Presno kosilo

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

tema odprta - 29. jul 2006 12:29 | ogledi: 9.874 | odgovori: 18

Zdravo!

Spet sem se znašla v situaciji, kjer potrebujem vaš nasvet.

Jutri pride k meni oz. nama na kosilo gospa, ki se prehranjuje izključno presno. Torej sveža zelenjava in sadje. Nimam pojma, kaj ji naj pripravim. Sem razmišljala, da bi naredila solato in pa še kakšen posladek (sladico) iz sadja- ki pa seveda ne sme biti termično obdelana in sladkana.

Za naju bom naredila bučne polpete, kuskus in por z korenjem.

Kaj pa predlagate za gospo? Kakšno solato?

Morem priznati, da sem na tem področju res mrzla, ker pri nas vsi jemo vse, tako da že v naprej hvala za nasvete.

Lep pozdrav

tamara

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

29. jul 2006 12:48

Pojam nimam. Našla sem tol; Avokadov močnik Potrebujemo: avokado, banani, kivija, žlico sezamovega semena, prgišče lešnikov. Meso iz avokada izdolbemo, banani in kivija olupimo ter vse skupaj dobro pretlačimo, da dobimo gosto lepljivo zmes. Vanjo zmešamo sezamova semena. Lešnike sesekljamo in jih potresemo po vrhu. Hladna enolončnica Potrebujemo: štiri zelo zrele breskve, marelico, prgišče rozin, nekaj jagod belega grozdja, prgišče mandeljnov, jabolko. Breskve olupimo in pretlačimo v zmes, ki ji po potrebi dodamo manjšo količino vode. Marelico in jabolko sesekljamo na drobne koščke ter skupaj z rozinami, grozdjem in mandeljni primešamo zmesi. Pozdravček Marika

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

29. jul 2006 13:13

Namesto juhe ji lahko ponudis gazpacho, špansko hladno juho, ki je popolnoma presna, le da postrezes brez opecenih kruhovih kockic. Potrebujes: za 6 oseb 1kg paradiznika 1 kumara 2 rdeci papriki 2 stroka cesna bel vinski kis (pozanimaj se, ce ne pa lahko nadomestis z limono) olivno olje (ce ga ne uziva, ga lahko izpustis) sol poper dodatno pa se na kockice narezan paradiznik, kumaro, čebulo in zelisca vso zelenjavo narezes, zmesas s soljo in poprom (lahko dodas tudi sveze zacimbe) in jo po porcijah zmeljes v multipraktiku. zelo dobro ohladis, okisas (v originalu s kisom), se zacinis po okusu (tudi to se pozanimaj, ce sploh uziva) in mocno ohladis. ko postrezes, pa po vrhu se dodatno potresi z narezano zelenjavo. potem ji lahko ponudis kot predjed recimo kasen bucni carpaccio, za glavno jed pa recimo zanimivo solato iz rukole, sveze narezane hruske, vse skupaj pa posuto s pinjolami ali nasesekljanimi orehi. zacinis z olivnim oljem in limono ter soljo in malo popra, ce pa olja ne uziva, pa zacini samo z limono. dodas lahko se malo cesna. odlicna je tudi solata iz listov mlade spinace, ki jih premesas s pomarancnim sokom (svezim, se razume), naribano pomarancno lupinico in pinjolami. (hrusko moras nujno pokapati z limono, drugace pocrni, narezes pa jo na zelo tanke krhlje). za sladico pa bi ji jaz ponudila kar kaksen zelo lep kos sadja, na primer rezino ananasa, nekaj jagod, itd. lahko pa za glavno jed napolnis paradiznike z zelenjavno zeliscno mesanico (npr. naribane bucke, korenje, zelena, bazilika, itd. v to pa vmesas se kaksne orescke), zraven pa postrezes kaksno res zanimivo solato. upam, da sem ti malo pomagala- ko enkrat zacnes razmisljati, sploh ni tako tezko- idej je veliko. kruha najbrz ne bo jedla, za olje in sol pa se nujno pozanimaj. fresh

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

29. jul 2006 13:18

u, saj res- odlicna in zelo zanimiva je tudi solata iz marelic- marelice narezes na cetrtine, dodas nekaj rdecega svezega cilija (ali feferona), narezano rdeco cebulo, kaksno sveze zelisce,mlado cebulo, tudi sem bi lahko dala kaksen orescek (mandlji bi najbrz kar dobro sli zraven), potem pa zacinis z limoninim sokom. zraven pa ji ponudis nabodala iz surove zelenjave, ki pa jo lahko malo pomariniras v zeliscih- na palicico izmenicno natikaj paradiznik cesnjevec, koscek zelene paprike, lahko celo kaksno jagodo (paradiznik in jagode grejo fino skupaj), koscek stebelne zelene,avokado, itd. naj bo cim bolj pisano. potem pa zraven pripravis pomake iz zelenjave (recimo korenckova pomaka z orehi, itd.- enostavno zmiksaj v multipraktiku poprej naribano zelenjavo in je). fresh

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

29. jul 2006 13:26

Ravno imam doma knjigo dr. Walker-ja, Zdrava prehrana in solate. V njej so recepti za presne solate in prelivi. Verjetno gospa ne uživa soli. Npr, kakšen recept. Zelena solata- zmešajte enake dele zelja, špinače, belušne zelene, kumare, zelene paprike in paradižnika. Pokapajte z olivnim oljem in postrezite na svežih listih zelene solate. Okrasite z vejicami peteršilja. Lahko pokapate z limono. Mogoče, kakšno sezonsko zelenjavo, drobno narezano in čez polivka iz malo zelenjavnega sveže iztisnjenega soka in zmečkanega avokada. To stepaš tako dolgo, da zmes ni gladka in kremasta. Za posladek pa mogoče sadna solata iz svežega sadja. Lubenica, melona..... Ali pa na drobne koščke narezane hruške in datlji ter čez sesekljani orehi. Sladka jabolka drobno nastrgana in začinjena z cimetom in medom, čez posuješ z mandlji. ( če seveda to je ). Poleg pa kakšen sadni ali zelenjavni sok, sveže iztisnjen, npr. korenčkov. Mogoče bo presenečena nad koruznimi storži, sedajle so super- mlečni, njami. ravno včeraj sem jih jedla. Bo pa treba rabutat, ha ha..... katti Sporočilo je spremenil(a) katti dne 29. jul 2006 13:30:08

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

29. jul 2006 13:45

Ooooo, kakšne super ideje!!! Ja, gospa res ne je niti olja, niti soli. Tako da bom pač to izpustila in namesto kisa uporabila limono. Potem pa carpaccio odpade, ne? Ker je olje gor. Verjetno bom naredila hladno juho, pa kakšno zanimivo solato. Samo še sladico bi rabila- morem kaj zanimivega še pogruntat. Rada bi jo res presenetila, ker verjetno pričakuje samo kakšno standardno solato (predvidevam, da ne hodi na KulSlo ) Hvala za vse super nasvete! tamara

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

29. jul 2006 14:12

Po mojem bi vseeno lahko naredila bucni carpaccio- narezi bucke zelo tanko z lupilcem za krompir, potem pa jih pomariniraj v mesanici limoninega soka in svezis nasesekljanih zelisc- jaz bi dala baziliko, pa mogoce se kaj. potem pa to fino nalozi na posteljico iz nekaj listkov mlade solate. pa vse skupaj okrasi s kaksno lepo cvetno glavico iz travnika, da bo prijetno na oko. (ce ne je soli in olja, potem bodi radodarna s svezimi zelisci) za sladico pa ti predlagam tole- zmikasaj banano in sveze borvnice (zamrznjenih stvari ne smes uporabljati)- dobila bos cudovito gosto kremo zelo zanimive vijolicaste barve, nalozi v kozarec na peclju in v to zapici eno res veliko socno jagodo- bos videla, kako atraktivno bo zgledalo! po mojem je pri "kuhanju" za presnojedce zelo pomembno, da bos vse postregla tako, da bo zelo dopadljivo, zato- dekoriraj s svezimi rozicami, zelisci, itd. uzivaj ob ustvarjanju! fresh

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

29. jul 2006 14:24

Hvala za nasvete. Kje bi pa lahko kupila borovnice, jagode in zelišča??? Živim v bloku in nimam ničesar kar iz vrta. Fresh katera zelišča pa še priporočaš? Ker v zelišča se pa res ne razumem in ne bi rada kozla vstrelila :)) Tale sladica mi je res super- še za tiste, ki jemo "normalno". tamara Sporočilo je spremenil(a) sajovict dne 29. jul 2006 14:25:50

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

29. jul 2006 14:27

Pravi presno jedci hrane med seboj ne mešajo(razen tisto kar se med seboj povezuje), zato je smiselno na mizo postaviti skledo različnega sadja in oreščke (lahko se mešajo 3 vrste).Banano lahko jemo z oreščki in je polen obrok. Lahko pripraviš solato iz paradaižnika, kumaric ter paprike (spada pod energetsko vrednost sadja in se med seboj dopolnjujejo) pokapaš z limono in oljiš (je dovoljeno) z oljčnim oljem. Jaz sem se nekaj let hranila presno, zdaj cca 70% in nikoli nisem komplicirala. Moji znanci mi ponudijo sestavine, jaz pa kombiniram sama. Tako je bilo za vse najbolje! (Ravnokar pečem pito z bučkami in skuto in pravgotovo ga bom en majhen košček "sunila", vsaj toliko, da ga ocenim) Pozdravček kobra 1

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

29. jul 2006 14:40

No ja, vidim da je celo več variant presnega prehranjevanja- čovek se res vsak dan kaj novega nauči. Olja sigurno ne je. Mislim, da gospa je različne mikse, ker je zadnjič jedla pri meni napitek iz banane, kivija in pomarančnega soka. To je bilo vse, kar sem takrat spravila skupaj, sedaj bi se rada bolj potrudila, da jo malo razveselim. tamara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti