Beljakovi vetrci

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

tema odprta - 14. avg 2006 21:02 | ogledi: 9.370 | odgovori: 15

Čao,

sem iskala pod recepti vse možne oblike imena, pa nikjer ne najdem recepta za beljakove vetrce/poljubčke. Saj veste, tiste, ki jih narediš, ko ti ostanejo velike količine beljakov. V bistvu me najbolj zanima, koliko časa jih sušiš, sladkor bom že dala "na pamet".

Hvala že vnaprej!

Lep pozdravček, S.

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

14. avg 2006 21:51

Španski vetrci: Trdo stepeš beljake, nato po žličkah dodajaš sladkor. Na 1 beljak 7 dag sladkorja.To mešaš na najmanjši hitrosti.Ko je masa trda jo nabrizgaš na peki papir( majhne rožice) in sušiš na120 stopinjah 10 minut, nato pa na 70 stopinjah še kakšne pol ure. Če so vetrci večji, pa še dodatne pol ure na 50 stopinjah. V maso ne pozabi dati vanilije( vanilin sladkor, tekočina, palčka) Lahko pa jih sušiš na 70 stopinj vso noč. Upam, da sem ti pomagala. LP! fakin712

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

14. avg 2006 23:52

Čao, hvala obema, zelo sta mi pomagale. Sem iskala tudi španske vetrce, nisem nič našla. Jaz jih bom delala s kokosom. Nočko Lep pozdravček, S.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

15. avg 2006 0:09

Jaz jih delam točno tako, kot fakin712. Ognjič

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

15. avg 2006 15:48

jaz jih sušim na 50 celzija čez noč, ker mi drugače cukr karamelizira in je produkt rumene barve... Drejček

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

16. avg 2006 9:38

Jaz sem pa zadnjič v enem receptu videla, da se del sladkorja utekočini in se takega primeša sladkemu snegu iz beljakov. Ne vem sicer, čemu tako, me pa zanima, če jih kdo dela tako in v čem je razlika. Hvala. strelka

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

16. avg 2006 17:37

Strelka to z utekočinjenim sladkorjem je precej da ne bom rekla zelo kompicirano in tudi meni se ne zdi da bi bila kakšna razlika, ko sem danes delala Indijančke se mi je sladkor takoj strdil potem ko sem ga srgrela pa še karameliziral. Najbolje je dati pol navadnega sladkorja in pol sladkorja v prahu. tamalaursa

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

16. avg 2006 17:57

Jaz vedno delam vetrce z vročo sladkorno raztopino. Na ta način lahko naredim res lepo obliko, nič se ne razleze, nič sesede, pa tudi pri sušenju ni treba paziti. Ni pa prav nič komplicirano, saj se samo pol sladkorja z vodo skuha v sirup in potem vrelo vliva med stepanjem na sneg. Jasno pa je, da se vliva sirup, ne karamel - razliko že moraš poznati. Lisa

begonija  

član od: 12.5.2006

sporočila: 44

16. avg 2006 18:09

Lisa, ali bi lahko napisala svoj recept in postopek? begonija

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

16. avg 2006 18:36

stepem 4 beljake s ščepcem soli in dodam 10dag sladkorja. Medtem pristavim 10dag sladkorja s pol dl vode in kuham v sirup. V receptih običajno piše, da je sirup gotov, ko se med prstoma potegne nit, če primemo. Jaz vročega sirupa še nikoli nisem poskušala prijeti, uporabim ga takrat ko z vilice, ki jo pomočim vanj le stežka kapne gosta kaplja, ki se nekako potegne. Potem med stepanjem vlijem to na sneg in stepam tako dolgo, da je zmes bleščeča. Zmes je kompaktnejša in se lepo oblikuje. Pečem ali sušim pa potem na 60 stopinjah do primerne suhosti. Če se nočeš ukvarjati s sirupom, lahko stepaš sneg z vsem sladkorjem nad posodo z vrelo vodo. Gotov je takrat, ko je ves topel in bleščeč. To običajno traja cca pol ure. Na oba načina sneg v bistvu že malo skuhaš, zato tudi je trajnejši,oblikuješ lahko tudi večje piškote, ne spušča vode, vetrci se ne sesedajo...in podobne reči, kar običajno pokvari veselje s peko. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti