Presno kosilo

sajovict  

član od: 5.4.2005

sporočila: 337

31. jul 2006 9:53

No, pogostitev je uspela, tako da vam dolgujem vsaj poročilo kako je bilo. Naredila sem polnjene paradižnike (polnilo je bilo iz avokada, korenčka, indijskih oreščkov, ovsenih kosničev in nekaj malega bučk) okrog pa še bučke- nekeko kot carpaccio (ne vem, če sem prav napisala). Je ful lepo izgledala. Sem poslikala, tako da pošljem recept in sliko še ta teden na forum. Zraven je bila solada iz paradižnika, paprike, avokada in komaric. Za sladico sem postregla kremo iz borovnic in banan, vendar ni najboljše izgledala (banane so oksidirare, kljub limoni in borovnice niso bile tiste taprave, ampak ameriške, tako da barva ni bila nevemkako lepa, je bilo pa okusno). Gospa je bila presenečena in je zelo pohvalila celotno kosilo. Tako, da pohvala velja tudi vam, ki ste mi pomagale. Hvala 100x. lp tamara

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

31. jul 2006 11:31

Super, da ti je uspelo! Sem kar malo upala, da bos javila, kaj si pripravila. pozdrav p.s. ja, ameriske borovnice zal ne dajo nobene bave, ampak konec koncev je vazno, da je bilo okusno, a ne? fresh

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. avg 2006 2:05

tamara, bravo, ne bi si mislila, da se da tako fejst kosilo sestavit iz samih svežih zadev:) No, jaz ne poznam nobenega presnojedca, mogoče pa si bova kaj takega kdaj privoščila kar tako... No, čez kako uro bo ljubi verjetno hotel še kaj "konkretnega" kolikor ga poznam:) Veri

binca2  

član od: 3.5.2006

sporočila: 57

2. avg 2006 9:16

ja, tudi mene veseli, da ti je kosilo uspela.Vendar pa je res kar je rekla Kobra, da pravi presnojedci ne mešajo živil med seboj, temveč jedo mono obroke, kar pomeni sedaj samo jabolka, čez 3 ure samo hruške, potem zopet samo solato, kjer lahko dodajo kakšna semena, ali oreščke....to predvsem zato, ker ima vsako živilo sebi lastne encime za razkroj in presnovo, sicer se encimi med seboj pomešani motijo in lahko drug drugega nevtralizirajo. Če bo še kdaj na obisku, bi jo jaz kar vprašala, saj nič ne stane. Lepo se imejte ! binca2

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

2. avg 2006 10:25

To, da ima vsako živilo sebi lastne encime za razgradnjo, je lari-fari. Encimi razgrajujeo določene kemijske molekule, npr. beljakovine, škrob, laktozo,.... Nobeno živilo ne vsebuje le škroba ali le laktoze ali le beljakovin. Ko pojemo jabolko, encimi pač razgrajujejo škrob, .... v jabolku, ko hruško, pa v hruški. Celuloze pa pri nobenem, ker tega encima pač sploh nimamo. Če bi res vsako živilo imelo lastne encime, ki bi jih zanje sintetiziralo naše telo, bi Evropejec nikakor ne mogel prebaviti npr. banane ali pa manga. Pa seveda krompirja tudi ne. So vse te rastline iz Novega sveta, k nam prišle šele, evolucijsko gledano, včeraj. Malo pred njimi pa še številne druge, ki se nam zdijo domače. Sicer pa - vsak po svoje. rimljanka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1565

2. avg 2006 11:59

Tu je recept za Hladno juho iz paprike http://www.rtvslo.si/zabava/modload.php?&c_mod=rne Na Balkanu (Bolgarija, Madžarska ???) je popularna hladna juha iz rdeče pese. Žal recepta ne vem, a je sigurno objavljen kje na spletnih straneh. Mislim pa, da je taka juha primerna popestritev jedilnika za vroče dni.

mala_mi  

član od: 10.5.2007

sporočila: 21

10. jul 2007 19:30

glede encimov - ima rimljanka popolnoma prav. Vsako živilo vsebuje določeno vrsto hranil - ogljikove hidrate, beljakovine, maščobe... Različna živila pač v različnih koncentracijah. Potem pa naše telo izloča encime in razgradnja poteka na različnih stopnjah: ogljikovi hidrati z amilazo iz sline, nato se amilaza v želodcu izključi, se pa vključi pepsin za razgradnjo beljakovin. V tankem črevesju pa se manjše enote OH, beljakovin in maščob razgradijo z izločki trebušne slinavke do osnovnih enot, ki se absorbirajo v kri in v večini potujejo do jeter kjer se odloča kaj se bo z njimi zgodilo (pri pomankanju se porabljajo, če je telo dobro prehranjeno pa skladiščijo). Encime naše telo izdela samo (so beljakovine). Tako se encimi med sabo ne motijo (čeprav imajo vpliv drug na drugega, ampak tako mora bit). Tako da je pravzaprav najbolj zdrava enakomerna prehrana (razen ob kakšnih boleznih ki se odražaju v pomankanju encimov - takrat pač naj ne bi jedli določene hrane, ker je ne moremo prebavit). Čisto medicinska razlaga. mala_mi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti