Kako se naredi odlična paradižnikova mezga

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. avg 2006 20:31

Tjas, tudi pri nas rečemo, oziroma izgovorimo šalša, vendar v italijanskem jeziku, se ne piše s strešicami, ne bom pa trdila, da morda v kakšni knjigi je tako zapisano. Vsem tistim, ki sem poslala po zs recept, bi rada povedala, da iz tega nastane šalša,če jo dušite na čebuli in dodate začimbe, po želji. Tako narejen paradižnik uporabim predvsem za golaž, namesto paradižnikove mezge, ali pelate, pomi itd.. lp Anamarija

valči  

član od: 5.2.2006

sporočila: 197

27. avg 2006 21:18

Amemarija1, tudi jaz prosim za recept. Že vnaprej hvala! LP valči

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

27. avg 2006 21:25

anamarija tudi jaz bi imela ta recept, saj imamo doma toliko paradižnika da ne vem kam bi z njim brkn83

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. avg 2006 5:09

Živijo punce, evo vam recept, ali sem ne nagajiva. 3kg paradajza 1 žlica soli 1 žlica sladkorja Paradajz operemo, posušimo s kuhinjsko krpo, narežemo na četrtine in ga skuhamo dokler ne razpade. Pasiramo, in ga še malo prevremo, da se zgosti. Še vročega vlijemo v steklene kozarce, dobro zapremo ter jih postavimo v velik lonec z mlačno vodo,( imam lonec v katerega dam 10 kozarcev). Zavreti mora 5 minut, nato ugasnemo plin in pustimo da se vse skupaj ohladi. Kozarce postavimo v temnem prostoru. lep pozdrav Anamarija P.S. Iz treh kil paradajza ne pride deset kozarcev, napisala sem osnovni recept. Sestavine podvojite ali potrojite odvisno od količine paradajza. Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 28. avg 2006 05:31:56 Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 28. avg 2006 05:32:39 Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 28. avg 2006 05:33:26

ladybug  

član od: 30.11.2005

sporočila: 65

28. avg 2006 19:43

Glede na to, da veliko kuhate in vlagate sem prepričana, da ima katera doma tudi sokovnik. Če paradižnik pokuhate v sokovniku spusti večino vode (ki jo lahko popijete, ker je gotovo zdrava, uporabna pa je tudi kot podlaga za kakšne juhe, za zalivanje golaža ipd.). Potem pa kar se da preprosto naprej: sol, malo sladkorja, bazilika ali majaron, in vse ostalo kar vam paše noter. Ni pa dobro preveč mešati okusov, saj je najbolje imeti relativno nevtralno mezgo, ki je uporabna v različnih jedeh. Aja pa še to, po mojih izkušnjah se premalo slana mezga rada pokvari. ladybug

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

28. avg 2006 21:54

Samo namig, če bo komu prav prišel- paradižnik operem, očistim in malo zmečkam z roko. Kuham skupaj s podobnimi sestavinami, kot ste jih naštele. Ko se v piskru malo razpusti, ga zmiksam s paličnim mešalnikom. Pasiranje ali lupljenje bi mi vzelo precej več časa. LP, V.

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. avg 2006 22:06

ladybug je napisal/a:
Glede na to, da veliko kuhate in vlagate sem prepričana, da ima katera doma tudi sokovnik. Če paradižnik pokuhate v sokovniku spusti večino vode (ki jo lahko popijete, ker je gotovo zdrava, uporabna pa je tudi kot podlaga za kakšne juhe, za zalivanje golaža ipd.). Potem pa kar se da preprosto naprej: sol, malo sladkorja, bazilika ali majaron, in vse ostalo kar vam paše noter. Ni pa dobro preveč mešati okusov, saj je najbolje imeti relativno nevtralno mezgo, ki je uporabna v različnih jedeh. Aja pa še to, po mojih izkušnjah se premalo slana mezga rada pokvari. ladybug
Še nikoli se mi ni pokvarila. lp Anamarija

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

29. avg 2006 9:24

Anamarija,včeraj naredila mezgo po tvojem receptu in je res dobra. Danes imam še eno "rundo" za naredit. Bom ponovila vajo. Lp Gobica

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

29. avg 2006 10:05

Preizkušen recept za " šalšo": Paradižnik razrežemo in damo za nekaj ur na cedilo, da odteče odvečna tokočina. V kozico damo odcejen paradižnik, na debelo narezano čebulo, par strokov česna, pest bazilike, sol, sladkor,poper. Kuhamo eno uro ( naj počasi vre ) ne pokrito. Ohladimo, zmešamo z paličnim mešalnikom in dodamo še olivno olje. Super in nobenega packanja. Shranim v manjše stekleničke z širokim pokrovom ( od sadnega soka - modre). Kraški pozdrav, antonija antonija8

kozamurnik

sporočila: 2311

3. avg 2009 6:48

antonija8 je napisal/a:
Preizkušen recept za " šalšo": Paradižnik razrežemo in damo za nekaj ur na cedilo, da odteče odvečna tokočina. Kraški pozdrav, antonija antonija8
Zakaj pa odcedite paradižnik? Ali ni bolje da ta se voda pokuha skupaj s paradižnikom, ali se odcedi le zato, da je ta omaka hitreje kuhana oz. da ni vodena? Ali bi bilo narobe skuhati skupaj z vodo,ker se mi zdi škoda zavreči ta sok? Hvala vnaprej! kozamurnik

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti