Pasulj

neznan uporabnik

tema odprta - 29. nov 2001 14:27 | ogledi: 14.865 | odgovori: 12

Živijo,

zanima me, če ima kdo dober recept za pasulj.

Lp, Leja

leja skerjanec

skrlj  

član od: 13.9.2001

sporočila: 24

29. nov 2001 20:03

Tudi jaz sem dolgo iskala recept za dober pasulj. Potem pa sem skuhala neko svojo varianto, ki pa jo moj mož in njegovi strici zelo hvalijo. Za dve osebi (otroci nočejo niti slišati za pasulj) 30 dag belega fižola, približno eno tretjino suhe svinjske krače, eno čebulo, strok česna, en korenček, žlička paradižnikove mezge, sol in poper. Fižol se mora obvezno namakati. Potem pa dam vse sestavine v en lonec. Čebulo in česen samo olupim in prerežem, korenček pa na drobno naribam. Potem pa moj pasulj rabi dolgo časa, da se prav na majhnem ognju skuha(4-5 ur). Vmes ga vsake toliko malo pomešam. Pasulj je kuhan, ko čebule ni več videti, ko se razpusti in ko se začne lepo gostiti. Proti koncu se rad prismodi! Pasulj mora biti gost in ne kot zelenjavna juha. Enkrat sem ga hotela skuhati v ekonom loncu, pa mi sploh ni uspel, bil je nekako voden Torej, pasulj po mojem receptu potrebuje veliko časa in malo dela. S. skrlj

neznan uporabnik

30. nov 2001 8:27

PASULJ Za 4 osebe potrebujete je 1/4 kg fižola (tetovec-kralj vseh fižolov) Fižol namočite preko noči. Naslednji dan odlijete vodo in fižol splahnete s svežo vodo. Fižol date v posodo, in dolijete toliko vode, da je fižol pokrit. Po 15 minutah kuhanja odlijete vodo in zalijete z novo. Počakate da zavre, dodate 2 glavice drobno sesekljane čebule, 1 narezano zeleno papriko (če jo imate). Če želite pasulj z mesom dodajte pokuhana sušena svinjska rebra ali krajnske klobase. Kuhajte na zmernem ognju 1-2 ure, dokler se fižol ne zmehča (čas kuhanja je odvisen od kvalitete in starosti fižola). Po koncu kuhanja pripravite "zabelo". Polovico fižola vzamete iz posode in ga pretlačite, dodate malo olja in mleto papriko. Vse skupaj premešate, lahko malo popražite in vmešate k preostalemu fižolu in malo pokuhate. Zraven ponudite svež kruh. če želite, vam pošljem tudi recept za prebranac dober tek fižolek

marta  

član od: 31.8.2001

sporočila: 457

30. nov 2001 8:29

Prosim, posljite se recept za prebranac! Marta

neznan uporabnik

30. nov 2001 9:56

Pošiljam vam nekaj receptov za prebranac oziroma tavče na gravče ali gravče na tavče 1.ZA 6 oseb: Potrebujete 1 kg fižola tetovca in 4-5 glavic čebule. Fižol kuhate do mehkega na enak način kot pri receptu za pasulj (solite in poprate po okusu). Ocistite in na drobno sesekljajte cca 2 kg. Segrejte 1 dl ulja in dobro popražite čebulo, dodajte žličko mlete paprike in odstranite s štedilnika. Sedaj v zlagate v nepregorno posodo izmenično do vrha vrsto skuhanega fižola in vrsto popražene čebule. Na vrhu mora biti fižol. Vmes vstavite lovorov list in poper v zrnu. Tako pripravljen prebranac zapečete v pečici. Skuvati 1 kg.pasulja "tetovca" sa zacinima po ukusu, ocediti od vode (sacuvati pola solje vode) u kome se pasulj kuvao. Isprati ga pod hladnom vodom i ostaviti sa strane. Posebno, na ulju isprziti crni luk isecen na rebarca ( 5-6 velikih glavica) da porumeni, dodati aleve paprike dosta crnog bibera i soli po ukusu, a moze se malo zaljutiti sa jednom svezom ljutom paprikom. Dadati pripremljen pasulj, promesati sve zajedno, ali ne mnogo da bi zrna ostala cela, ako je potrebno dodajte pola solje vode sto ste sacuvali. Sipati u podmazani zemljani sud (dobro bi bilo maslinovo ulje) i staviti u rerni da se zapece oko 1 sat. Servirati sa zasebno prezinim krmenadlama ili sa cuftetom (pljeskavicama) ili pak prazan sa dobrom salatom i sveze pecenim hlebom. Prijatno Vera, Kanada. O2 Ni u kom slucaju ne zeleci da potcenim necije kulinarske sposobnosti, saljem vam definitivno najbolji recept na svetu za GRAVCE NA TAVCE (ili TAVCE NA GRAVCE kako ga neki nazivaju). Jelo je dovoljno izdasno da vam pored njega nije potrebno nikakvo pecenje i slicno. Ova kolicina je dovoljna za dva ekstremno prozdrljiva coveka. Potrebne namirnice su: - 1/2 kg pasulja tetovca ili bilo kog drugog krupnijeg belog pasulja - 1 kg crnog luka ( odnosno duplo veca kolicina od pasulja !!! ) - 100 - 150 g suve dimljene domace kobasice - 100 g dimljene slanine - 2 dl ulja - vegeta (oko 4 vrsne kafene kasucice) - crni mleveni biber (po ukusu) - slatka aleva paprika (oko 2 supene kasike) - lovorov list Pasulj operite i potopite ga da stoji u hladnoj vodi 12 casova pre kuvanja. Posto pasulj provri, ocedite ga od vode u kojoj se kuvao i nalijte ga vrelom vodom (nikako hladnom jer se produzuje vreme kuvanja) i nastavite sa kuvanjem. Dok se pasulj kuva izdinstajte luk dok se skoro ne raspadne. Tada u luk dodati biber, alevu papriku u vegetu, dinstati ga jos malo i pomesati ga sa prethodno ocedjenim skuvanim pasuljem. Posto se pasulj tokom kuvanja ne soli, luk mozete malo vise zasoliti vegetom. Pola ove mase sipati u dublju tepsiju, preliti sa 1 dl ulja i prekriti tankim koluticima domace kobasice. Ovde (po zelji) mozete staviti i koju feferonu. Dodati drugu polovinu mase, staviti dva-tri lovorova lista, preliti sa preostalih 1dl ulja i oko 1 dl vode u kojoj se pasulj kuvao. Po povrsini poredjati kriske dimljene slanine i peci oko 45-60 minuta u rerni zagrejanoj na 250 C. Ne mozete nigde pogresiti, - PRIJATNO, Dragan, Novi Sad Imam jednu primedbu na recepte za "Gravce na tavce". Kako god da se sprema (a sto prostije to bolje) osnovni zacin je pitoma NANA koja se izmrvi preko pasulja, pre nego sto se zapece u rerni. Nana mu da divan ukus a i dobro je za varenje. U tome je i razlika izmedju prebranca i "gravce na tavce". geslo

neznan uporabnik

30. nov 2001 11:19

hvala za recepte, sedaj moram samo poskusiti. O uspehu vas obvestim. Lp, leja skerjanec

neznan uporabnik

30. nov 2001 12:14

PASULJ Sestavine 1 kg bele fižole (obvezno TETOVEC )- pazi na kvaliteto 1kg ali malo manj čebule (nasekljana na drobno) 1 kg prekajenih rebrc nekaj listov lovorja cela paprika sol cel poper pekoč feferon (eden ali več) ali malo mlete pekoče paprike bazilika maslo moka sladka rdča paprika Priprava Fižol namoči čez noč. Fižol zalij z vodo, pusti, da zavre in naj se kuha 15 min. Odlij vodo in nalij novo (vročo) in sicer vsaj enkrat toliko kot je fižole. Ko ponovno zavre, dodaj čebulo, cel poper, sol, liste lovorja ter pekoči feferon in na zmernem ognju kuhaj približno 40 min. Istočasno v drugi posodi kuhaj prekajena rebra cca 30 min. Ko so napol kuhana jih nareži ter dodaj v pasulj skupaj s celo papriko ter kuhaj še približno 40 min. Iz masla, rdeče paprike in moke naredi »masleno kepo«, veliko skoraj za pest in jo celo ali več manjših daš v pasulj, ko je fižol že kuhan, da se počasi raztopi. Na koncu posuj še z svežo baziliko, odstraniš celo papriko ali pa tudi ne in jed je pripravljena. miki

neznan uporabnik

30. nov 2001 12:17

PREBRANEC Sestavine 1 kg bele fižole (iz konzerve) 1 kg rjave fižole (iz konzerve) 1 kg bele čebule (nasekljana na drobno) 2 stroka česna (nasekljana na drobno) 1 fant za srbski pasulj pekoč feferon (eden ali več) ali malo mlete pekoče paprike 1 velika žlica sladke rdeče paprike 10 dkg hamburger slanine malo olja Priprava Nasekljano čebulo na olju in po potrebi malo vode dušiš da postekleni. Fižol iz konzerve operi v hladni vodi. Fant dobro premešaj v 2 dcl mlačne vode. Slanino nareži na lističe. Vse sestavine skupaj dobro premešaj, dodaj po potrebi malo vode, ki pa ne sme plavati nad sestavinami ter v primerni pokriti posodi ali več manjših kuhaj v pečici pri 200 stopinjah približno 1 uro. Odvisno od okusa zatem snameš pokrovko in prebranec kuhaš še cca 20 min, da se naredi skorja. miki

baka  

član od: 28.12.2004

sporočila: 2

4. jan 2005 19:35

Prosim pošlite mi recept za musako.HVALA Branko baka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. jan 2005 7:55

Tale je moja najljubša, prirejena po grški kuharici Moussaka me Melitzánes 4 do 5 melancan 1/2 kg mletega mesa 2 do 3 paradižnikov 1 čajna skodelica oljčnega olja 2 drobno sesekljani čebuli 1 lovorov list 1 strok česna olje za pečenje sol, poper 1/2 čajne skodelice naribanega parmezana nekaj moke 3 čajne skodelice bešamel omake Segrejte skodelico olja in v njem zmehčajte čebulo. dodajte mleto meso in sotirajte še 10 minut. Nato dodajte na kose narezane paradižnike, česen, lovorov list, sol in poper in pustite vreti približno eno uro. Medtem operite melancane, odrežite peclje, narežite na kolobarje in jih slabo uro pustite v slani vodi. Osušite jih, povaljajte v moki in opecite na vročem olju. V pomaščen pekač položite plast melancanov, posolite in popoprajte, nato plast mletega mesa (ki mora biti bolj suha), ponovite še enkrat in vse skupaj polijte z bešamel omako. Pecite na visoki temperaturi od 20 do 25 minut. Kakih 5 minut pred koncem peke musako potresite s parmezanom. Sáltsa Kréma Bessamél 1 čajna skodelica moke 2 čajna skodelici mleka 1 čajna skodelica olja 2 jajci 1 čajna skodelica naribanegaparmezan sira (še boljši je kak grški) sol, poper nariban muškatni orešček Olje dajte v posodo, dodajte moko in mešajte na srednje močnem ognju približno 5 minut. Dodajte segreto mleko in še dalje stepajte z metlico. Nato dodajte stepena jajca, skupaj s soljo, poprom in muškatnim oreščkom in med neprestanim mešanjem kuhajte še 5 minut. Na koncu dodajte parmezan sir. Če je omaka pregosta, dodajte še malo mleka. Ža število kalorij me raje ne vprašajte, priprava pa tudi vzame precej časa. Najprej se splača namočiti melancane in potem delati ostalo. Uporabite pa kar velik pekač. In zadeva je resnično dobra. Loni Makaroni

coco chanel  

član od: 29.11.2003

sporočila: 241

5. jan 2005 8:17

Prosim, a mi lahko kdo razloži, kaj je to pitoma NANA , kar sem zasledila pri prebrancu? sasa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti