Oljčno olje

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

10. avg 2006 0:03

http://med.over.net/zdrava_prehrana/clanki/starej V predzadnjem odstavku tega članka piše: "Je eno izmed redkih olj, ki,ga lahko uporabljamo kar več ur pri temperaturi 200 stopinj Celzija brez opaznih fizikalno kemijskih sprememb (druga olja so uporabna do približno 170 stopinj Celzija)." Torej je bolj primeren za cvrtje kot katerokoli drugo olje in očitno se ga lahko uporabi večkrat.Vsaj tako sem jaz razumela. Sama sem še pred osmimi leti zaupala zgolj svojemu okusu, dokler me bolezen ni prisilila da si kaj preberem o zdravi prehrani.Šele takrat sem spoznala kako v zmoti sem živela.Do takrat mi je bilo oljčno olje ogabno in moram priznati, da sem ga tudi potem s težavo osvojila .Sploh deviško mi je šlo zelo težko .Zdaj je pa ravno obratno.Uporabljam le ekstra deviško in sploh več ne čutim močnega okusa, belega pa sploh ne uporabljam.Cvrtja zame ni, le za pusta sem si naredila fritule iz polnozrnate moke in ker se mi je zdelo da bi oljčno olje dalo priokus, sem cvrla v friviti. Se strinjam z Lidko, hrana ima velik vpliv na zdravje. Samo kaj ima kdo na krožniku je stvar osebne filozofije posameznika. Za nekatere pomeni kvaliteta življenja to, da pojedo vse kar jim paše, potem se pa s tabletami zdravijo proti posledicam. Za druge pa pomeni kvaliteta življenja to, da si med živili izberejo tista, ki so zdrava in dobra in hkrati ne potrebujejo tablet proti holesterolu, visokem pritisku.... ali pa vsaj manj . Je pa res, dokle je človek zdrav, misli, da se pa njemu kaj takega ne more zgooditi. Tista od škarpine je taprava:Do 20.leta jej kolikor moreš;do 50.samo toliko koliko moraš,po 50.letu pa jej kar se da malo... Aki

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

10. avg 2006 0:26

Aki, bravo, osvojila si pravila! Ustna votlina in debelo črevo nam povedo, kako zdravi smo! lp Nena Nena-morje

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

10. avg 2006 9:56

V eni mojih kuharskih bukel piše, da naj se oljčnega olja ne bi uporabljalo za cvrtje ipd. samo zato, ker na visoki temperaturi izgubi okus. Kar se mene tiče, pa je cvrenje v oljčnem olju čisto predrago. Tudi bučno olje naj bi bilo zelo zdravo. Bom doma prav pokukala v mojo buklo, zakaj že. Seveda v obeh primerih to velja za prvovrstno domače olje. strelka

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

10. avg 2006 10:14

Oljčno olje je bolj primerno za cvrtje, ker je bolj stabilno od rastlinskega. Tista olja za cvrtje so sestavljena iz dela rastlinskega in dela oljčnega olja. Je pa res, da je oljčno olje predrago za cvrtje. Sonja

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

10. avg 2006 10:38

Aki, iz tega odstavka jaz razumem, da se za cvrenje uporablja sončnično olje, preberi še enkrat. Znano je, da je stabilnost olj z višjim deležem oleinske kisline veliko večja od večkratnenasičenih kislin, zato so začeli pridelovanje sončničnega olja z visoko vsebnostjo oleinske kisline, ki pa ne vsebuje preostalih sestavin, ki vplivajo na zdravo prehranjevanje. Prav zaradi visoke vsebnosti oleinske kisline ga priporočamo tudi za cvrtje. Je eno izmed redkih olj, ki,ga lahko uporabljamo kar več ur pri temperaturi 200 stopinj Celzija brez opaznih fizikalno kemijskih sprememb (druga olja so uporabna do približno 170 stopinj Celzija). Jaz z olivnim oljem delam največ solate, v kuhane jedi pa ga najraje dodam na koncu, ker ima svoj okus, ki pa nekaterim ni všeč. Nam je na srečo vsem. Sploh pa se mi zdi, da je najboljše olje na Pagu, v kraju Lun, kjer imajo res veliko oljk in ni delano industrijsko. Sem si ga spet prinesla z dopusta . Je pa kar drago 100 kun. Jass jass

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

10. avg 2006 11:03

Jaz uporabljam olivno olje za solate, prelive na testenine in ribe, za cvrtje sončnično , za vok pa sezamovo olje. Pa še zakon za solate je bučno olje in pa orehovo, ki da en poseben "tač" okusu. Bučno pridelamo doma, sezamovo in orehovo kuoim v trgovini, olivno pa kupim v Turčiji pri kmetu in tudi domov mi ga pošljejo, ko ga naročim. Kyara

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

10. avg 2006 11:10

Jass, ne vem, če to velja tudi za "vaše" proizvajalce na Pagu, ampak za Hrvaško velja, da v pridelavi oljk uporabljajo snovi, ki so v Sloveniji že 10 let prepovedane. Mogoče sem malo nacionalista, ampak midva prisegava na slovensko oljčno olje. "Najina" proizvajalka je letos na ocenjevanju dobila 1. mesto oz. zlato oljčno vejico. Mimogrede, hrvaška olja niti slučajno nimajo tako strogih ocenjevanj (če jih sploh imajo) kot jih imamo v Sloveniji. Slovenska olja dosegajo vrednosti, ki so med najboljšimi na svetu. Pa še en link, kjer je mnogo informacij (je sicer komercialen, tega konkretnega olja ne poznam, ampak je veliko zanimivega): http://www.oljcno-olje.com/ strelka

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

10. avg 2006 11:15

Strelka, rade volje kupim tudi slovensko olje, če mi izdaš naslov tvoje proizvajalke. Jass jass

karmenalex  

član od: 29.10.2003

sporočila: 143

10. avg 2006 12:29

Tudi jaz se zanimam za nakup takega olja. (strelka!) In, Kyara, doma pridelano bučno olje tudi prodajate? Lp, Karmen V.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. avg 2006 13:31

Zaradi skrajne severne lege rastišča je slovensko oljčno olje po kakovosti daleč nad vsemi ostalimi. Seveda pa je zaradi tega (lege) bolj izpostavljeno zmrzali. Če hočete storiti nekaj dobrega za vaše zdravje, potem uporabljajte slovensko oljčno olje. Je boljše od najbolj bio španskega ali grškega. Edino v S Italiji okrog verone so podobna rastišča kot pri nas v Istri. Dvakrat zapored sem kupila domače oljčno olje na Dugem otoku. Bilo je dobro, vendar zelo izrazitega okusa. Zato ga je bilo treba zelo previdno dozirati. Slo proizvajalci vzgajajo največ belice, ki je milega okusa in zato zelo ustreznega za nas "celince". mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti