Oljčno olje

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

11. avg 2006 13:54

Supercaaaa....kdaj pa je olje fertik? Bi lahko mimogrede še en KUL SLO miting naredil, kaj menite? Ognjič

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

12. avg 2006 5:02

Predlagam, da je kul slo miting spomladi, kajti buče so na njivi tja do novembra, pol pa se mora še seme posušit in komaj februarja mi delamo olje. Pa mislim, da prekmurka tudi nič prej ne dela. Kyara

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

12. avg 2006 9:03

Pri nas pa za solate vedno uporabljamo mešanico (1:1) bučnega in ekstra deviškega oljčnega olja. Bučno je bolj okusno (vsaj kar se solat tiče), oljčno pa bolj zdravo, tako je volk sit in koza sita. Kar se tiče domačega bučnega olja bi tudi jaz pristavila svoj piskerček...prosim. Lp katjushka

mamka  

član od: 10.7.2006

sporočila: 434

12. avg 2006 10:41

Hoj Sem potrošnica oljčnega olja s celine in o oljčnem, deviškem, extra deviškem pa še katerem, ne vem kaj dosti. No razen tisto kar preberem o zdravi prehrani v vsemogočih člankih, katerega vsebina je odvisna od naročnika članka. Po pripovedi nekega pridelovalca oljčnega olja iz slovenske Istre, obstaja celo "tečaj" o preizkušanju oljčnega olja. Pridelovalec je pojasnil, da tisto olje, ki ga kupujem pri najboljšem sosedu sploh ni dobro (niti ni podobno o.olju) in da indust. proizvajalci grenkobo zaradi prefinjenega okusa in zahtev potrošnikov na neke načine (najbrž z umetnimi dodatki ali postopki) ublažijo. V dobi potrošništva, ko je dobiček vladar sveta, smo mi tamali ljudje precej na prepihu ?!.. Na forumu nisem zasledila vaših izkušenj o okusu oljčnega olja. Menda mora biti tapravo oljčno olje grenkega okusa in te mora požgečkati (popraskati) po grlu. Ali ima kdo kake izkušnje. Najbrž pa je to odvisno od zemlje, tako kot npr. pri vinu kot sta refošk in merlot. Menim da poznavalci vedo za razlike. Lep vikend z obilo kulinaričnimi dobrotami, Mamka mamka Sporočilo je spremenil(a) mamka dne 12. avg 2006 10:43:00

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

12. avg 2006 11:11

Ne vem, kako je z oljčnim oljem in grenkobo, vem pa, kako je z lanenim. Kupila sem neko vuper truper bio laneno olje in na njem je pisalo, da grenkobo "ubijejo" z nekim postopkom. Kljub temu pa to olje dosega kakovostne standarde za bio, natur in nevemkajševse. mimika Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 12. avg 2006 14:22:48

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

16. avg 2006 9:48

Čisto res, oljčno olje iz trgovin nima veze s pravim oljčnim oljem! Oljčno olje iz istrske belice precej pogreni in ima malo travnat okus. Leccino, ki je meni še ljubši, ima še malo bolj travnat okus, čeprav je bolj nežen. Okus ni tako odvisen od podlage kot je od vrste, zdravja oljk, kako hitro so bile po obiranju stisnjene ipd. strelka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. avg 2006 10:02

prekmurka, jaz sem tudi zraven, pa še kako bučo bi kar celo - pri nas obožujemo vse iz buč - od njokov, štrudlov do juhe... Loni Makaroni

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

17. avg 2006 8:33

LONI ,ti bom bučo prišparala,ko bo seme suho ga bom poizkušala čim prej spraviti v tekoče stanje ,da se bomo v hladnih dneh mastili z njim . lp Marta

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. avg 2006 20:01

Sem nedavno prebrala, da kolikor bolj severno rastejo oljke, toliko bolj kvalitetno je oljčno olje (ali olivno, kakor je komu prav). In če pogledmao, kje ležijo nasadli oljk v Sloveniji, v primerjavi z drugimi sredozemskimi državami, ni nič nenavadnega, da je slovensko olje iz teh plodov tako zelo kvalitetno in tudi cenjeno. Si zasluži svojo ceno, nekaj tudi zato, ker ga je tako zelo malo, povpraševanja pa vedno več. Mi ga zelo veliko uporabljamo doma, večino nabavljamo v Dalmaciji, slovensko je pri prehrani pika na i. Imamo svoje ljudi, za katere vemo, kaj in kako pridelujejo, in ko poskusiš pravo, domače olivno olje, šele spoznaš, kakšno vse brozgo nam prodajajo.... Mamamia mamamia

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

23. avg 2006 21:19

Hja. Jaz še nikoli nisem jedla (s tem mislim v solati in tako, ne po žlicah!) oz. uporabljala, da se prav razumemo, tistega pravega olivnega olja, ki ga vsi tako zelo hvalite. Sem vam kar "folž". Je pa ponavadi tako - če kakšno stvar (jed) kupiš original od koder izhaja, se ti v trgovinah vse zagabijo. Je pač tako - v Londonu sem se pogovarjala z Mehičanom, medtem ko smo jedli ananas, pa je bil ves zgrožen in je rekel, da so v Južni Ameriki ananasi mnogo bolj okusni. Kot je že nekdo rekel, okus je res odvisen od podnebja, tal in drugih stvari - pomoje da tudi od tega, če je stvar avtohtona. Drugače smo se pa v šoli učili, da je navadno olivno olje sicer mnogo cenejše, vendar ga pridobivajo s kemičnimi polarnimi topili (tako ga spravijo iz oliv), medtem ko je ekstra deviško olivno olje sicer nemarno dražje, a pridelano ročno oz. s stiskanjem in se tako v njem ohrani mnogo več vitaminov in drugih snovi, ki jih telo potrebuje (zajamčeno s strani diplomirane učiteljice kemije in biologije). Zato me kritike olivnega olja tu gor niso preveč prizadele in bi rada samo povedala, da se tudi vi ne sekirajte preveč, če ne morete tega olja dobiti na kakšni istrski domačiji ali kaj podobnega. Saj so tudi banane mnogo boljše v Afriki in tako, pa ne moremo drugače kot da jih kupimo v trgovini. So pa še vedno boljše kot čips, tako kot je olivno olje v solati bolj zdravo kot npr. sončično. Konec moje znanstvene razlage! :) Muffs P.S.: Olivno olje je sicer tudi priporočeno v večini diet, tako kot npr. oreški. Aja pa - vsako olje ob čim večji temperaturi razpada v zelo strupene snovi in že samo zato je cvrenje zelo nezdravo! Muffsy Sporočilo je spremenil(a) Muffsy dne 23. avg 2006 21:22:02

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti