Leče! kdaj so primerne?

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

23. sep 2006 15:37

Živjo. Sem mama hčerke, ki že od 10 leta starosti nosi kontaktne leče. Na očesni kliniki v Ljubljani je takrat dobila glede na svojo dioptrijo pol trde kontaktne leče. Sedaj jih nosi že dobrih 13 let in to brez problema. Imela je neko očesno bolezen in pri tej zelo pomagajo kontaktne leče, ker se dioptrija ne razvija tako hitro. v tem času smo menjali že kar nekaj leč, vendar končne dioptrije, ki ji je bila predvidena pri našem optiku ne bo dosegla, prav zaradi leč. Takrat je na kliniki še delala ena profesorica iz Švice in jaz sem jo direktno vprašala, če to drži, da se ti vid tako hitro ne slabša. Pa mi je odgovorila, da po njenih izkušnjah to drži. Sedaj ima dioptrijo -8 in to že kar nekaj časa, sedaj pa premišljuje tudi o operaciji oči. Bila je že na pregledu in so ji svetovali, da naj še kako leto ali dve počaka, da se oko neha razvijati in potem ji bodo to operacijo naredili. Sin pa je športnik in nosi očala, sedaj pa si je nabavil mehke, tedenske leče, ki jih tudi brez problemov nosi. To je nekaj mojih izkušenj in če še kdo premišljuje o lečah, naj si jih po posvetu oftamologa kar nabavi. Za nošenje ni problemov, edino kar je važno, pa je higiena pri vstavljanju in "ven" jemanju leč. Tamalaursa, lepo, da ti je tako hitro uspelo osvojiti tehniko vstavljanja leč. Ti jih kar lepo nosi in uživaj življenje. Kyara

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

24. sep 2006 13:48

Tudi jaz se ponovno odločam za nošnjo leč. Me pa zanima, če so pol trde leče tudi tako velike, kot mehke, ki ti pokrivajo cel obarvan del. Sem enkrat videla pri neki gospe, da so bile njene leče čisto majnega premera, pa me zanima, če so mogoče to bile poltrde leče? A ima mogoče kdo izkušnjo, da bi se dalo poltrde leče lažje prenašati, kot mehke? lp, vanjatajnsek

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

25. sep 2006 13:50

Vse je odvisno od človeka. Če pa primerjam hčerine pol trde leče s sinovimi mehkimi, so pol trde leče seveda nekoliko manjše. Pa še ena razlika obstaja, pol trde se drugače ven jemljejo kot mehke. Pol trde vzameš ven tako, da oko malo povlečeš na rob, mežikneš in lečka je zunaj. mehke pa moraš z prsti prijeti na očesu in ven vzeti. Ja pa še to, pol trde plavajo v očesu, mehke pa se kao prilepijo na oko. Upam, da sem kaj pomagala. Ker ima hči večjo dioptrijo, je dobila malo obarvane leče, da jih bolje vidi na prstu, ko jih vstavlja in pa čisti. Na vid in pa videz pa ne vplivajo. Kyara

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

26. sep 2006 9:31

Kaj to v praksi pomeni - "plavajo v očesu"? A potem ne vidiš vseskozi dobro - mislim, če se npr. hitro obrneš, a leča nakako zaostane za gibom? Ali pa če gledaš pod ostrim kotom, morda, kot takrat, ko voziš vzvratno.?? Kolika pa je življenska doba poltrdih leč? lp, vanjatajnsek

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

26. sep 2006 10:15

Vanja, oči so tako dragocen organ, da je najbolje poiskati strokovno pomoč in tudi nasvete okulista. Po pregledu oči in očesnega ozadja ti bodo tudi povedali, kaj je zate najprimernejše. Ognjič

atilem  

član od: 26.5.2006

sporočila: 109

26. sep 2006 10:20

Draga Vanja, tako kot je rekla Og, najbolje , da poiščeš strokovno zdravniško pomoč. Mogoče še ne mali nasvet , če si blizu Celja . V optiki Clarus dela dr.Drev, pri njemu pa zelo prijazna medicinska sestra, ki je tudi meni pomagala pri začetku nošenja oz. vstavljanja leč. In če ji je pri meni uspelo, ki sem bila za doktorja brezupen primer, pol veš, da ima voljo. Imeti pa jo moraš tudi ti. Zato kar najhitreje k zdravniku, ki bo ugotovil katere leče so zate primerne. lp atilem

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

26. sep 2006 11:26

Vanja, jaz nosim poltrde leče že več kot 20 let in imam izvrstne izkušnje. Poltrde leče imajo površino, ki je manjša od površine kroga, ki ga naredi šarenica - ampak nič bati, vedo prekrivajo zenico in slika je lepa. Ker imajo manjšo povšino, omogočajo boljše presnovne procese celotnega zrkla in zaradi tega oči ne pečejo in žilice ne pokajo in ne gledam rdeče. Ja, leče plavajo. Vse leče plčavajo na tankem sloju solz. Če tega sloja solz ne bi bilo, bi se leča prijela na zrklo in potem jo je malo težje spraviti ven. Vsekakor pa obišči oftamologa (ali okulista - še zdaj ne vem, kakšna naj bi bila razlika, semantično je ne vidim), ljudje so hodili v šolo in to znajo. Sicer vem, da se sliši to, da "leče plavajo" malo tehnično in nepojmljivo, ampak, ko jih enkrat nosiš, ni frke...no, ja, leče "plavajo mrtvaka"....:) Vendelina jr.

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

26. sep 2006 14:37

Leče plavajo mrtvaka. Tako sem se nasmejala, da sem komaj malo napisala. Ta je pa dobra! Pa še res je. Mislim, da kdor se ne spozna na leče, je najbolje, da obišče oftamologa ali kako se že reče. Tam bo dobil strokovni pregled in nasvete, kako nositi leče, pa še naučili ga bodo, kako se vstavljajo in kako jemljejo ven. Kyara

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

26. sep 2006 16:44

Resnična hvala za odgovore in če ste dobro prebrale - jaz se "ponovno" odločam za leče. Nosila sem mehke in bila pravi mojster vstavljanja in jemanja iz očesa - z dvema prstoma ene roke v delčku sekunde. Naj povem, da tisto kar te tam učijo ni najbolj praktično. Sem bila enkrat priča takemu učenju, ko so pri optiku eni punci razlagali kako si naj vstavi lečo. Revica je imela čisto rdeče oči in res nisem mogla biti več tiho, ko sem gledala kako ji dopoveduje. No, po mojem nasvetu si jih je vstavila, ko šus. Ampak, skratka.....po kakšnem letu nošenja so se mi oči nekako uprle - nisem imela rdečih oči, leče me niso motile, ko so bile v očesu - pravzaprav jih sploh nisem čutila, ampak, ko pa sem si jih dala ven, se mi je zdelo, da so bile, kot prilepljene na zrklo in čez nekaj časa so me začele boleti oči tako globoko nekje - v ozadju in temu je sledil glavobol in nemalokrat migrena. Okulist je rekel, da je dioptrija OK, da je očesni pritisk v redu,....No, ko pa sem mu rekla, ali jih ne prenašam zaradi kontracepcijskih tablet, mi je rekel, da za to povezavo še nikoli ni slišal. No, krasno, sem si mislila. Jih poznam kar nekaj, ki jih ravno zaradi tabletk ne morejo nositi. No, naredila sem pavzo in sedaj razmišljam o poltrdih, ker vem, da so manjše in se ne prilepijo tako na oko. Pri meni verjetno res ni povezave s kontr. t., ker bi potem verjetno oči odreagirale že prej, ne pa šele po enem letu. Vseeno hvala in zelo dobrodošel bo še kak nasvet, izkušnja. vanjatajnsek

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

26. sep 2006 17:27

Vanja, to s prilepljanjem na oko pa poznam tudi jaz! Zgodi se mi, kadar imam leče predolgo v očesu ali pa sem v zakajenem prostoru - oko se nekako izsuši in leča se zalepi, jo je težko dobiti stran. Jaz nekako pazim, da jih zvečer jemljem ven mnogo preden grem spat (kombiniram z očali), precej pa pomagajo tudi t. i. umetne solzice, kapljice, ki vlažijo oko. smrketa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti