Žganci in jurčki

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

tema odprta - 26. avg 2006 12:23 | ogledi: 7.711 | odgovori: 14

Ker tako lepo dežuje mi misli že bežijo k prihajajočim gobicam...

Torej. Vem, da ljudje jedo žgance (ajdove, kuruzne, oboje?) in pa poleg jurčke v nekakšni omaki (se mi zdi, da smetanovi) in da vsi to jed zelo hvalijo.

Pri nas doma jedi ne poznamo pa me zanima kako se pripravi omaka in kako se to servira (a se zmeša skupaj?).

Hvala za odgovore in veliko sončka v dežju

magnolija

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

26. avg 2006 12:43

Jaz poznam to varianto: v krožnik goste gobove juhe (pa ne kremne, ampak take domače s krompirjem in zelenjavo) nasuješ še ajdove žgance. mandarinca

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

26. avg 2006 13:37

Ajdovi žganci in gobov ajmoht (obara). Ta jed (vsaj pri moji mami) velja za čisto "pravo" jed, ki jo postavi na mizo tudi delavcem. Ena redkih brezmesnih jedi. Obara mora vsebovati veliko gob, pa smetano in mislim da majaron. Natančno ne poznam recepta, ker je to jed, ki jo kuha mami. In nas potem povabi. Je pa odlično. mimika

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

26. avg 2006 15:12

mimika a se lahko pozanimaš za recept za gobov ajmoht? Lepo prosim. se pa ne mudi. maja

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

26. avg 2006 17:45

mc maya, bom vprašala mami ob priliki. Ne zagotavljam, da bo pravi recept, ker one kuha "od oka". Vsaj količine. mimika

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

27. avg 2006 12:50

Čao, pri nas obožujejo žgance z jurčki. Žgance (recimo ajdove) daš v posodo, čez poliješ jurčke, pripravljene s smetano in veliko peteršilja. Žlice v roke in navali narod.... pri nas se žganci namreč še vedno jedo iz ene sklede. Lep pozdravček, S.

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

27. avg 2006 18:56

Pri nas pa žgance zabelimo s praženimi jurčki- na masti prepražimo čebulo, dodamo jurčke, česen, sol, poper, malenkost vegete, na koncu pa še razžvrkljana jajca in peteršilj. Tudi pri nas žgance jemo iz ene sklede, običajno za sobotni zajtk. LP, V.

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

27. avg 2006 20:34

Same odlične ideje vredne poizkusa. Anomis mislim, da je to to, kar sem iskala. Če prav razumem jurčke prepražim na čebuli in česnu in potem dodam sladko smetano in peteršilj in to vse polijem čez žgance. Je to to? Ja žgance je pa najlepše jesti iz ene sklede... Hvala še enkrat za vso pomoč in odlične ideje. Lep pozdrav Petra

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

27. avg 2006 21:01

Gobov ajmoht mame Francke. Na olju popraži čebulo in česen, potrese z moko in zalije z vodo. Doda gobe (mora jih biti veliko, ker le tako pridejo do izraza), na kocke narezan krompir, en krompir nariba na drobno (za zgostitev), šetraj (ne majaron; šetraj je obvezen), sol, poper. Lahko tudi vegeto ali govejo kocko. Tik pred koncem doda kislo smetano. Gostota je kot pri kremnih juhah. Zraven pa žganci. Vsak jedec si najprej nalije ajmoht in potem na eno stran krožnika doda žgance, ali pa se žganci jejo iz skupne sklede. Mimika

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

28. avg 2006 7:34

čao, ja, Petra, točno tako. samo pri nas dajo tudi v smetanove gobice kakšno jajce, zaradi okusa, ampak po moje ni nujno. Torej čebula, česen, gobice, veliko peteršilja, poper, vegeta - dobro podušiš, dodaš kakšno jajce, počakaš da zakrkne, nato pa, preden postrežeš, še obilico kisle smetane. Dober tek! Lep pozdravček, S.

Dodija  

član od: 28.8.2006

sporočila: 90

7. sep 2006 9:29

Super recept. Sam nekdo mi naj še pove, kako najt gobe ?! Že tolikokrat sem bila v gozdu, pa še marele nisem našla. Pa tud zgodaj sem že bila na iskanju gob, pa nič od tega. Prišla domov, ko so se začeli drugi prebujat in to s skoraj prazno košaro. Soseda pa ob 12h v gozd, ter po uri in pol iskanja prinesla dve polni košari. Res je, da ne poznam veliko vrst gob. Teh 5 vrst, ki jih dobro poznam tudi nabiram. Le kaj sem se zamerila tem Jurčkom Dodija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti