Vložene mešane solate?

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

tema odprta - 31. jul 2006 17:49 | ogledi: 12.231 | odgovori: 19

Spet jaz...

Bliža se čas vlaganja in ker se tu šele učim in nerada ekspeimentiram na slepo, me zanima kako kaj kombinirate mešano zelenjavo pri vlaganju. Seveda se priporočam za kakšen slasten recept. Turšija se mi zdi zanimiva reč, nisem še poizkusila, ampak tudi prostora nimam za kakšen čebriček... Kozarci po 1 L so mi bolj pri srcu... Ideje?

LP,

Staša

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

31. jul 2006 18:13

Če imaš rada malo eksotike, je krasna solata z imenom Priloga h kruhu z maslom. Meni je strašno všeč. Je iz knjige: Oded Schwartz: Bogastvo trajnih okusov, DZS, 1997 (žal že dolgo razprodana, sicer pa izjemno zanimiva zbirka raznoraznih shrankov). 750 g kumaric za vlaganje (meni so najboljše kake 10, 15 cm velike, ne tiste male, za prst velike) 600 g na tanke rezine narezane čebule 400 g na rezine narezanih rdečih in rumenih paprik 3 žlice soli 1 liter jabolčnega, belega vinskega ali sladnega (po moje se pri nas ne dobi) - primerne kislosti, okoli 3,do 4% 2 žlički mlete kurkume 1 žlica gorčičnih semen 2 žlički koprovih semen Cele kumarice prelijemo z vrelo vodo, odcedimo, ohladimo v mrzli vodi, narežemo na pol cm rezine, lahko tudi bolj na tanko, enako kot čebulo in paprike. Kumarice, čebulo in papriko damo v plastično ali stekleno skledo, posolimo, temeljito zmešamo, prekrijemo posodo s servetom in pustimo čez noč. Tekočino odlijemo, zelenjavo splaknemo, poskusimo slanost. Če je rezina kumarice preslana, splaknemo še enkrat. V posodo za vkuhavanje damo kis, sladkor (ker mes sestavinami ni sladkorja, dam jaz jedilno žlico, morda malo več, da ublaži kislost), kurkumo, koprova in gorčična semena. Pustimo 10 minut vreti. Dodamo zelenjavo, zavremo, odstavimo od ognja. Nadevamo v vroče kozarce in zapremo. Shranek si lahko privoščimo takoj (ko se ohladi, seveda), dobro pa se tudi drži, vsaj eno leto. Recept izhaja iz Nove Anglije, kjer naj bi bil ta shranek enako nepogrešljiv kot kruh in maslo. Skratka, recept je enostaven, shranek nekaj posebnega, dobra priloga k mesu, narezkom, ali pa, kot originalno, s kruhom z maslom (ali brez), pa kak košček sira se prileže zrav en. Poskusite, ne bo vam žal. ...........in še kaj, seveda rimljanka

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

31. jul 2006 20:46

Turšije in pinđur so krasne mešane solate. Jaz turšijo vložim za nas doma v večje, 4l steklenice, naši študentki pa v 1 l. To ni noben problem samo malo manjšo zelenjavo daš notri, pa je. Jaz dajam v turšijo: papriko, sladke feferone in 1 malega močnega, kumare, korenje, cvetačo, zeleni paradižnik, šalotke, česen.. Vse dam surovo v steklenice in prelijem z mešanico kisa, vode, sladkorja in soli, pa lovor, pa malo kumine, pa vejico rožmarina. Odvisno, kaj se najde pri roki.Nato pa vroče zavijem v deko in ohladim 24 ur. Tako mi stoji celo zimo, če prej ne pojemo. Kyara

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

1. avg 2006 8:00

Kyara, torej turšijo pasterizirate? Kot sem gledala recepte iz baze se samo kisa par tednov... bi jo pa raje pasterizirala, če se to da. Rimljanka, tole bom pa tudi probala - samo zanima me, kakšen okus naredi kurkuma? Je nisem še nikoli uporabljala kot začimbo. Hvala obema! Sporočilo je spremenil(a) stasafrank dne 01. avg 2006 08:00:35

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

1. avg 2006 14:25

Kurkuma ima blag okus. V tem primeru se bolj uporablja zaradi barve. Intenzivno rumena. Če je dodaš preveč, ima rahel okus po zemlji.. Začimba je pač zmelta korenina... Ko boš delala to solato, dodajaj kurkumo postopoma, ker ima g. Oded precej zanimiv smisel za količino dodanih začimb ali pa imajo to naši prevajalci? Mislim, da je bo 1 žlička čisto dovolj, če nisi res ljubitelj rumene. Pa LP juhica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. avg 2006 14:53

Juhica je povedala že vse. O količini začimb pa tole - okusi so različni, pa začimbe tudi. Če bi dodala take količine domače bazilike, kot jo je Jamie dodajal v TV oddajah (bila je pa najbrž iz rastlinjaka), bi hrane ne jedel nihče. V količinah, kot so zapisane v receptu, kurkuma ne doda nobenega okusa, le lepo barvo. Kar se pa prevajalcev tiče: če ni dogovor med založbami drugačen, se morajo držati izvirnika. Že jaz sem količine malo zaokrožila. 600 ali 625 g paprike je pač vseeno. Saj, če katero moti gorčično in koprovo seme v shranku, naj semena doda kisu v vrečki iz gaze, potem pa odstrani, okus bo ostal. Ampak, potem to ni več originalen recept. Res je pa tudi, da imam rada začinjeno hrano. rimljanka

špelca marelca  

član od: 31.7.2006

sporočila: 87

1. avg 2006 16:34

živji. Tudi jaz imam en super recept. 5 kg stročjega fižola 10 velikih rdečih paprik 5 do 6 čebul 10 zelenih paradižnikov 1 l kisa za vlaganje 2 l vode 12dag sladkorja 12dag soli in poper Fižol narežemo na koščke, ostalo zelenjavo na kvadratke. Fižol najprej malo pokuhamo v vodi. Nato zavremo kis z začimbami in damo vanjo vso zelenjavo. Pokuhamo pet minut in takoj napolnimo vroče kozarce. Nato naj se počasi ohladijo. Želim ti veliko uspeha pri vlaganju, ker je ta solata resnično zelo ohusna. LP METODA

jesenko  

član od: 28.4.2003

sporočila: 7

1. avg 2006 21:11

na kocke zrezan korenček (lahko tudi nekaj rumenega) na kocke zrezane bučke lahko na kocke zrezani jajčevci na pramene narezane rdeče, zelene, rumene paprike stročji fižol rezine zelenih paradižnikov Fižol in korenje skuhamo posebej, da je čvrsto. Ostalo posamezno blanširamo v okusu primerni mešanici razredčenega kisa, soli in sladkorja. Zmešamo skupaj, napolnimo kozarce, zalijemo s tekočino, v kateri se je kuhalo (tudi tista od korenčka naj bo zraven), zapremo in na kratko steliriziramo - toliko, da pokrov prime. Nima imena, ker sem si jo izmislila, da se porabijo bučke. Zato je pri nas razmerje med sestavinami precej v korist bučk. nataša

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

1. avg 2006 22:02

Tudi jaz sem lani eksperimentirala in sicer omako za testenine al pa z k rižoti al pa..... Na kocke in kockice zrezana zelenjava(melancani, paprika, bučke, korenje, stebla in tudi nekaj listov zelene, skratka kar je trenutno v vrtu na razpolago) , čebula na drobno (ne maram je ravno videti v omaki) in paradižnik še bolj na drobno (beri multipraktik). Čebulo poduši in dodajaj zelenjavo glede na čas kuhanja (npr.korenje, paprika, paradižnik, melancani in bučke), soli po okusu in skuhaj do ajvar kvalitete. Začimb načeloma ne dodajam, ker jih dodam ob pripravi hrane, da omaka deluje sveže, kot bi jo pravkar pripravil. Potem pa vročo omako v kozarce, jih dobro zapri in v pečico za 30-40 min na 70-80 stopinj. Idealno za h kuskusu (imaš kosilo tako hitro, kakor hitra si pri čiščenju solate), lahko tudi h koščkom popečenega pujsa......Tako kot se pač uporabljajo omakce od uncle bens in podobno.... Pa lep pozdrav juhica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. avg 2006 22:04

Še enkrat se oglašam. Še ena zelo dobra reč je lutenica. Vsebuje le papriko in paradižnik, pa peteršilj in česen, če ti je to zadosti vrsta zelenjave in te zanim arecept, sporoči, stasafrank (ali pa katera druga). Sicer pa priporočam "cepkane paprike", ki so med recepti, avtorica je stana r. Sicer ni mešana zelenjava, so pa super na kvadrat. Še link: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=5467 rimljanka

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

2. avg 2006 7:55

o madonca.. že vidim, da bom letos imela polno shrambo!!! HVALA!!! Staša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti