Kako se naredi odlična paradižnikova mezga

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

4. avg 2009 19:36

Danes sem kuhala paradižnikovo mezgo, kot že vsa leta. Paradižnike očistiš, narežeš in daš kuhat. Ko spusti vodo in že malo razpade, dodam sol, sladkor in nasekljano zeleno, zmešam in pustim še par minut vret. Pretlačim s paličnim mešalnikom ter kuham še cca. 20 min. Vročo maso zlijem v tople kozarce, zaprem in jih obrnem na "pokrovčke", ter zavijem v toplo odejo (koco). Ko se nekje na polovico ohladijo, jih spet obrnem, preverim, če so neprodušno zaprti (če kje ne curlja mezga ven) in jih pustim pokrite do popolne ohladitve, ko kozarci romajo v klet. Še nikoli se mi ni pokvarilo, vzdržijo pa dve sezoni (vem po enem pozabljenem kozarčku), drugače pa jih porabimo na zimo cca. 70 kozarčkov. LP! galja

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

4. avg 2009 20:50

Mi vsako leto naredimo paradiznikove mezge iz priblizno 150 kg paradiznikov, ki jih kupimo. Ta kolicina paradiznikov nam potem zadosca za tri druzine (skupno 10 oseb) za celo zimo. Kuhamo na velikih (mi jim pravimo skavtskih) gorilnikih na odprtem, saj bi se sicer kuhinja prevec segrela, da predelamo vse paradiznike, pa traja priblizno 2 dneva. Postopek je enostaven: paradiznike operemo in razrezemo, nato jih (brez ocejanja) damo kuhat. Ko voda izpari, jih pasiramo s pasirko. Nalijemo v kozarce po 0,5 l in kozarce prekuhamo. Za prekuhovanje uporabljamo vecji lonec, v katerem stoji do 25 kozarcev. V paradiznikovo mezgo ne dodajamo nobenih zacimb, niti soli ali sladkorja, ker menimo, da je taka mezga bolj vsestransko uporabna. ribica

kozamurnik

sporočila: 2311

8. avg 2009 6:17

Nredila.Nisem odlila vode,ker če dobro premislim, je res nedopustno, da bi zaradi pol,ali ene ure,kolikor se dlje kuha,metala stran dragocene sestavine. Odlična z dodatki(čebula,strokčesna,zelena,bazilika,korenček)in dobra tudi brez vsega. Imamo prijatelje v Italiji in ti pravijo da je ob kroničnem pomanjkanju časa tale mezga ene redkih stvari,zaradi katere se čas tudi najde in se jo pripravi doma. Poskusila bom pa tudi zanimiv in enostaven recept od rimljanke,ki pride prav,ko imamo na vrtu le par zrelih paradajzov. kozamurnik

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

10. avg 2009 6:17

Pri nas vsako leto predelamo domači paradižnik tako: Najprej naredim omako za testenine in sicer: na olju prepražim čebulo, dodam na kocke narezano melancano, bučko in korenček, solim in pražim dalje, dodam na kvadratke narezano papriko (dobo in lepo je če je različnih barv), kakšen sesekjan strok česna, steblo zelene, ter na koncu na kockice narezan paradižnik. Pražim še kar nekaj časa. Primerno gosto omako nadevam v kozarčke. Shranim jih v zamrzovalniku (predvsem zaradi olja). Nimam kakšnega posebnega recepta - sem pa ravno v soboto delala in sem imela približno take količine glavnih "surovin": 6-7 velikih čebul, 1 velik melancan, 1 bučka, 5 srednjih korenčkov, paradižnik (1,5 nizkega platoja od sadja - paradižnik zložen samo v eni plasti). Mogoče bodo količine komu pomagale - sicer pa se lahko. če ni dovolj paradižnika tega doda tudi naknadno pozimi ob uporabi, ko dodamo še malo pelatov ali kar paradižnika iz tube - tudi tako se obnese. Delamo tudi šalšo in sicer - Na olju opražim čebulo in ko ta malo zarumeni dodam na četrtine ali osmine narezan paradižnik. Paradižnika ne lupim, ker se lupino in semenje odstrani pri pasiranju na pasirko. Kuham kar nekaj časa, ker paradižnik spusti vodo. solim, stalno mešam in ko se mi zdi omaka primerno gosta prepasiram. Shranim v kozarčke in dam v skrinjo. Obstojna je omaka tudi v kleti, če se jo pasterizira, vendar se mi zdi, da zaradi olja nekoliko spremeni okus. Tak paradižnik je uporaben za razne golaže, za paradižnikovo omako za testenine, pizzo.... Začimb načeloma ne dodajam, ker se mi zdi, da sčasoma spremenijo vonj in okus in mi to ni všeč. l.p. tedyka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

10. avg 2009 6:22

Aja, še to - včasih smo pri nas doma naredili mezgo tako, da smo narezali res dobro zrel paradižnik, to kuhali nekaj ur, da je voda dobro povrela, malo solili. Ko je bila omaka res gosta smo to prepasirali na pasirko in nato je mama to omako vlila v platneno vrečo in čez noč obesila zunaj, da se je voda, ki je še ostala dobro odtekla. Dobljeno gosto kašo je nato nadevala v kozarce, dobro zaprla in še kakšnih 15 minut pasterizirala - to bi danes nekako odgovarjalo paradižnikovemu koncentratu. Kozarce smo nato hranili v kleti. l.p. tedyka

bionda  

član od: 30.11.2004

sporočila: 131

9. sep 2009 21:21

Očiščen paradajz (neolupljen, le seme odstranimo) kuhamo v širokI in nizkI kozici. ko že razpade, ga pustimo, da se malo ohladi. uporabimo pasirko. damo nazaj na ogenj. dodamo peteršilj in pokuhamo še nekaj časa. ko odstavimo od ognja, skorajda takoj napolnimo kozarce (manjši so uporabnejši/smiselnejši) in jih tesno zapremo/zavijemo. nič ne obračamo na okoli, niti ne pokuhavamo, saj smo mnenja, da topla/vrela vsebina že sama po sebi hermetično zapre kozarec. veliko dodatkov/začimb ne maramo, ker je šalša stvar, ki jo uporabimo od domače pizze, do dodatka k minešti (neutralno dobra zadeva). bionda

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

18. apr 2012 17:35

Lep pozdrav moje dame.
Jaz definitivno prisegam na domače ITA. omake, sploh ker takoj takšno zadevo asociiram z I.delom BOTRA (še pomnite, kako so se mafijci pogovarjali, maman pa je v kuhinji v 10l loncu delala omako .
No, ker pa sedaj ne bom še vlagal in ker rad prvo vse sprobam, bi jutri naredil recimo 1L omake.Problem?
Količine me begajo, saj je tu vse napisano za vojsko oz. tabornike.
Kaj menite, dame moje, koliko paradižnikov, sladkorja,soli, bazilike,čebule,česna bi rabil? Kaj priporočate kot osnovne sestavine, da bo res ono ITA.omaka? Se pa res veselim, da cumpram 2 uri to zadevo za štedilnikom nato pa jo vržem na pizzo...nom nom nom.
Knjiga ne bo izostala, ko bo omakica lepo brbotala nad počasnim ognjem.
HVALA

---Kdro išče cilj, bo ostal prazen ko ga bo dosegel,kdor pa najde pot bo cilj vedno nosil v sebi. (Dragi Nejček Z.)---

Zimt  

član od: 12.6.2009

sporočila: 83

18. apr 2012 18:39

Ker sem ljubiteljica dobrih paradižnikovih omak bi rekla, da je prva in najpomembnejša predpostavka res kvaliteten in sočen paradižnik.... kar pa trenutno še šepa! 

Ko pa bo, pa so moji najbljubši dodatki timijan, česen in na koncu bazilika.

Zimt

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

19. apr 2012 10:42

Jaz pogosto kuham paradižnikovo omako po receptu naših prijateljev iz Italije.

Uporabim 1 čebulo, cca 2 kg paradižnika, 2 večja stroka česna, sol, sladkor,bazilika, peteršilj.

Čebulo drobno nasekljam in popražim na olivnem olju, dodam na drobno nasekljan česen, da zadiši ( ne pražim, , ker zagreni), nato olupljen, na drobno nasekljan paradižnik, solim in dušim brez pokrovke. Dodam žličko sladkorja ( odvisno kako sladek je paradižnik ) in ščep bazilike. Kuham do mehkega, cca pol ure, da se omaka zgosti.Na koncu še malo sesekljanega peteršilja.

Seveda je najbolj pomembno pri omaki, kako sočen paradižnik imamo. Jaz ga pokuham v vreli  vodi za  kakšno minuto, nato precedim pod mrzlo vodo in olupim. Če je čisto voden in brez okusa pomaga kakšen pelat iz konzerve.

Jaz sem sicer v soboto na tržnici kupila mesnate in zelo sočne paradižnike, ki pa niso bili poceni. Ampak nekaj podobno sočnega dobiš tudi v Lidlu, pa bistveno ceneje.

No pa sem dobila idejo za jutrišnje kosilo.

 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti