Paradižnik takšen in drugačen

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

tema odprta - 22. avg 2006 20:29 | ogledi: 36.331 | odgovori: 34

Vsi vemo, da v trgovinah prodajajo paradižnik v zelo različnih oblikah. V konzervi, koncentrat v tubi, v tetrapaku, v kozarcih in steklenicah, pelati.

In potem vidim recept kjer piše, da dam npr. 4 žlice paradižnikove mezge. Kako naj vem ali je s tem mišljen koncentrat ali pa kakšna druga oblika bolj švoh paradižnika.

Za kakšne jedi je uporaben npr. paradižnikova kaša iz tetrapaka.

Marjetka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

22. avg 2006 20:41

sluga je napisal/a:
Za kakšne jedi je uporaben npr. paradižnikova kaša iz tetrapaka. Marjetka
Meni je zelo dobra za omako pri filani papriki ali čuftah. LP cervus

majdapog  

član od: 29.5.2006

sporočila: 23

22. avg 2006 20:42

paradižnikovo kašo uporabljaš lahko za vse kamor paše paradižnik je zelo dober,ker je bolj blagega ukusa in ni tako gost kot mezga -koncentrat je pa zelo gost in ga uporabiš samo cca 3-4 cm za juhe,obare in podobne jedi .Sama za vse uporabljam kaše -so bolj naravnega okusa.Lahko polivka za pizze,špagete in podobno.Probaj pa boš videla kakšna je razlika./da ne bo čudno slišati paradižnikov koncentrat v cm-je namreč največkrat v tubah/ pozdravček majdapog

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. avg 2006 21:06

Paradižnikovega koncentrata sploh ne uporabljam, sploh več ne vem, kakšnega okusa je. Večinoma uporabljam doma pripravljen sok/kašo, če pa že kupim, imam najraje pelate v paradižnikovem soku (da ne bo reklame, ne bom navedla firme, pravijo pa, da je v enem dnevu s polja v konzervi). rimljanka

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

22. avg 2006 21:26

Zelo odvisno predvsem od tega, katera oblika konzerviranega paradižnika in kako intenziven okus po njem ti najbolj ustreza. Z leti se okus tudi spreminja. Pa tudi odvismo katero jed pripravljaŠ. Navedbe v receptu prilagodi svojemu okusu. Sama, če le utegnem uporabim ( ne glede na to katero jed pripravljam)svež paradižnik, ki ga najprej blanširam, olupim, odstranim vse trde dele narežem na kockice in uporabim....Če ne utegnem, uporabim pelate, ali sok ..je malo manj okusno, ampak je tudi dobro. Aki

živica  

član od: 28.11.2002

sporočila: 307

22. avg 2006 21:45

Svež paradižnik (olupljen in nasekljan), paradižnikovo mezgo ali konzervirane pelate uporabljam povsod, kjer je paradižnik osnova ali vsaj ena glavnih sestavin, koncentrat pa le kot neke vrste začimbo (žlico ali dve), in še to zelo redko (ko se spomnim). V glavnem se ravnam po občutku in okusu. Živa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. avg 2006 21:50

Ravnam podobno kot živica, torej koncentrat, v tubi, samo izjemoma, da se mordf amalo ojača aroma jedi. Sicer pa mi uporabljamo doma pripravljen kečap - mimu pač tako rečemo, da ločimo od paradižnikove mezge. Ta pri nas doma pomeni zelo gost, nezačinjen sok, medtem ko tisto, čemur pravimo kečap, vsebuje še začimbe. Kako uporabljati kašo iz kartonk so povedala že dekleta, s pelati, otrej kosi že olupljenega paradižnika, pa si pomagaš, ko ni časa za lupljenje in hitro pokuhanje svežega. Je še najbližji tistemu naravnemu. Mamamia mamamia

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

23. avg 2006 7:29

Mamamia saj ne boš huda, če kopiram semle tvoj recept za ketchup. Sem ga delala lani pa je zelo hitro izginil. Tudi letos sem ga že delala, ker imamo doma veliko paradižnika. Mogoče bo kateri prav prišel. Evo tole je: Sporočilo s foruma z dne: 03.08.2005 14:41:13 Dekleta, evo recepta za kečap. 6 kg zrelega paradižnika, tri kg rdeče paprike, podolgovate, dve veliki čebuli, šopek zelenega peteršilja, dva vejici zelenega dela zelene in žličko mletega popra ter 1 dl olja, sol in sladkor po okusu. Paradižnik, papriko in čebulo očistiš in narežeš na kose, daš vse skupaj kuhat in ko zavre, kuhaš pol ure, potem pustiš, da se ohladi. Potem spasiraš. Olje daš v posodo, vanjo položiš spasirano maso in kuhaš na zmernem ognju do želene gostote. Masa ne sme močno vreti, po malem naj brbota. Vmes nenehno mešaš. Preden končaš s kuhanjem, soliš in sladkaš, dodaš poper in sesekljan peteršilj ter zeleno. Medve z mamo to maso kuhljava vsaj dve uri, da večina tekočine izpari in da je kečap gost, a še vedno tekoč, da lepo steče iz steklenice s širokim vratom. Iz te mase nastanejo okoli trije litri kečapa. Še vroče naliješ v stekleničke in jih takoj zapreš. Mi steklenice potem pustimo pd kakšno koco, da se ohladijo, potem pa z njimi na poličko v mamino shrambo. Moja mama je še tista starega kova: v kleti ima shrambo in na poličkah male steklenice marmelad (maline, robide, ribez, jagode, marelice, kutine), pa sokeci (ribez, maline, hruške, marelice, slive), kompoti (mešan iz sliv in breskev, pa hruškov), orehi z lastnega drevesa, lešniki z lesk ob hiši, pa kisle kumarice, paprika z gorčico, mešana solata, v slanici vložena zelenjava. Kar nostalgija me zgrabi, ko vse to vidim.... Ja, me je zaneslo. Pa nič hudega, priprava ozimnice zame pomeni pravo domačnost. Pozdrav, Mamamia mamamia jade

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. avg 2006 7:45

Jaz sem mamamiin kečap delala v nedeljo in ponedeljek, prišlo ga je 15 kozarčkov (malih). In da bo lahko tudi naš Nejc jedel, sem naredila še celo strokovno študijo - vsebnost fenila in vse skupaj stehtano na gram natančno. Loni Makaroni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. avg 2006 11:17

Ma kaj bom jezna, jade, naj kar kroži recept, saj zato sem ga tudi poslala na forum. Avtorske pravice pripadajo moji mami, jaz sem pri izdelavi te dobrote samo pomožna kuhinjska moč - čiščenje in rezanje zelenjave, pa mešanje... Pozdravček, Mamamia mamamia

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

23. avg 2006 11:47

Zame je koncentrat uni trgovinski, v tubi, pa v lončkih, tudi v embalaži 1 liter se ga dobi. Je bolj gost. Pa tudi na deklaraciji piše PARADIŽNIKOV KONCENTRAT. Paradižnikova mezga je zame ves prepasiran paradižnik. V tetrapakih, konzervah, skratka PARADIŽNIKOVA KAŠA. ( Passata). Je redkejša od koncentrata. Kečap nisem še nikoli delala doma, je pa v trgovini pod tem imenom. Je nek približek paradižnikove omake z veliko umetnih primesi in pradvsem sladkorja. PELATI so mali paradižniči, ponavadi v konzervi v omakci iz paradižnika. Potem pa je tu še cela paleta doma pripravljenih omak in mezg iz paradižnika, paprike... Namesto koncentrata lahko uporabiš mezgo, daš je več, pa manj zaliješ z vodo. Ostalo delaš po receptu. Jaz uporabljam samo še mezge, se pravi passate, vseeno iz tetrapaka, steklenice. Malo dolj pokuhaj, da dobi omaka lepo barvo, pa bo...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti