Oljčno olje

liljana  

član od: 3.8.2006

sporočila: 7

tema odprta - 3. avg 2006 17:52 | ogledi: 11.992 | odgovori: 61

Zdaj pa res ne vem več kaj je res:

- na siolovi strani sem prebrala, da se oljčno olje lahko uporablja prav povsod (dušenje, cvrtje...)

- na Tuševem reklamnem listu pa piše, da pride v poštev oljčno olje le pri nizkih temperaturah, ker se pri visokih temperaturah olčno olje spremeni in nekaj so omenjali proste radikale.

Kaj mi lahko kdo razloži?

Jaz že par let za vse uporabljam le oljčno olkje, zdaj sem pa močno v dvomih, če sem ravnala prav.

liljana

liljana  

član od: 3.8.2006

sporočila: 7

3. avg 2006 21:00

Rimljanka, lepo se ti zahvaljujem za odgovor. Tak podoben članek je bil na siolovi strani. Lep pozdrav! liljana

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

4. avg 2006 8:13

Domačini na otoku Pagu, ki pridelujejo deviška oljčna olja so mi razložili, da oljčna olja niso primerna za visoke temperature-cvrenje..., zato se tega strogo držim. Pekarica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. avg 2006 8:44

Tud jaz ga ne uporabljam na visokih temperaturah. Takrat se poslužim kakaega drugega olja. Olivno pa najraje na hladnih jedeh in solatah. Vedno domačega in hladno stiskanega... Od moža teta, ki živi na jugu Italije, pa v olivnem cvre in cmari vse živo. Peče paprike... Ampak tam imajo toooliko oliv, da jih prvo ovce pojedo, potem delajo olje...

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

4. avg 2006 13:26

Če se bomo ozirali kaj se sme, kaj pa ne, kaj je zdravo kaj ni, je najbolje, da nehamo živeti.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. avg 2006 14:07

No, če jaz ne bi pazila, me ne bi več bilo na tej zemljici... In moja starša enako rečeta, ah, potem je škoda, da živim. Odpovesta se pa tudi ničemur. Potem pa poslušaš, kaj vse je narobe z njimi... Se mi zdi malce neodgovorno trditi, da potem nehamo živeti. Konec koncev; kdo bo skrbel za vas, ko boste stari in bolani? Z boleznimi, ki si jih boste sami pridno pridelali, ali pa bojo natanke le potencirale? Moji starši bojo z vsemi tegobami prilezli k meni po vsej verjetnosti. Od moža oče, sladkosned, gurman... Si je pridelel sladkorno bolezen, pesti ga holesterol, pritisk, letos ga je še kap. Do zdaj tudi njemu NI BILO TREBA pazit, od ZDAJ naprej je na strogi dieti. Je bilo vredno? Ne mislim nikogar obsojati, tole pišem le v razmislek. Zdravo živimo zato, da dlje in kvalitetnejše uživamo jesen življenja. Me zanima, če kdo cvre v ekstra deviškem olivnem olju, meni se bi ga zdelo škoda... Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 04. avg 2006 14:10:20

Pekarica  

član od: 10.10.2005

sporočila: 255

4. avg 2006 14:29

Skušam uporabljati stvari tako kot se uporabljajo. Tudi bučno olje npr. ni za cvrenje in ga ne uporabljamo za to, je pa odlično, čeravno pravijo, da tudi ne preveč zdravo na solatah. Tam me pa živi krst ne bo prepričal, da je solata z olivnim oljem boljša kot z bučnim. Tako gledam jaz na stvari in jih zaenkrat prilagajam svojemu okusu, ker mi tega še ne prepoveduje zdravje. Ko bom pa tako daleč, bom pa tudi jaz pustila stvari, ki jih ne bom smela uživati, na policah v trgovini. Tudi vsi "lahki" izdelki se mi ne zdijo nič simpatični. Ponavadi so res lahki kar se tiče maščob, na drugi strani pa težki in verjetno tudi zdravju škodljivi, zaradi drugih dodatkov-konzervansov, aditivov...Skratka zdaj pa ubogi mali potrošnik vedi, kaj kupiti, da boš ZDRAVO JEDEL IN ŽIVEL V ZDRAVEM duhu do konca svojih dni. Pekarica

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. avg 2006 14:52

Ne vem, kdo trdi, da si light izdelki zdravi? Jaz jih ne uporabljam. Raje čimbolj naravno, pa manj, kot light in da bi se basala s tem... Pa mene noben ne prepriča, da domače bučno olje ni zdravo. Kdaj pa kdaj na solatah. Ne vem, če bi ga mogla jesti dan na dan na solati. Ali pa v namazu, ali marinadi. Bolj kot neka cenena rafinirana trgovinska znamka sigurno...

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

4. avg 2006 15:48

lidka je napisal/a:
No, če jaz ne bi pazila, me ne bi več bilo na tej zemljici... In moja starša enako rečeta, ah, potem je škoda, da živim. Odpovesta se pa tudi ničemur. Potem pa poslušaš, kaj vse je narobe z njimi... Se mi zdi malce neodgovorno trditi, da potem nehamo živeti. Konec koncev; kdo bo skrbel za vas, ko boste stari in bolani? Z boleznimi, ki si jih boste sami pridno pridelali, ali pa bojo natanke le potencirale? Moji starši bojo z vsemi tegobami prilezli k meni po vsej verjetnosti. Od moža oče, sladkosned, gurman... Si je pridelel sladkorno bolezen, pesti ga holesterol, pritisk, letos ga je še kap. Do zdaj tudi njemu NI BILO TREBA pazit, od ZDAJ naprej je na strogi dieti. Je bilo vredno? Ne mislim nikogar obsojati, tole pišem le v razmislek. Zdravo živimo zato, da dlje in kvalitetnejše uživamo jesen življenja. Me zanima, če kdo cvre v ekstra deviškem olivnem olju, meni se bi ga zdelo škoda... Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 04. avg 2006 14:10:20
Tudi mi pazimo kaj jemo Lidka, vendar v mejah normale. No, če ti povem, da pri nas se ne poje pomfri, redko kdaj pohano meso, sem s tem dovolj povedala. Ja, seveda, škoda je oljčnega olja za cvrtje, saj v 15 minutah mečeš stran 4.600,00 Sit, vendar če sem prav razumela, tukaj je govora o škodljivosti le tega če vre. Pozdrav

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. avg 2006 20:23

Light izdelki so en velik nateg, vsaj večina. Se pač nekaj naučiš iz branja na embalaži, če si v to prisiljen zaradi zdravja, kot jaz. Ki prej nisem gledala na nič drugega razen na to, kaj mi je v užitek spustiti po grlu navzdol... Olivno olje zaradi zdravstvenih razlogov ni primerno za visoke temeperature, podrbnosti ne vem. Mi ga veliko uporabljamo, a nikdar za cvrenje in tudi ne za postrvi. Paradižnikove solete brez olivnega olja pri nas ni, tudi vse ostale delamo z olivnim,razen radiča,motovilca in krompirjeve solate. Če ni olivno na solatah, je pa bučno, zgolj belo nikdar, razen če drugihzmanjka. Kumare ali zelje z bučnim oljem, da o endiviji ali kristalki, z dodano mlado čebulo in česnom, ne govorim... Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti