Kako se naredi odlična paradižnikova mezga

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. avg 2009 7:58

Nikoli ne odcedim, je škoda koristnih snovi, se pač malo več vode pokuha.........................pa je omaka vseeno primerno gosta.

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

3. avg 2009 8:50

Jaz sem v soboto delala paradižnikovo omako. Sej jo prvič sama delala, vedno mi jo je mama naredila. Jaz na olju prepražim čebulo, nato dodam narezane paradižnike - semena poberem ven, ker jih ne maramo v omaki. Vse skupaj malo pokuham, dodam sol, nato nekaj omake zmiksam z mešalnikom, vendar pa nekaj koščkov pustim celih. Dodam narezane olive in papriko (ni nujno, lahko jih spustite) Čisto na koncu pa še sesekljano svežo baziliko. Pustim nekaj časa da se ohladi, dam po lončkih in lepo v skrinjo. Moj pravi da sem naredila zlo dobro omakco, ker ponavadi je vedno al premalo slana al pa premalo začimb, ker jih drugače ne maram. Sem se pa kar navadila na baziliko in jo stavim vedno zraven. Lp mina20

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. avg 2009 9:05

kozamurnik je napisal/a:
antonija8 je napisal/a:
Preizkušen recept za " šalšo": Paradižnik razrežemo in damo za nekaj ur na cedilo, da odteče odvečna tokočina. Kraški pozdrav, antonija antonija8
Zakaj pa odcedite paradižnik? Ali ni bolje da ta se voda pokuha skupaj s paradižnikom, ali se odcedi le zato, da je ta omaka hitreje kuhana oz. da ni vodena? Ali bi bilo narobe skuhati skupaj z vodo,ker se mi zdi škoda zavreči ta sok? Hvala vnaprej! kozamurnik
Kozamurnik, poskusi odcejeno in neodcejeno varianto, pa boš videla, katera ti bolj sede. Vendelina jr.

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

3. avg 2009 9:24

kozamurnik je napisal/a:
antonija8 je napisal/a:
Preizkušen recept za " šalšo": Paradižnik razrežemo in damo za nekaj ur na cedilo, da odteče odvečna tokočina. Kraški pozdrav, antonija antonija8
Zakaj pa odcedite paradižnik? Ali ni bolje da ta se voda pokuha skupaj s paradižnikom, ali se odcedi le zato, da je ta omaka hitreje kuhana oz. da ni vodena? Ali bi bilo narobe skuhati skupaj z vodo,ker se mi zdi škoda zavreči ta sok? Hvala vnaprej! kozamurnik
Jaz paradižnik pokuham z vodo vred. Nikoli ne odcejam. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

3. avg 2009 9:35

Jaz pa odcedim, oziroma pustim jih čez noč, ker je hitreje narejeno in se prej zgosti!

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 03. 2009 09:36

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

3. avg 2009 11:29

Tudi jaz vode ne odcedim. Ce se mi zdi,da je omaka preredka, pa jo prevrem se malo medtem ko se kuhajo spageti, voda izpari se prehitro... lp

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

3. avg 2009 12:59

Delam isto kot Mina20 samo brez oliv. petardica

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

3. avg 2009 21:11

Pri nas damo kuhat razrezan paradižnik, ki mu dodamo čebulo, česen, peteršilj, korenček in liste zelene in sol - vse to po okusu - kuhamo pokrito, kakih 40 minut, potem kuhalnik ugasnemo in pustimo stati dokler se ne ohladi. Nato vse skupaj prepasiramo - dobijo se posebni strojčki za pasiranje paradižnika. Gosto maso damo v lonec in jo še enkrat prevremo, da se še bolj zgosti, potem pa vročo polnimo v stekleničke, najboljše so od 2 dcl, zamašimo, obrnemo narobe in pokrijemo z deko, da se počasi ohladi. V tako male stekleničke damo zato, da vsebino porabimo vso naenkrat in sicer tako, da dodamo le žlico olja in vlijemo na vroče špagete. Tekočino pa, ki je ostala in je zelo okusna, natočimo v vrečke za led in damo zamrzniti, je odličen dodatek juham in mineštram. daga Sporočilo je spremenil(a) daga dne 03. 2009 21:12

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

3. avg 2009 23:00

Jaz uporabljam podoben primorski mušter, kot ga je zapisala Anamarija, le da delam bolj na uč s količinami, mezga pa gre neodcejena v litrske steklenice, od koder se potem celo leto črpa za najrazličnejše recepte; če rabim bolj gosto, zgostim s čebulo, pa je. V naši familiji gre letno cca. 80 L mezge, kar preračunano pomeni okrog 120 kg pelatov in en podalšan vikend celodnevnega dela, ponavadi v prvi polovici avgusta.

Drejček

zonja  

član od: 28.11.2008

sporočila: 5

4. avg 2009 19:27

Prav lepo bi vas pozdravila vse skupaj. Prvič sem tu pa se še ne znajdem prav dobro. Zanima me recept za kethup za pizzo, če mi ga lahko kdo zaupa. Lp,zonja zonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti