Ameriška pita

silly_me  

član od: 19.6.2006

sporočila: 17

tema odprta - 20. jul 2006 20:28 | ogledi: 9.707 | odgovori: 12

Nisem najbolj vešča v pecivu in podbnih stvareh, zato me zanima, če ve katera od vas kako se naredi nadev kot ga imajo ponavadi te vsem dobro znane ameriške pite. Pite, ki sem jih do zdaj jedla ali delala še nikoli niso imele tako tekoč nadev. Danes pa sem ravno gledala nekaj po televiziji in se mi je taka pita zaluštala, pa ne vem kako naj naredim tako sočen in tekoč nadev.To so ponavadi sadni nadevi. A pozna mogoče kdo kakšen podoben recept (če me kdo sploh razume kaj mislim)?

LP

silly_me

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

20. jul 2006 21:01

Ne vem kakšen nadev misliš. Mogoče veš vsaj približno kaj je notri v nadevu? fakin712

silly_me  

član od: 19.6.2006

sporočila: 17

20. jul 2006 21:22

Mogoče si že kdaj videla na kakšnem filmu ali pa kje drugje kako približno izgleda ameriška pita. Zgoraj je mrežasta noter pa je tašnek bolj tekoč, ne kremast nadev in predvidevam, da ima okus približno kot kakšna marmelada vendar ne tako sladek. Glede sestavin pa sem sigurna samo za sladkor in sadje (jagodičevje ponavadi). Za ostale sestavine pa pojmam nimam. Mogoče je celo tudi marmelada noter, ne vem. Sodim samo po izgledu. silly_me

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. jul 2006 8:52

Mislim, da je klasična ameriška pita jabolčna. Čez je lahko mreža ali cel pokrov. Veri

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. jul 2006 9:17

Ameriška pita je v bistvu jabolčna pita, ki se tradicionalno peče na Dan neodvisnosti (4.7. - me prav zanima, kje dobijo natur jabolka v juliju - ampak pri Američanih ni treba biti tako picajzlast...:)) in bi morala zgledati takole: http://holidays.cdkitchen.com/recipes/recs/566/FourthOfJuly To make a long story shorter, gre za krhko testo + narezana jabolka in še najbolj spominja na tarte aux pommes - iz česar je možno sklepati, da je ameriška pita variacija na temo francoske pite in da so jo verjetno na nov kontinent prinesli Francozi. Imajo pa Američani še eno tradicionalno slaščico, ki se ji reče gobler in se naredi tako, da v pekač simultano zmečeš breskve, maslo, moko, jajce, breskve, sladkor, javorjev sirup in moko in potem to spečeš in počakaš kaj nastane in potem v pekaču režeš rezine. Kar se mene tiče, je gobler zelo za beginners level... Vendelina jr.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. jul 2006 9:29

Jaz sem enkrat delala nekaj na gobler način. No, nisem vedela, od kje ta pogruntavščina izhaja... Je zelo za beginners level, pa za nezahtevne gurmane... Meni osebno ni bil nič posebnega, tako da ga nisem nikoli več delala...

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. jul 2006 9:55

Razen jabolčne Američani pečejo še borovničevo pito, le sadje in sladkor v prahu. Saj ni dolgo nazaj, kar sem na forum pošiljala recept. Če mi uspe najti link, ga bom sem prilepila, če ne, bom pobrskala po arhivu pa pošljem na zasebno pošto. Sicer pa je tu še google.com - vtipkaš american pie ali blueberry pie in recepti kar padejo ven. Jaz veliko gledam po googlu razno razne recepte in tam včasih ne veš, kaj bi izbral iz vse tistih povezav. Pa še slikice si ogledaš... Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. jul 2006 10:00

Silly_me, a bi to bilo to? Našla sem Blueberry pie: potrebuješ: 350 g borovnic, 75 g sladkorja, 1/4 žličke mletega cimeta, ščepec soli, žlica moke, 1/2 žlice limoninega soka, žlica surovega masla za testo: 300 g moke, 150 g masla, ščepec soli, rumenjak Moko preseješ na desko, narežeš na njo kosmiče masla, posoliš in postopoma, med gnetenjem, dodaš pet žlic ledeno mrzle vode. Zgneteš testo in ga pustiš pol ure v hladilniku. Potem ga tanko razvaljaš in obložiš dno ter stene modela s premerom 26 cm. Iz preostanka testa zvaljaš še krog za pokrov pite . večkrat ga prebodeš, da je luknjičast in ga premažeš z rumenjakom ali pa narediš mrežo. Pečico segreješ na 200 stopinj celzija. Borovnice opereš in odcediš. Zmešaš sladkor, cimet, sol in moko ter s polovico te zmesi potreseš po testu v modlu. Na to daš borovnice in jih potreseš z drugo polovico, pokapaš z limoninim sokom in potreseš s kosmiči masla. Pokriješ s testenim pokrovom ali narediš mrežo in pečeš 30 minut. Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

21. jul 2006 10:16

No, "epl paj", če jo kopirajo po francozih, je pa potem tale: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=5759 V tem primeru ti vem povedat, da jabolka (sadje) dušim nekaj časa in nato nadevam testo in spečem. Je pa res podobna tvojemu opisu, sočna. Vsakokrat, ko jo spečem, zmanjka na mah. Jaz ne delam mreže, ampak to je stvar okusa, francozi delajo jabolčno rožico na vrhu. Lp, tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti