Jurčki

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

tema odprta - 20. avg 2006 22:17 | ogledi: 9.363 | odgovori: 11

danes smo na koroškem nabirali gobe. pri jurčkih pa se nismo strinjali glede stvari, glede katere za mnenje sedaj sprašujem vas.

gre namreč za tisti del odspodaj, ki je pri mladih jurčkih še bel, pri starejših pa postane zelen. pri nas na notranjskem uporabljamo za kuho tisti spodnji del samo, ko je še mlad oziroma bel. ko pa postane zelene barve, ga dajemo stran. korošci pa pravijo, da se lahko ta spodnji del uporablja, tudi, ko je že zelene barve...

strinjali smo se le glede tega, da se ta zeleni del lahko uporablja pri sušenju gob.

sedaj imam doma te jurčke in ne vem, ali naj uporabim tudi ta zeleni del ali ne.

zanima pa me tudi, kako lahko naredim omako z njimi, saj še nikoli nisem sama kuhala s svežimi gobami...

hvala za pojasnilo in lep pozdrav...

nike

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. avg 2006 22:27

Misliš spodnjo stran klobuka, ne? tam so trosi, s katerimi se jurčki razmnožujejo. Če že mečeš stran, naredi to v gozdu. Ampak ne vidim potrebe, da bi. Pri nas porabimo vse dele, ki niso črvivi, seveda. rimljanka

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

20. avg 2006 22:38

rimljanka - če bi to vedela, bi seveda to naredila v gozdu!!!!!! tako pa nisem in je sedaj, žal, prepozno... drugače pa mislim spodnji del klobuka, ja... potem je uredu, tudi ko je že zelene barve?!! ok, vam bom zaupala :), čeprav tisto ne zgleda ravno najlepše... nike

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

20. avg 2006 23:38

Končno jurčki Tri dni sem bil v Kočevskem Rogu, jurčkov kar nekaj. Prvič sem jih samo očistil, narezal in zmrznil, brez pranja in kuhanja. Kako jih shranjujete drugi? as1

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

21. avg 2006 3:24

jaz jih še nisem shranjevala, ampak mislim, da jih drugi ravno tako kot ti. nike

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

21. avg 2006 7:04

Zeleni del vedno uporabim, če le ni črviv. Prvič slišim, da se ga nebi smelo. Nena

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

21. avg 2006 7:25

Narezane ali cele zmrznjene gobe zdržijo v hladilni skrinji od nekaj mesecev do pol leta. Jaz raje na malo olja popražim čebulo in dodam narezane gobe (bolj ko so mešane, bolje je) ter dušim, da gobe spustijo vodo. Ohlajene spravim v jogurtove kozarčke in v skrinjo. Takšne so odlične za na pico, v omako ipd., v skrinji pa vzdržijo do enega leta. Še to: Zeleni del jurčka je zelo uporaben (če ni črviv), ker skupno maso gobjega mesa nekoliko požlahtni, pomasti. Lep pozdrav! Boris booris

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. avg 2006 8:32

nike, boš vedela za prihodnjič. zato je tudi predpis, da gobe nabiramo v pleteno kmošarico. pri hoji po gozdu se sprosščajo trosi (iz zadosti zrelih gob) in padajo na tla. Tako gobe "zasejemo". Pa še ohranijo se seveda lepše kot v plastiki. Sploh pa gobar s plastčno vrečko v roki, po možnosti s kakšno reklamo gor, brrrrrr. A1 1: po mijih izkušnjah jurčki najbolje ohranijo aromo, če so zamrznjeni surovi. Pa zdržijo tudi več kot pol leta. rimljanka

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

21. avg 2006 10:52

Tudi mi jih vedno zamrznemo surove. Prekuhamo jih edino če imajo veliko podnajemnikov. Pravijo, da če hočeš imeti jed s pravo aromo po gobah moraš dati vmes vsaj enega nekoliko starejšega jurčka, ki ima že rumeno-zelene trose. In to se mi zdi, da drži. Čisto mladi jurčki nimajo tako bogate arome. Zreli pa zelo lepo dišijo. Povohaj...(kot pri vinu in moških...ha, ha) Skratka mi to vse lepo popacamo...Sploh v teh dneh, ko je gob na pretek. Lep pozdrav in veliko gobarske sreče magnolija

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

21. avg 2006 12:59

Moje mnenje in izkušnje po 30-tih letih gobarjenja so še vedno takšne: Samo narezane ali cele zmrznjene gobe po pol leta izgubijo aromo ali se nalezejo drugih dišav iz skrinje. Do največ pol leta takšnega shranjevanja priporočajo tudi nekatere knjige o gobah, najbrž pa so gobe tudi po tem roku še vedno uporabne; sam nisem nikoli poskusil. Če mislite jurčke shranjevati za daljši čas, jih je najbolje narezane posušiti. Vsi pa pišete samo o jurčkih. Kot sem predlagal prej (popražiti s čebulo, podušiti in v jogurtovih lončkih v skrinjo), je najbolje pripraviti mešanico različnih gob od jurčkov, kostanjevk, dedov, turkov, mavljev, marel, lisičk, sirovk, golobic in drugih gob našega bogatega gobjega sveta. Okus jurčkov se lahko skrije pred okusom takšne mešanice. Še prošnja: V gozdu redko naletimo samo na gobane - ne zbrcajte gob, ki jih ne poznate. Tudi zelena mušnica ima svoj prostor v ekosistemu. Spoštujmo gozd z vsemi njegovimi prebivalci. Prijazen dan vam želim! Boris booris

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

21. avg 2006 13:08

Se strinjam, meni so sami jurčki preborovi - v mešanici s kostanjevkami, lisičkami, malimi celimi štorovkami, sirovkami,....mmmmmmmmm lp, vanjatajnsek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti