Provanska zelišča

Bernarda85  

član od: 17.7.2006

sporočila: 209

tema odprta - 21. jul 2006 10:29 | ogledi: 14.808 | odgovori: 8

ŽIvjo!

Upam da te teme se ni bilo, samo me zanima kaj sploh so provanska zelišča. Najdla sem prvansko začimbno sol sam nikjer ne pise kaj je notri v tej mešanici in zakaj se uporablja.

Hvala za odgovor.

Bernarda85

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. jul 2006 11:10

Mislim, da gre za provansalska zelišča in ne za provanska. Gre za mešanico sušenih zelišč oziroma začimb, in sicer timijana, lavande, majarona, bazilike, rožmarina, janeža in še nečesa, na pamet se zdaj ne spomnim. Provansalska mešanica začimb se uporablja za različne jedi, od testenin, omak, juh, za meso, krompir.... Provansalska sol pa je sol z dodatkom te mešanice, začimbna sol torej. Mamamia mamamia

Bernarda85  

član od: 17.7.2006

sporočila: 209

21. jul 2006 11:16

Aha pol je to mal drgac, k mam v receptu tko napisan. Hvala ti! Lp Bernarda85

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. jul 2006 11:17

No, jaz pa sem pozabila dodati še lovor in žajbelj, včasih pa najdeš v mešanici še posušem por, šetraj in žajbelj. Mamamia mamamia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

21. jul 2006 11:18

To so provansalska zelisca, rece se jim tudi "herbes de Provance" in tako vcasih celo pise na vreckah. Je zacimbna mesanica najbolj tipicnih zelisc te regije, ponavadi pa se v mesanici znajde timjan, rozmarin, majaron, bazilika in satraj. V boljsih mesanicah se znajde celo posusena lavanda (sivka). Poleti, sploh pa ce si kje ob morju, pa lahko namesto posusene mesanice uporabis kar svezi zeliscni sopek, ki ga povezes in das kuhati v jed. S tem pa seveda lahko tudi mariniras meso. Drugace pa te zacimbe lepo zaokrozijo vse vrste mesa, razne enoloncnice, zelenjavne jedi, itd. Sol je samo dodatno zacinjena in jo lahko po lastnem okusu stresas kamor ti ustreza (imas tudi druge razlicice zeliscnih soli), drugace pa zacimbno mesanico dobis v prav vsaki bolje zalozeni trgovini. Pa Bon Apetit! fresh P.S. pa seveda se vsa tista zelisca, ki jih je nastela mamamia! Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 21. jul 2006 11:19:37

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. jul 2006 11:25

Bernarda, domnevam, da misliš PROVANSALSKA zelišča (Herbes de Provence). To je precej znana začimbna mešanica, značilna za kuhinjo francoske pokrajine Provanse, ki da jedem "mediteranski" okus. Običajne sestavine so: timijan, rožmarin, lovor, šetraj, bazilika. Tvoja začimbna sol ima očitno dodano še sol. Provansalska zelišča največkrat uporabim pri omakah za testenine z mesom ali zelenjavo, pri ratatouille (mešanica bučk, jajčevcev in paradižnika) in še kje drugje, kjer se mi zdi, da bi jed morala imeti "okus po morju". teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 21. jul 2006 11:29:21

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

21. jul 2006 11:27

Kako enako mislimo, samo glede hitrosti odzivanja je nekaj minut razlike! teta torta

DanaS  

član od: 23.2.2003

sporočila: 391

21. jul 2006 18:43

Jaz jih uporabljam povsod - od juh, omak, solat, narezkov in še česa. Imam jih v mlinčku in sproti nameljem, kolikor potrebujem. Dana

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

22. jul 2006 14:00

Čao, tudi jaz uporabljam to začimbno mešanico, tisto od Kotanyi-a imam, notri so rožmarin, timijan, šetraj, bazilika in pehtran. Zelo mi je všeč predvsem na mesu - v marinadi z olivnim oljem, ker ima resnično močan vonj. Na sploh jo veliko uporabljamo v kombinaciji z olivcem in paradižnikom (to je pa skoraj povsod). Povsem enako lahko uporabiš tudi posamezne začimbe. Naslednjič bom pozorna, da bo vsebovala tudi sivko - te v kulinariki še nisem uporabljala. Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti