Lunin setveni koledar

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

tema odprta - 22. avg 2006 9:41 | ogledi: 15.292 | odgovori: 26

Nekaj o rožicah in vrtnarjenju - lepe rožice za dobro počutje in dobre vrtnine za lonec:

Moje mnenje je (bilo), zakaj se ne bi držala luninega koledarja, če pri tem ni večjih ovir, če se poklapa čas, vreme in še kaj. Koliko je v luninem koledarju "koristi" ne vem, ker na relativno majhnem številu sobnih in balkonskih rastlin, posebnih eksperimentov nisem delala in tudi posebne evidence učinkov ter rezultatov nimam. Pretirane pozornosti nisem posvečala tudi zato, ker različni viri navajajo različne podatke. Res je, da podatki niso strogo izključujoči, a za dvom je dovolj, da se podatki ne pokrivajo.

V velik dvom in da je vse skupaj en velik nateg pa me vodi naslednja ugotovitev: na spletni strani Kalie je objavljen lunin setveni koledar. Za avgust je na strani http://www.kalia.si/kalia/zanimivosti/lunin_koled

V srednjem stolpcu je prikazano nekaj takega, kot je luna. A dobro je znano, da je bila 9. avgusta polna luna, na tem koledarju pa je 9. avgusta zadnji krajec !!?? ZA KAKŠNE BUDALE NAS IMAJO ??!! Ta koledar je objavljen tudi v njihovi publikaciji Kalia nasveti, cena 300 SIT.

Še to, na prvi strani piše: "Podatki (lunin setveni koledar) so vzeti z dovoljenjem avtorice iz Setvenega koledarja Marije Thun za leto 2006, ki ga v sloveniji izdaja v neskrajšani obliki Založba AJDA, Tel. 01/7540743"

Ob tem me zanima, kaj nam prodajajo za letošnji lunin setveni koledar. Ali so podatki stari, ali narobe prepisani, …???? Kakšna ideja?

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

22. avg 2006 11:35

Bom rajši tiho, preden kaj preveč povem...

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

22. avg 2006 13:46

jaz sejem in sadim ko imam čas in ko je čas da se neko stvar poseje,nikoli po nobenem koledarju,pa mi lepo uspeva,nimam pritožb NIA

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

22. avg 2006 13:56

Lidka, daj povej, saj temu je ta prostor namenjen. rdkapica

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

22. avg 2006 15:48

Naša mami se je začela držat luninega koledarja iz Nedeljskega dnevnika, pa ji je lepše rastlo, nato je temu sledila "trdadiciji in kmetovanju podkovana" stara mama, ki je ugotovila, da mamici lepše in boljše raste. Tudi sedaj se poizkušamo držat koledarja, vednar vse ni odvisno od njega, temveč tudi od vremena, zemlje, gnojila,...

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 931

22. avg 2006 18:19

Dobiš najmanj tri setvene koledarje in če jih upoštevaš lahko vsak dan delaš kar hočeš, ker tudi dva nimata za en dan enakega znaka. ( v enem je dan za cvet, v drugem dan za list in v tretjem dan za plod) pa potem upoštevaj če hočeš. Najlepše uspeva kadar delaš z dobro voljo in veseljem. lep pozdrav zinka

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. avg 2006 21:01

Danes popoldan smo imele s sosedovo teto tole debato. Jaz sem se namreč držala tega koledarja na podlagi knjige Vse ob pravem času (ali nekaj takega) in koledarja ki je priložen tej knjigi. Moram rečt, da so mi stvari prekrasno uspevale. V tej knjigi je napisano tudi kdaj si je najbolje postričti, kdaj je pravi čas za negovanje nohtov in še in še. Kdor se tega drži čez čas ugotovi, da stvari res štimajo. V današnji debati smo ugotovile tudi to, da če se luna debeli (D-desni krajec) je zelo ugoden čas za marsi katero reč, takrat pa ko crkuje (tako mi temu rečemo,C-levi krajec) pa je najbolje da ne delaš nič, ker takrat se večinoma vse posuši. No, najbolje je takrat plet, smo ugotovile, ker plevel se sigurno potem tudi posuši. Potem smo seveda ugotovile še, da so imeli to izvrstno dodelano Maji. Je pa res, da je danes na tržišču poplava teh koledarjev in da potem ne veš več, katerega se držati in katerega ne. Meni zaenkrat uspeva, kako bo pa za naprej bomo pa videli. lp Vesna

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

22. avg 2006 22:01

Moja tašča se že vsaj 20 let drži setvenega koledarja Marije Thun in na vrtu ji uspeva vse zelo lepo. Tudi njena mama se je že davno v zvezi z delom na vrtu, njivah in v vinogradu ravnala po luni. Bi rekla, da marsikaj v zvezi s tem drži, kot je tudi že Reca napisala. Ognjič

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. avg 2006 7:22

Luna ima velik vpliv, zagotovo. Če samo gledamo statistiko rojstev, pa nesreč in samomorov... Že dlje časa se strižem po luni. Na stranil lunin.net pogledam, kdaj je pravi čas. Ne vem, ali imam zato drugačne (boljše) lase. Baje se je tudi pri konzerviranju pametno držat lune. Lani sem zelo zelo veliko vlagala. Kumarice vsak drugi dan, ker so bile domače. Niti en kozarec se ni pokvaril, kljub temu, da je bila verjetno kdaj tudi neprava luna. Z zelenjavo nimam izkušenj. Mami, ki ima velik vrt in ji vse čudovito uspeva, je ne upošteva. Dela, ko ima čas in ko dopušča vreme. Edino grah ji je letos popolnoma zatajil. Mogoče je bila neprava luna. Se pa pri mami zelo striktno držijo luninega koledarja, ko gre za koline... mimika

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

23. avg 2006 8:45

Ker sejem, presajam, itd po kalia luninem koledarju sem tudi sama ugotovila napako. Julij so prekopirali v avgust in takšnega tudi pustili. Če pogledaš jul in avg sta enaka. Kdor dela, dela napake. Vsi ostali meseci pa so pravilni. Lp, kuharica Mici

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

23. avg 2006 9:17

kuharica Mici piše: ... "po kalia luninem koledarju sem tudi sama ugotovila napako. Julij so prekopirali v avgust in takšnega tudi pustili." ... Razumem, da se je človeško motiti, ne razumem pa tega, da se jim ne zdi potrebno napako odpraviti. Že pred meseci so bili opozorjeni na napako. Ali je res problem samo v zamenjavi mesecev? Tudi prejšnji meseci niso ok, npr. maj in junij !!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti