Shranjevanje blitve in rukole

Milivoj  

član od: 3.1.2005

sporočila: 9

tema odprta - 31. jul 2006 10:52 | ogledi: 17.776 | odgovori: 4

Vroče vprašanje za hladne dni.

Kako shraniti, če sploh lahko, blitvo ali rukolo za zimski čas, ko preko panonije vejejejo zimski vetrovi. Samo ne v zmrzovalnik. Prosim za pamten nasvet, vrt mi kipi od zelenja, družina in prijatelji ne "folgamo" jesti. Brbončice in želodec se zahvaljujejo!

Milivoj

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

31. jul 2006 12:38

Milivoj ali verjetno krajše Miki, kaj pametnega v zvezi z rukolo še nisem slišala, z blitvo pa se da že kaj narediti. Lahko jo vložiš v kozarce s soljo in vodo, ali pa z zeleno in korenjemter česnom, potem to lahko uporabiš tudi kot prilogo k mesu. Mogoče pa ostale kaj več vedo? Kyara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. jul 2006 13:22

Milivoj, z rukolo lahko narediš pesto, npr. po spodnjem receptu: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=6642 Še moja varianta: v multipraktik daj koščke že malo suhega sira, najboljši bi bil ovčji, lahko je pa tudi kravji. (Pomembno je, da je sir že kar malo trd, da se ob mletju, delaj kar z nožem, ne bo prijemal) Zmelji sir, da razpade v drobne grudice.(Lahko pa seveda uporabiš že nariban parmezan, zakaj pa ne, najbrž je pa dražje varianta kot navaden sir; lahko pa kombiniraš). Dodaj približno enako količino oljupljenih mandljev ali pistacij ali sončničnih semen ali pinjol, spet zmiksaj, dodaj veeeeeliko rukole, vmes, ko strojček dela, dodajaj oljčno olje, da nastane kremasta zmes, ki skoraj (!) teče. Pametno bi bilo že na začetku dodati malo drobne soli, da se bo enakomerno premešala. Zmes nadevaj v kozarčke, pazi, da vmes ne bo zračnih mehurčkov. Na vrh dolji malo olja. V hladilniku se obnese poljubno dolgo. Zanimivo pa je, da je pesto takoj, ko je narejen, običajno zelo grenak, grenkoba pa izgine zelo kmalu, se mi zdi, da že po nekaj urah. No, take so vsaj moje izkušnje. Upam, da sem kaj pomagala. Me pa seveda muči radovednost: zakaj odpade zamrzovanje? Blitva se tako zelo dobro obnese. Drugoh variant hranjenja ne poznam. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 31. jul 2006 13:24:47

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

31. jul 2006 14:26

Rukola se najbrz zamrznjena ne bo obnesla, razen ce jo prej obdelas v kaksen pesto ali kaj podobnega, medtem ko blitvo (najbolje rahlo blansirano) lahko brez problema zamrznes in jo uporabljas namesto spinace, itd. Ce pa imas zelo veliko rukole, lahko pripravis tudi kaksne quiche z nadevom iz ricotte in rukole, medtem ko se v drugih variantah najbrz res ne bo obnesla. Pesto pa je seveda odlicen kot pravi rimljanka, uporabljas pa ga lahko ne samo za testenine, ampak je dober tudi na brusketah, na pici, odlicno se poda v kaksne italijansko navdahnjene minestre, dober je tudi v sendvicih, itd. Drugace pa z veseljem pridemo in ti pohrustamo vso rukolo z vrta fresh

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

1. avg 2006 12:28

Pri nas tudi blitvo poparimo z vodo in jo ko se shladi zmiksamo v multipraktiku in shranimo v manjše posodice ter damo v skrinjo. Kot spinaco . Potem jo lahko kadar želiš vzameš ven, pogreješ na sopari, primešaš malo kisle smetane in dobiš dobro prilogo za k krompirju, ribam,... CARLY

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti