Prstavac

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

tema odprta - 23. avg 2006 11:26 | ogledi: 8.315 | odgovori: 13

Na letošnjem dopustu sem na puljski tržnici naletela na školjke, k ijim tam pravijo prstavac, italijanski izraz, ki je bil zapisan zraven, sem pozabila. Lupina je razprta, videti je kot nekakšen metuljček, na eno stran potem sega nekaj cm dolga mišica, na drugo stran pa nekakšna cev, v katerem je zelenkasto črervo (kot bi bilo plisirano). Seveda sem jih kupila in pripravila, malo sem priredila po nasvetu, ki mi ga je dala gospa, ki jih je prodajala.

Zanima me, če kdo pozna te školjke oziroma ve o njih kaj več, pa seveda kako jih pripravljate. Buzara, solate z krompirjem in brez njega, žar, dodajanje v brodet - to je znano, morda kaj drugačnega, novega.

Poudarjam - nisem se zmotila in ne mislim prstacev oziroma morskih datljev, pač pa prstavac, kot školjki pravijo v Istri.

Vendelina jr., si se morda ti na jadranju kdaj srečala s tem primerkom?

Mamamia

mamamia

escada  

član od: 21.8.2002

sporočila: 563

23. avg 2006 11:42

Oj...Mamamia...pomagati ti nemorem, sem se pa pravzaprav zagnal za odgovor na ta post še predno sem pogledal kdo ga je napisal....hotel pa sem napisati " počakaj, če kdo ti bo pomagala Mamamia" in potem pridem do konaca in ....upssss. Nekdo se bo že našel in ti pomagal!! Lep dan ( čeprav deževen). escada

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. avg 2006 14:14

Prstavac, prebivalci hrvaške obale pravijo tudi šljanak, je morska nožnica ali tudi britvica (po angleško Razor shell) imenovana, Solen vagina. Pravijo, da je to školjka za izbirčneže, ker jih je tako malo. Živi na peščenih ali peščeno-blatnih tleh, pred rečnimi ustji. Lovijo jo s pomočjo tanke kovinske paličke, ki je na koncu zakrivljena ali pa ima nekakšen zobec. Ni mi pa znano, če jo pripravljajo še na kakšen drugi način, razen klasičnih, ki si jih naštela zgoraj. LP P.s. Podatke sem dobila v knjigi F. Grubišiča: Ribe, rakovi i školjke Jadrana, založbe "Naprijed", 1979 cervus

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. avg 2006 17:12

hm, sem fotografirala tegale prstavca, pa je malček drugačen od teh na linkih. Ko je lupina razprta - in z razprto lupino jih tudi prodajajo, da se vidi, kako še migajo - je meso školjke kar precej daljše od lupine in tista mišičasta cev na drugo stran tudi. Če si predstavljam zaprto školjko, bi to lahko bile te podolgovate, kot so na fotkah, le da so manj oglate na koncih, nekoliko bolja zaobljene so. Bom poslala fotko, pa boste lahko videli. Pa recept za solato tudi...Grem zdaj poskusit, če bom lahko fotko prilepila na forum. Za tačas pa najlepša hvala za trud in pomoč. Saj sem vedela, na koga se lahko zanesem...Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. avg 2006 17:25

Sem prosila Jerneja za pomoč pri spravljanju fotke na ta forum, bomo videli. Mamamia mamamia

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. avg 2006 18:16

mamamia, ali je bil italijanski izraz "Capalonga"? LP cervus

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

23. avg 2006 18:46

Ja, takole gre s prevodi: 1. engleski: Razor shell 2. francuski: Couteau droit 3. grčki: Solines 4. njemački: Gerade messerscheide 5. španjolski: Longueiron 6. talijanski: Capalonga 7. arapski: Navaja (Alžir) 8. ruski: Morskoy čerenok (povzeto iz hrvaškega foruma, kjer je potekala debata o tem) Pozdravček Marika

teya84  

član od: 9.11.2005

sporočila: 331

23. avg 2006 19:15

Tu so pa še vsi italijanski izrazi, kopirani iz ene spletne strani...( http://www.benessere.com/alimentazione/pesce/43_Cannol ) Manicaio fodero (Italiano); Manego de coutelo (Liguria); Capalonga nostrana, Capalonga bianca, Cape longhe de rumegada (Veneto); Capalongam Capa da deo, Capalonga nostrana, Manico de coltel (Venezia G.); Manicaio, Cannonicchio (Toscana);Manico di coltello (Abruzzi, Lazio); Cannello, Cappalonga (Marche); Cannulicchio ferraro (Campania); Cannulicchi, Cannelicchie (Puglie); Cannulicchiu (Sicilia); Arrasoias, Rasojas marinas, Rezorzas, Manigus de rezorzas, Gregullus (Sardegna) teya84

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. avg 2006 19:20

Ja, bo nekaj takega, oziroma kapalonči je pisalo (mi je tašča sporočila, danes je vprašala gospo, pri kateri smo jih kupili). Zdaj pa naj še Jernej mojo fotko spravi na forum, pa smo kompletni. Morajo pa res biti redke te školjke, vsaj v Istri, da sem potrebovala 20 let, da sem postala pozorna nanje oziroma jih opazila (ne morem trditi, da jih prej nikdar ni bilo, čeprav smo vedno poskusili prav vse kar smo v ribranici videli novega). Al smo ekipa...Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti