Cvetača

neznan uporabnik

tema odprta - 29. nov 2001 15:39 | ogledi: 27.713 | odgovori: 25

Zanimajo me najrazličnejši recepti s cvetačo, zato prosim da mi zaupajte svojega.

Hvala! Romy

Romana Koprivec

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

29. nov 2001 22:34

Moj najljubši recept za cvetačo je čisto preprost. Cvetačo skuham v slanem kropu z malo kisa, na olju prepražim drobtinice, jih prelijem čez kuhano cvetačo in solim. Na koncu po vrhu naribam sir in zraven si skuham še trdo kuhano jajce. Res obožujem takšno večerjo. Anča

simonka  

član od: 29.11.2001

sporočila: 52

30. nov 2001 7:20

Cvetačo napol skuham, spaniram in ocvrem. To ponavadi pojedo tudi tisti, ki cvetače ne marajo. Simona

KRALJ  

član od: 22.10.2001

sporočila: 123

30. nov 2001 9:22

Celo cvetačo skuham v malo vode, ki ji dodam malo mleka, da ohrani lepo belo barvo. Položim jo na servirni krožnik in razrežem na kose,tako, da še vedno na videz ostane cela.Naredim polivko iz kisle smetane, soli,popra in peteršilja ali drobnjaka,kar pač imam in prelijem čez cvetačo. Kaja

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

30. nov 2001 9:59

Zelo imamo radi cvetačin narastek, ki ga naredim na sledeč način: Veliko glavo cvetače operem, jo razdelim na cvetove in skuham v slanem kropu.Če ima cvetača lepe liste dam tudi te kuhat, le da jih dam malo pozneje v lonec ker se ne kuhajo tako dolgo.V tem času ko se cvetača kuha naredim bešamel v katerega dam obvezno nariban muškatni orešček in malo soli, ter veliko žlico kisle smetane.Na olju prepražim manjšo čebulo, dodam strok nasekljanega česna, ko česen zadiši pa dodam na kocke narezano slanino, kuhano šunko(ponavadi to delam po kakih praznikih ko imamo suhega mesa že vsi dovolj in je treba porabiti ostanke), če pa nimate tega lahko pa tudi posebno salamo zrežete na kocke in dodate zraven.Ko se malo prepraži dodam en večji svež paradižnik ali pa pelate iz pločevinke.Posolim, popopram, dodam malo nasekljanega peteršilja.Ne sme pa biti stvar preveč tekoča.Pekač ali pa nižjo ognjavarno posodo dobro namažem z margarino, stresem vanj cvetačo, nanjo dam omako iz šunke, malo premešam v pekaču, čez vse to dam dve pesti naribanega sira(vsak trdi sir je dober), čez vse to pa polijem bešame.Spečem v pečici cc.1/2 do 3/4 h in stvar je narejena. Renata Košir

neznan uporabnik

30. nov 2001 13:34

Doslej sem cvetačo uporabljala le takole: skuham (tudi liste in debelejše steblo - le to je skoraj najboljše). Nato razrežem na malo manjše kose, steblo in liste pa na nekakšne večje rezance (podolgovato ali kakorkoli). Okisam (kis, olje). Najboljša solata je, ko nekaj časa stoji okisana v hladilniku. Sicer pa sem koščke cvetače tudi že dala v rižoto ali v djuveć, pa dodala sem jo tudi v že enkrat omenjeno mešanico graha, koruze in korenčkla in cvetače v smetanovi omaki (glej pod temo: kuhanje korenja v sopari). larisa

rene  

član od: 6.11.2001

sporočila: 99

30. nov 2001 13:57

Pošiljam vam še en recept.Cvetačna juha s pehtranom:Cvetačo očistite , razdelite na cvetke, liste narežite.V loncu na margarini prepražite pol nasekljane čebule da postekleni, dodajte cvetačo, malo poprašite z moko, zalijte z vodo in mlekom.Posolite, lahko dodate zelenjavno jušno kocko. Ko je cvetača na pol mehka, lahko dodate ali na drobne kocke narezan krompir, še boljše pa je malo riža.Ko je vse skupaj mehko dodajte nasekljan pehtran in po želji žlico kisle smetane. Renata Košir

neznan uporabnik

30. nov 2001 18:25

Cvetača s smetanovim polivom curry, limonin sok, poliv (vse sestavine razžvrkljamo): - 1 kisla smetana, - 2 jajci, - 2 dcl mleka, - sol, poper, - česen Cvetačo skuhamo v malo okisani slani vodi, nato jo narežemo na rezine, ki jih nalagamo na pomaščen pekač, še nekoliko posolimo, pokapamo z limoninim sokom, posujemo s curryjem, prelijemo s polivom in v pečici spečemo. Na koncu lahko potresemo še z naribanim sirom. Cvetača v omaki 1 kuhana cvetača omaka: - 2 žlici masla, - 2 žlici moke, - 3 žlice kisle smetane, - 1 jajce, - 2 žlici kisa ali limoninega soka, - 2 stroka strtega česna, - sol, poper, - cvetačna voda za zalivanje Cvetačo skuhamo v slani in nekoliko okisani vodi. Medtem napravimo omako: na maslu svetlo prepražimo moko in jo zalijemo z nekoliko cvetačne vode, toliko, da dobimo gladko, ne pregosto maso. Dodamo sol, kis, poper, česen, prilijemo še kislo smetano, ki smo jo z jajcem razžvrkljali, in samo za trenutek vse skupaj prevremo. Cvetačo narežemo in polijemo z omako. Jemo s pire krompirjem. Juha iz cvetačnih listov cvetačni listi, 1 l vode, 2 krompirja ali 5 dkg riža, sol, poper, peteršilj Cvetačne liste sesekljamo ali narežemo na manjše koščke. Enako pripravimo tudi krompir in kuhamo približno pol ure. Začinimo po okusu. Lp! Beti

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

30. nov 2001 19:56

Živjo! samo, da še jaz pristavim svoj piskrček. Meni je najljubša kar surova cvetača, pa v zelenjavni juhici, še posebej pa mi tekme cvetača (kuhana) z vinagrette omako!!! LP, Ana Ana Ledinek

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

4. dec 2001 13:13

Cvetačna glava prerezana na pol in skuhana. Vsako polovico prelijem s sirovo omako: na olivnem olju popražen strt česen, ko zadiši, zalijem z malo mleka. v mleko nadrobim gorgonzolo, mešam, da se stopi, prilijem nekaj sladke smetane (lahko tudi kislo), žličko gorčice, nekaj začimb in vmešam še nariban parmezan ali pa parmezan potresem na koncu. Druga varianta: surove cvetke cvetače (in drugo surovo zelenjavo) pomakamo v razne kremaste omake.

neznan uporabnik

5. dec 2001 15:36

Pa še en recept, ki je tudi izredno dober. Celo cvetaco skuhamo v slani vodi, in jo predenemo v pomašceno ognjevarno posodo. Med cvetove cvetace izmenicno dajemo na dolge rezine (ozke kot palcke) narezano šunko in sir. Tako nadevano cvetačo prelijemo z mešanicokisle smetane, naribanega sira in razžvrkljanega jajca ter zapecemo (gratiniramo) v pecici, da se lepo rjavo zapece. i Irena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti