Črna aronija

stankav  

član od: 3.10.2003

sporočila: 3

tema odprta - 16. avg 2006 13:45 | ogledi: 14.220 | odgovori: 21

Lepo prosim, da mi svetujete, kaj vse se da narediti iz sadeža črna aronija.

Hvala

lp, stanka

stankav

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

16. avg 2006 14:59

Jaz delam iz jagod marmelado, zelo dobro, običajno dodam nekaj jabolk. Plod je črn, specifičnega, trpkega, okusa, bogat z vitaminom C in antioksidani. Na 1 kg jagod in 2-3 jabolka, dam 70 dkg sladkorja. Tu imaš pa še nekaj linkov: http://www.hort.net/profile/ros/arome/ http://www.ianrpubs.unl.edu/epublic/pages/publicationD.js http://en.wikipedia.org/wiki/Jam Aronija je najlepši okras mojega vrta: krasni, sijoči listi, je lepa ko cveti, lepa je s plodovi, posebno jeseni je prekrasna, ko se listje obarva rdeče v kontrastu s črnimi visečimi jagodami pa še koristna (za ljudi, ptice in glodalce)!Je tudi zdravilna: ščiti sečevode pred infenkcijo, znižuje pritisk, naj bi tudi ščitila pred rakom in srčnim infarktom.... lp Nena Nena-morje

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. avg 2006 18:18

Moja oz najina aronija je bila letos kar bogata a kaj ko so vsi plodovi dobesedno izsušeni, nobene užitnosti ni bilo, še ptičem ni bila po volji, lani so mi še zeleno grizljali letos pa suša zdelala...:( Nena imaš morda kake koristne informacije glede oskrbe, a je treba kaj obrezovat - sedaj je stara 3 leta...se priporočam za poduk p

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

16. avg 2006 19:10

Maja, aronija je zelo "štrapac".....nči ni potrebno z njo delati....dobro ji gre v vseh vrstah zemlje....tudi obrezovanja ne potrebuje, zraste do višine 3m.Jaz moje nič ne obrezujem, ker imam veliko prostora in mi ugaja, da je visoka in široka, mislim pa, da ji kakšno obrezovanje ne bi nič škodilo! Res pa je, da jo zalivamo, če je velika suša.Moja ima obilo plodov tudi letos......zreli pa bodo komaj konec septembra.... lp Nena Nena-morje

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

16. avg 2006 19:16

Nena hvala ti za infote, bom upoštevala v prihodnje, letos gre v "franže", žal so pa letos isto težavo imele tudi borovnice, čeprav smo vse tudi pomahlem zalivali...čisto nobenega soka... p

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. avg 2006 7:24

Nena-morje, a bi se lahko jaz priporočila za kako korenino? Ko sem jo lani iskala pod revesnicah, je kar nekam izginila. Moja mami je dobesedno usekana na vse grmičje, jaz pa na letino. Ekstra samo zame imamo doma ribez in josto, pa še pol njive (biše) malin, te jedo tudi ostali. Loni Makaroni

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

17. avg 2006 7:31

Loni, ni problema ! lp Nena Nena-morje

stankav  

član od: 3.10.2003

sporočila: 3

17. avg 2006 10:06

Nena-morje hvala, sicer si z linki ravno ne morem dosti pomagat, ker sem v angleščini bolj slaba. lp stankav

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

17. avg 2006 14:25

Majamarko, aronije ni potrebno obrezovati. Jo pa lahko oblikuješ, ko se razraste. Pač izrežeš veje, ki te motijo. Če jo hočeš pa razmnoževati, pokoplji vejo po načinu grebenic. Se pravi, vejo matične rastline pokoplješ (tako da je še del te rastline) in počakaš, da požene korenine in jo nato vsadiš na želeno mesto. Letos je bilo potrebno aronijo zalivati, pa tudi ostale grmovnice: ribez, kosmulje in pa seveda ameriške borovnice. Vsaj pri nas. Pa lep pozdrav juhica

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

20. avg 2006 11:39

Nana-morje, V linku, ki si ga pripela piše (preletela sem ga na hitro), da se kuha 5 minut, vendar je to marmelada za zamrznit. Rada bi naredila klasično. Koliko časa pa ti kuhaš marmelado? Zelo rada bi jo naredila, tako da bo kakšna dodatna informacija dobrodošla. Hvala, Lipa

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

20. avg 2006 11:45

Jaz jo kuham tako dolgo, da se kapljice strdijo, če jih kapneš na krožniček! lp Nena Nena-morje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti