Kuhanje brokolija

ez  

član od: 18.5.2005

sporočila: 65

tema odprta - 25. avg 2006 12:22 | ogledi: 24.181 | odgovori: 12

Imam eno kratko vprašanje:

Kako skuhati brokoli, da ostane intenzivne zelene barve?

Meni vedno nekoliko potemni, pa ga kuham v pari.

Hvala in lep dan kljub dežju.

ez

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

25. avg 2006 12:29

Zakj te pa to tako moti?

ez  

član od: 18.5.2005

sporočila: 65

25. avg 2006 13:00

Samo zaradi vizuelnega vtisa. Zdi sem mi bolj privlačno za oko, če je zelenjava lepe zelene barve. ez

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

25. avg 2006 13:06

Pa ga dolgo sopariš? Če ga smao kratek čas, ne bi smel biti tako zelo drugačen. Moraš pa vedti, da zelenjava, sadje in še kaj po kakršnikoli termični obdelavi spremeni barvo. Tisti privlačni koščki brokolija iz reklam pa so ponavadi surovi, ali pa le za kratek čas soparjeni ali kuhani. Mene to sicer ne moti tako zelo. Spremeni pa barvo, to je res. No, zdaj, ko je otrok star 1 leto, ga skuham ali soparim toliko, da je mehak. Pač prilagodim otroku, da lahko je...

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. avg 2006 13:27

brokoli ne smeš kuhat pokrit. V odkriti posodi pa ostane lepo zelen. Jaz ga kuham v minimalni količini vode (bolj dušim kot kuham) in ravno danes gre na mizo zelen da bolj biti ne more. Lisa

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

25. avg 2006 13:35

ez, zelo je odvisno ali je brokuli svež, ali se pa že nekaj dni "vala" kje v skladišču trgovine ali na polici. Res pa je , da je zelo odvisno tudi od načina kuhanja. V kolikor se brokuli kuha V vodi in DALJ časa, bo izgubil barvo, vitamine in minerale, saj bo voda potegnila vse iz njega. Ko kuhaš kavo...popiješ VODO, ki je sprejela aromo od kave, "zoc" pa zliješ stran. Isto je pri kuhanju zelenjave v vodi....morala bi popiti vodo, zelenjavo pa vreči stran...malo heca ampak je to velika resnica. Pri AMC uporabljamo za kuhanje softiara vstavek, v katerega se zelenjava vloži, ker ima nogice je dvignjena od tal- vode. Na lonec se položi hitra pokrovka.( secuquck )...ko zapre se kuha na pari -3 MINUTE, ohladiš pokrov odpreš in BROKULI JE NOTRI KUHAN IN ZELENE BARVE KOT NA REKLAMAH. To mi lahko potrdi vsak uporabnik AMC. Petra 1

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. avg 2006 16:17

Petra, to so stare fore, ki jih tisti ki se skušamo prehranjevati zdravo - zelo dobro in že zelo dolgo poznamo. Vprašanje je bilo -zakaj na pari kuhan brokoli potemni- in zelo staro dejstvo je, da špinača in brokoli pri pokritem loncu (navadnem, na AMC se ne spoznam) izgubita barvo. Ker imam oboje rada v zeleni barvi, ju skuham na jušni žlici vode v odkritem loncu. Imam tudi soparnik, a ga za kuhanje teh dveh reči ne uporabljam - pač iz tega razloga. Lisa

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

25. avg 2006 16:34

Dobro sem razumela Lisa , ti pa ne toliko, ker če še enkrat prebereš ez- ino vprašanje , potem vidiš, da sem ji odgovorila tako kot je prav. Ne verjamem, da se tu ne sme povedati svojih izkušenj in mnenj, drugače bi bil to zaprt forum ozko usmerjenih starih navad. Mislim, da ima vsak pravico, da je osveščen o čim več novostih in informacijah. Lep dan še naprej. Petra 1

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. avg 2006 16:43

Vsa zelenjava ohrani svežo ,intenzivno barvo, če jo iz vroče vode denemo takoj v ledeno mrzlo. Velja tudi za brokoli, preverjeno v lastni kuhinji. Gre tudi brez AMC posode, Petra 1. Jo imamo že dolga, dolga leta, tako da ne boš mislila, da imam kaj proti njej. Se mi pa zdi neprimerno tvoje poudarjanje te posode ob čisto vsaki priložnosti in mi zveni kot reklama. To je moje mnenje, če Jernej ocenjuje drugače, tudi prav. Mamamia mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

25. avg 2006 17:03

Petra, tudi pisnila ne bi - če me ne bi začela poučevati zadev, ki jih obvladam. Pravica do tega da poveš svoje mnenje pa menda velja tudi zame. Lisa

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

25. avg 2006 18:07

Mislim, da če imaš res čisto svež brokoli odrezan tik pred zdajci na vrtu- da samo v takem primeru ne potemni. Ne bom pa nič trdila... Meni ostane lepo zelen le čisto svež. Lahko pa da je kaka druga fora, saj ne veš. Včasih se mi lahko zelo lepo skuha, drugič pa ne pa mi ni glih jasno zakaj. Se pa strinjam z Mamamio, glede petre, sicer sem pa tudi o tem že napisala svoja mnenja v neki razpravi o tej bajno dobri posodi. Sicer je nimam a kuham vseeno dobro... ...pa veliko sončka...jaz ga imam malo še iz morja..se še klimatiziram. biba

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti