Sajenje podtaknejncev...pelargonij,bršljank..

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

tema odprta - 21. avg 2006 14:16 | ogledi: 10.512 | odgovori: 12

Naše balkonske rožice bodo čez dober mesec za odpis ali pa bodo romale u garažo.Mene pa zanima, kako vi prpravite podtaknjence rož ,ki jih potem vzgajate čez zimo na okenskih policah stanovanj ali garaž.Rada bi vedela, kakšno zemljo uporabljate ,kakšne lončke,in kako potem to zalivate in ali kaj dognojujete čez zimo.Do sedaj rož nisem prezimovala,saj nimam ustreznega prostora.Podtaknjence pa bi pripravila, saj je spomladi nakup rož za vse moje balkone kar obsežen.

Zahvaljujem se vam že vnaprej za vse odgovore .......lep dan

kuharca37

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

21. avg 2006 14:30

Čao, jaz sem si letos nabavila prah za ukoreninjenje. Ga imam prvič, bomo vidl drugo leto, kako "dobra" je ta ideja. Me pa nekaj zanima - vprašanje za vse tiste, ki ga uporabljate - kdaj lahko podtaknjenec prvič zaliješ? Mislim glede na to, da če prekmalu zaliješ, najbrž spereš prah iz stebla, če ne, se ti pa itak vršiček posuši.... Lep pozdravček, S.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. avg 2006 15:14

Prah za ukoreninjanje so rastlinski hormoni, ki pospešijo razvoj rastnega tkiva in le-tega v korenine. Različni so za zelnate, pololesenele in olesenele potaknjence. Imam slabe izkušnje z namensko zemljo za sejanje in podobno. Jaz bi uporabila navadno zemljo, pa ne tako, ki so ji dodana hranila. Rastlinice brez korenin črpajo najprej zalogo, pa omajen dostop vode imajo (ker nimajo korenin za srkanje), zato pregnojena zemlja ne more biti OK, ker jim vodo kvečejmu odteguje (da se ne spustim v biološko ozadje). Kar spomnite se, da lahko potaknjence ukoreninimo v navadni vodi (najbolje v neprozorni posodi, ker korenine nimajo "rade" svetlobe. Lončki morajo nujno imeti odtok, najbolj enostavno bi bilo uporabiti tiste črne, v kateih kupimo sadike, jih postaviti n apladnje, v katerih je nasutnpr droben gramoz (za drenažo. Tako preobilno zalivanje ne povzroči, da bi bila zemlja premočena, hkrati pa bi voda prispevala k vlagi v zraku, ki rastlinicam godi, saj jim preprečuje preveliko izgubo vode skozi liste. Na začetku je tako ali tako potrebno zalivati zelo zmerno, zemlja mora biti vlažna, ne mokra. Vrtnarji dodajajo perlit ali pa drobce stiropora, za boljši odtok vode. Pa seveda še nekaj - vse mora biti na svetlem, a ne na močnem soncu, sploh, dokler rastlinice niso ukoreninjene. In - kuharca - odvisno je seveda od vrste rož, ki jih želiš tako razmnožiti. vseh se ne da, ampak to ti je tako ali tako jasno. oh, kako pogrešam ša kakšno slikico rožic..... rimljanka

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

21. avg 2006 16:24

Se strinjam z Rimljanko - namenska zemlja za potaknjence (tudi ta dražja) se mi ni obnesla. Doma kar kakšno kakovostno krtino pobašem v vrečo pa dodam malo humusa s kompostnika in to je to. Bršljanke so ene redkih rožic, pri katerih se NE uporablja praška za ukoreninjanje - preizkušeno dobiš slabši rezultat. Eno leto sem to veselo eksperimentirala, spomladi pa sem šla lepo kupit nove. Prav tako so ene redkih, ki jim ne paše najlon vrečka ali pokrov, ki bi zadrževal vlago. Čez zimo zmerno zalivaš - toliko da se zemlja ne izsuši, dognojujem pa ne nič. Mogoče falim, ker v rastlinjakih kot vem škropijo z razredčeno mešanico gnojila za korenine (kar po listih), da potem hitreje delajo. Ni neke znanosti pri teh trpežnih rožicah. Mogoče pa vseeno pripravi kakšen potaknjenec več... za vsak slučaj. LP, Staša

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

21. avg 2006 16:36

Upoštevajte še to, da potaknjence večinoma rosite in ne zalivate (samo toliko, da je zemlja vlažna), kot je povedala Rimljanka. Se pa kupijo tudi šotni tabletki, ki se napojijo z vodo in jih samo postavite v zabojček, ki ni previsok(spodaj lahko daste pesek) in potaknjence samo vtaknete v zato pripravljene luknjice. Ko je rastlina ukoreninjena, jo posadite v manjše lončke in tako raste v njih, dokler jih ne presadite v zaboje. Da bodo sadike dovolj čvrste in močne, jih po presajanju lahko občasno dognojite z gnojilom za zelenje. Še to, če je lonček v katerega daste potaknjenc prevelik, se zemlja lahko "skisa", kar pa seveda ni vredu za korenine. Veliko uspeha, če pa ne rata, pa do najbližnjega vrtnarja. Ta jih bo spomladi zagotovo imel dovolj. LP, Rmeli Rmeli

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

21. avg 2006 21:16

Ko smo že ravno pri shranjevanju oz. prezimovanju rož, imam eno vprašanje. Kako ohraniti gorenjski nagelj. Imam jih letos prvič in so tako lepi, da mi jih je škoda, da bi čez zimo preč prišli. Kakšen nasvet?? Julija

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

22. avg 2006 19:10

nimam besed - čestitam, kuharca! Pa ne samo za rože - hiša je obnovljena res lepo. Lisa

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

22. avg 2006 20:58

Julya, jaz sem lansko leto gor. nageljčke pustila obeše v koritu na oknu vrtne lope, pa so lepo prezimilI. Spomladi sem potrgala orumenele liste in jih izdatno pognojila in zalivala pa mi še sedaj lepo delajo. Pa veš. kakšna zima je bila letos, res mrzla, pa so se mi nageljčki kljub temu lepo obdržali. Pa to sredi Ljubljane in ne v kakšnem obmorskem kraju! LP kača

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

22. avg 2006 21:12

Najlepša hvala Kača, za prijazen odgovor. Torej jih jaz lahko pustim kar na balkonu in bo OK. Sem pa tudi jaz v Ljubljani, tako da bodo imeli enake pogoje kot tvoji. Samo še to mi zaupaj, si jih pozimi zalivala?? Koliko in na koliko časa?? lp Julija

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

22. avg 2006 21:54

kuharcaaaa....kot v pravljici, čestitam, res imaš lep dom Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti