Neizkušena vrtnarka

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 27. jul 2006 8:07 | ogledi: 1.688 | odgovori: 3

Ker sem šele letos vzela obdelovanje moje malega vrtka malo bolj resno, imam sedaj 2 vprašanji:

- prve pridelke smo že pobrali, tako da je na vrtu nastalo nekaj prostega prostora, ki bi ga rada izkoristila.

Kaj je v taki vročini najbolj pametno sejati, da bo še zraslo do začetka zime?

- že drugo leto sem sadila jajčevce vendar ne zraste niti eden sadež, dostikrat cveti, ampak cvetovi potem

kar odmrejo, medtem ko očetu, samo dve gredi vstan vedno uspevajo. Ne vem v čem bi bil problem,

mogoče mu "sosedi" (paradižnik, paprika, koleraba, brstični ohrovt) niso všeč, ali pa imajo radi okoli sebe

več prostora, saj je moj vrtek zelo majhen in sem ga poskusila kar se da čim bolj izkoristiti, zato sem

sadike posadila bolj skupaj, vendar še vedno na cca 30 cm. Ali bi ga bilo smiselno sedaj še presajati?

Upam, da mi boste znale pomagati!

Lp, Katjuška

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

27. jul 2006 8:55

Hvala, LIJANA...sem bila na morju in je nisem zasledila. Najbolj sta mi interesantna redkev in nizek stročji fižol...pa stročji fižol potrebuje veliko prostora in katera sorta je najboljša? LP katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. jul 2006 13:08

katjuska, kupi sorto ANTEA, Semenarna Ljubljana, nizek, široki, zeleni stroki, rana sorta, krasen ous, zelo roden. jaz ga bom danes posadila, na zalito zemljo, morda pokrila s kopreno, ki jo bom dvignila od tal, da bo zadržala vlago. Če bo primerna jesen, bo dobro obrodil. Na kake 3 kvadratih ga boš pridelala za sprotno rabo 2 ljudi (saj ne jeste samo fižola) http://www.semenarna.si/semenarna/trzni_pridelovalci/ Lahko sadiš tudi grah, seješ motovilec, zdaj že kakšno solato, seveda tudi endivijo (super se obnese sorta Malan), rukolo, od firme Franchi se dobi ena, ki je v bistvu dvorednik, rečejo ji tudi trajna rukola, cveti rumeno, sploh ne gre v cvet, režeš jo in režeš, pa raste in raste. Takole izgleda: http://www.rettilimania.it/popup_image.php?pID=164 Če jo ne najdeš, mi piši na ZS, dodaj naslov, pa ti pošljem malo semena. Ali pa je sploh ne išči in mi kar piši, semena imam še nekaj. sestra ima posajenih 6 rastlin, pa jo ima zadosti za sprotno rabo, tako raste. Kmalu boš lahko sejala rdečo redkvico, pa špinačo, pa krebuljico, krešo.... Ni še prepozno za črno redkev. Ker si nova vrtnarica, bi bilo morda zanimivo zate, da se včlaniš v klub Gaia, dobiš vsak mesec revijo, zelo kvalitetna, veliko izveš. Prilagam link. http://www.unichem.si/default.asp?thing=/gaia/klub_ Kar se pa jajčevcev tiče: primerjaj lego očetovih in tvojih. Morda imajo tvoji premalo sonca (ljubijo vročino, svetlobo). Sta kupila isto sorto sadik? Kaj pa zalivanje? Jih on zaliva, ti pa ne? Morda še en nasvet: ko boš izbirala sorte solate,.... na vrečki preberi, za kdaj je sorta primerna. Pa poskušaj. Preostanek semena dobro zapri v vrečko in shrani za prihodnje leto. Večinoma dobro kali, sploh tisto, ki je pakirano v Al vrečivo, ki je v večji vrečki. pa tudi ostala. Samo - nikar jih ne imej v kaki polivinil vrečki, najbolje se obnese kakšna kartonska čkatla od čevljev, pa še lepo je lahko vse zloženo. Upam, da te nisem preveč zamorila z obsežnim zapisom. Pa veliko užitkov in uspeha pri vrtnarjenju! rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 27. jul 2006 17:49:05

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti