam kar nekaj čebule , česna in ko lepo zadiši , dodam pripravljen paradižnik.Kuham kar nekaj časa . Ko nekaj tekočine izpari , s paličnim mešalnikom vse skupaj zmiksam.Ker je to osnovna omaka , dodam malo soli , popra, bazilike in majarona . Malo pokuham. Pripravim manjše kozarčke (da kasneje porabim vse naenkrat ), nalijem mezgo vanje , mož mi jih zapre in jih odlagam v mrzlo pečico na rešetko.Ko so vsi kozarčki v pečici, odprem pečico na 100 stopinj in jih segrevam približno pol ure.To je 100 % sterilizacija .Nato pečico izključim in pustim kozarčke do naslednjega dneva , da se počasi ohladijo.Naslednji dan jih spravim v klet.Tako sterilizirana "pomidorka " ostane dobra tudi več let- preizkušeno za poskus.To je osnovni recept, kasneje lahko dodajaš malancane, bučke , lahko daš omako v golaž, direktno na testenine, na pizzo..................neomejene možnosti.Jaz jo naredim ogromno in spremlja me povsod- tudi ko gremo na morje mi ne sme manjkati.

VENI

Altalt  

član od: 5.2.2012

sporočila: 4

10. avg 2012 13:11

No sedaj pa grem kuhat paradižnike iz vseh teh nasvetov bom nekaj že skombinirala, da bo užitno. Vsem hvala

Altalt

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

10. avg 2012 13:47

mamamia, a pasiraš s pasirko? sem za hip pomislila da bi kar na multipraktik, pa še semena zraven. Je katera delala tako? 

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. avg 2012 14:04

Mi to delamo s pasirko. Semena zraven? Ne vem, kako bi se obneslo.



mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 10. 2012 14:04

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

10. avg 2012 17:41

mamamia, jaz se jutri spravljam delat tale tvoj kečap, upam le, da bom na tržnici v Mb dobila kako lepo in ne predrago rdečo papriko. Imam pa trikratno količino, se pravi za cca 9 kg paprike.

neika

bdrenov1  

član od: 5.7.2007

sporočila: 2

11. avg 2012 21:24

tjaš,bom kr po tvoje nardila,se mi vidi zelo enostavno....

bdrenov1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti