Kaj naj jem

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

17. avg 2006 7:13

Tudi moja hčera je stara toliko, kot ti. Včasih je šla sama na vrt, si utrgala paradižnik in ga pojedla, kot jabolko!! Sedaj pa .... Je pa zanimivo, da obožuje zelenjavo pripravljeno v voku - hrustljavo, lepih barv,... To bi znala pripraviti tudi ti. Za začetek - Na drobne koščke ( cca 2cm ) narežeš por, korenček na trakce, dodaš še sveže sojine kalčke in prepražiš na žlici olja, ki ga poprej daš v zelo vroč vok. Premešaš, po dveh do treh minutkah dodaš dobro žlico sojine omake in to je to!! No, ko jaz pražim korenček, ga potrosim s ščepcem sladkorja ( psssst, ne nobenmu povedat ), da pride bolj sladkast. In to kamot potreseš po makaronih, vlivancih,.... lp, vanjatajnsek

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. avg 2006 7:19

Saj morda pa večine sadja inzelenjave ne ješ, ker te doma enostavno niso navadili nanje. Jaz sem bila ista, paradižnika do 24. leta tudi pogledala nisem, ker ga ati ni maral, se ga pri nas enostavno ni uporabljalo. Moja sestra pa tudi ni jedla nobene zelenjave (razen kislih kumaric) in večine sadja (ni bilo dovolj sladko, še zdaj se spomnim, da je krhlje mandarine posipala s sladkorjem), danes je večinoma vse. Pri nama je bila dobra šola odhod od doma - viva študentska kuharija, menze sem se jaz po dveh tednih naveličala. Začela sem pa tako, da sem kupila razne omakice v kozarcih in nato začela sama vedno več dodajati in dodajati, dokler nisem sama skuhala vsega. Priznam, da je včasih vse skupaj romalo kar v stranišče, ampak na napakah se učimo. To se zgodi še zdaj. Loni Makaroni

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

17. avg 2006 9:19

Jaz pa že vse življenje (15 let) obožujem sadje in zelenjavo, celo bolj kot sladkarije! Ne vem, kako je do tega prišlo, smo se že doma spraševali. Imam še 2 sestri in obe jesta skoraj vse sadje in vso zelenjavo, kljub temu, da je bila tudi naša kuhinja dokaj enolična - meso, krompir, solata, pripravljeno na različne načine. (Se ne pritožujem - meni je bilo tako čisto všeč). Najbrž je na moje oboževanje sadja in zelenjave vplivalo predvsem to, da ima mami doma majhen vrtiček in smo morali vedno vse pojesti, da je veliko vlagala v kozarce, da imamo pestro izbiro sadja - jabolka, hruške, češnje, maline, jagode ... in to, da smo imeli doma vedno zvrhano posodo sadja, ki smo ga jedli za malico. Ne vem no, nimam izkušenj, ne poznam nikogar, ki sploh ne bi maral sadja in zelenjave. Drugače me pa doma niso nikoli silili z zelenjavo - brokolija in rukole še zmeraj ne maram. Zmeraj sem jedla zelenjavo, ki sem jo imela rada, če je nisem, sem jo pustila na robu krožnika. Mogoče je napaka staršev ravno ta, da včasih otroke silijo v zelenjavo z nekoliko ogabnim okusom pa bi bilo bolje, če bi začeli z jagodami, lubenico ... S slastnimi stvarmi. Tudi moja sestrična zelenjave ni marala preveč, ko je bila majhna, ampak so se zmenili, da bo pri kosilu zmeraj vsaj desetkrat nabodla solato na vilice. Danes poje ogromno zelenjave in sadja, že samo zato, ker je zdravo, ker te prečisti, ker je laže prebavljivo ... Je pač stara 15 let in počasi gleda tudi na to, da se ji ne nabira pas okoli trebuha. Ne vem kaj naj rečem, makaronarka. Se pa prisili v sadje in zelenjavo - če tega ne ješ skoraj nič, ti primanjkuje vitaminov in sploh slabo vpliva na tvoje zdravje. Drugače je pa tukaj na tisoče receptov in boš storpocentno našla različne jedi za en mesec vnaprej ... :D Lepo se mej! Muffsy

isiliel  

član od: 7.6.2004

sporočila: 62

17. avg 2006 12:05

... dokler pa se ne privadiš na sadje in zelenjavo (k čemur te vsi tako prijazno in vztrajno vzpodbujajo ), pa lahko poskusiš z ameriškimi palačinkami, ocvrtimi rezinami kruha, carskim pražencem (ocvrtim ali pečenim), skutnimi palačinkami, frtalo,... ni najbolj zdravo, je pa enostavno in hitro pripravljeno Na dolgi rok pa navajanje na sadje in zelenjavo ni slaba zadeva. Katja

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

17. avg 2006 12:37

Loni je napisal/a:
Pri dvanajstih sem probala ocvreti jajce na oko in mi je vroče direktno iz ponve padlo na roko, se mi še danes pozna. Pa sem zaključila svojo kuhalniško kariero. Pekarsko sem poskusila enkrat - nisem v redu zaprla modela za torto in je je pol steklo ven - pečica je bila še tista od štedilnika za drva. Kar predstavljajte si navdušenje moje mame, ko se je na koncu vse zažgalo. Potem so mi prepovedali še stepanje smetane, ker sem ga v časih, ko smetane ravno niso prodajali za prvim vogalom, dala noter namesto vanilije pecilni prašek. Loni Makaroni [rozica]
HA,HA, LONI... ko se jaz spomnim svojih kolobocij... Prvič sem poskusila pri 10-ih letih skuhati pire krompir "tako kot to dela moja mama...". Vse sem naredila čisto tako, potem pa sem na narezan krompir nalila vodo in dala na šedilnik (dobesedno). Ko je mama prišla domov, je bil krompir še vedno v surovem stanju. Takoj naslednjič, pa sem iz najprej mišljenega pire krompirja, dobila pečeno črno gmoto, da o smradu ne govorim... Par let kasneje, pa sem delala šarkelj, ki sem ga vlila pač v en pekač, ko se je dvignil ga je več kot pol zlezlo čez rob pekača... Danes pa... uživam v kuhanji, pečenju,... Skoraj ne morem razumeti žensk, ki nočejo kuhati... Lp, Silva

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

17. avg 2006 13:51

silva je napisal/a:
Skoraj ne morem razumeti žensk, ki nočejo kuhati... Lp, Silva
Tudi jaz ne Lep dan in veliko se smejte

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. avg 2006 14:27

A ni zabavno, kam se vse obrne? Jaz sem se po gimnaziji odločila, da bom poklicna gospodinja z univerzitetno izobrazbo. Mami pa v , češ, da še kuhalnice ne znam prijeti. Danes pa v , ker ni nič iz te gospodinje, vsaj tako misli ona, ker vnukov kar noče biti od nikjer. Ampak takrat sem mislila prav resno, sem hotela iti v samostan na avstrijsko Koroško za eno leto, da bi me nune naučile gospodinjiskih del, potem pa nazaj domov naredit faks in se poročit. Sem bila pa res . na koncu je prevladala ta, da grem lahko v klošter tudi z diplomo, do takrat pa me je že minilo, pa še kuhat sem se vmes naučila. Loni Makaroni

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

18. avg 2006 20:22

makaronarka, spodaj je naštetiih nekaj predlogov: če ti kaj zveni zanimivo, napiši pa ti napišem recept. Vse je preprosto, upoštevana je pa samo "navadna" zelenjava - grah, korenček, paradižnik, gobice, koruza in paradižnik, nobene eksotike testenine brez zelenjave lahko narediš z makaronovim mesom, sirovo omako, tunino (glej recept zvonkini rezanci s tuno v bazi), omako carbonara, špagete pa lahko zmešaš tudi samo s stepenim jajcem in še malo pregreješ. Če ješ paradižnik, sta ti na voljo še paradižnikova omaka in tunina na osnovi paradižnika. Če nimaš nič proti šampinjonom (surovim ali iz konzerve), lahko pripraviš široke rezance s šunko in gobicami, če pa ješ tudi grah, korenček in koruzo pa lahko narediš celo zelenjavno omako. Sicer pa si lahko hitro in iz tvojega omejenega nabora sestavin pripraviš še riž+zrezke, kako rižoto, polento (+golaž iz konzerve), ali popečeno polento, omleto s sirom in šunko, kuskus+kako omakico, krompirjeve sendvičke, pire krompir, palačinke, cesarski praženec, mlečni riž, pa še marsikaj, čedar se zdaj ne spomnim. Ti pa priporočam, da se "šlepaš" na domačo kuhinjo, čeprav se ti zdi enolična; Tako se lahko s tistim, ki pri vas kuha, zmeniš, da npr. takrat, ko so na sporedu navadni zrezki v naravni omaki+pomfri, zrezek skuha tudi zate, potem ga pa ti na koncu zase "oplemenitiš", recimo tako, da omaki dodaš dobro žlico kuhanega korenčka in graha+sladko smetano/gobice/na vrh naložiš rezine sira in pregreješ, da se stopi/ žličko paradižnikove mezge/drobno zrezane kisle kumarice+kislo smetano. K temu si skuhaš še rezance/riž/kuskus/polento, pa imaš čisto drugačno kosilo z zelo malo napora. Druga ideja: ko se doma skuha krompir v oblicah (recimo za pražen krompir), naj dajo zate proč krompir ali dva (kolikor poješ), ti ga pa prereži na pol, obloži s šunko in sirom in daj v pečico, da se sir stopi/ nareži na rezine, dodaj malo prepraženega mletega mesa/koščke šunke ali salame, kuhano zelenjavo (grah, korenček, koruza), sestavine po plasteh nalagaj v namaščeno nepregorno posodo, zalij z mešanico stepenega jajčka in kisle smetane in zapeči v pečici, to je nekaj podobnega musaki. če rabiš še kake podobne ideje za "šlepanje", napiši. Jaz sem na ta način prešla na vegetarijanstvo - zame so tako kot za ostale skuhali npr. krompir ali testenine rez omake, namesto mesa sem si pa nekaj sama pripravila iz zelenjave. Ker je dišalo in dobro izgledalo, sem morala dat drugim na pokušino in danes vsi z veseljem jejo večino "novih" in zelenjavnih stvari veliko veselja s kuhanjem, maja

mandeljcek  

član od: 22.7.2006

sporočila: 66

18. avg 2006 21:52

hi hi spomnile ste me na to, kako sem mala ugasnila pomfri ker je bil pecen, medtem ko je bila mami na telefonu! precedila ga pa nisem! in sem se potem čudila kako naj to vem! amygdala

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

19. avg 2006 10:34

Tudi pri mojih dveh fantih je bilo podobno...do vrtca je bilo vse super, ko sta pa začela hoditi v vrtec sta pa vsakih toliko časa prišla z idejo, da od sedaj pa ne jesta te ali one zelenjave. Ampak jaz sem vztrajala, in danes jesta tako rekoč, kar se sadja in zelenjave tiče, skoraj vse...tudi lečo, brstični ohrovt in podobno. Pravzaprav jima je dosti od teh stvari prav dobro. Če se prav spomnim sem jaz v najstniških letih podobno razmišljala...meso in pečen krompir (brez solate) ter špageti bolognese je bilo zakon...sedaj sem pa vegetarijanka in si kosila brez obilo zelenjave na takšen ali drugačen način ne znam predstavljati. Lp katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti