Kosmulje

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

tema odprta - 11. jul 2006 16:19 | ogledi: 16.283 | odgovori: 14

Sedaj je čas, ko so dozorele kosmulje, pa me zanima, kaj vse in kako pripravljate iz njih (kompoti, marmelade,...).

Hvala.

marelica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. jul 2006 17:27

Naredim kremo ali jih uporabim za kak nadev za pecivo. Mamamia mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

11. jul 2006 17:43

ni je čez kosmuljevo marmelado. Zdi se mi, da izboljša vsako pecivo (kamor seveda marmelada paše) Lisa

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

11. jul 2006 21:16

lisa ali lahko zaupaš recept za marmelado? mamamia, kako pa narediš kremo za pecivo? marelica

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

12. jul 2006 7:37

Živjo! Mamamia, tudi mene zanima kako narediš kremo za pecivo? Lani sem naredila marmelado v kombinaciji z malinami. Poimenovala sem jo KOMA. Je rahlo kiselkastega okusa in je zelo dobra, posebej v kombinaciji s kislo smetano. miha-ela

peresce  

član od: 23.3.2006

sporočila: 131

12. jul 2006 8:25

marmleada iz kosmulj po moje: kosmuljam očistim peceljčke in muhice, operem ter zmiksam v multipraktiku. Na 1 kg kosmulj dodam približno 40 dag želirnega sladkorja (Wiener Zucker) in fino prmešam ter pustim tako nekaj časa stati. Na štedilniku zavrem in ob zmerni temperaturi in stalnem mešanju pustim vreti 15 do 20 minut. Če se mi naberejo po vrhu pene jih spenovko poberem. Nalijem v tople kozarce, zaprem in pustim, da se počasi ohlajajo. Največkrat jo naredim v kombinaciji z malinami. peresce

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. jul 2006 9:51

Vam bom poslala recept za kremo popoldan, na pamet ga ne vem. Mamamia mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

12. jul 2006 11:32

Jaz marmelado kuham z želinom, ker se tako sadje najmanj časa kuha. Sladkorja dam manj - med 60 in 70dag na kg sadja. Kosmulje pa surove prepasiram skozi žičnato cedilo in potem nadaljujem z običajnim postopkom. Pečke nas namreč v mmarmeladah motijo, ker se nam rade "zasidrajo" med zobe. Verjamem, da so kosmulje dobre tudi v kombinaciji z drugim sadjem, a meni se jih zdi škoda za mešanje (jih nimam prav veliko na vrtu). Lisa

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

12. jul 2006 11:48

super hvala! marelica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. jul 2006 18:38

Kremo za pecivo naredim čisto preprosto (za pekač v velikosti pečice). En kg kosmulj očistim. Zavrem 150 g sladkorja, dva dl vode (še bolje pa je uporabiti vino, aroma je popolnima drugačna), sok ene limone in en vanilijev sladkor ter na majhnem ognju kuham četrt ure. Potem zmešam jedilni škrob (75 g) z malo vode, v kateri so se kuhale kosmulje, in maso s tem zgostim. Prej prirpavim testo: 400 g zmehčanega masla stepem z mešalcem, postopoma dodajam moko (550 g) in 250 g sladkorja, dodam še ščepec soli in po potrebi žlico ali dve tekočine. Če z mešalcem težko mešamo, testo zgnetemo z rokami. Od kepe testa vzamem 300 g prihrnaim za drobtine, s katerimi potresem kremo, ostanek razvaljam na velikost pekača ter pečem 10 minut na 200 stopinjah. Na to dam potem kosmulje, jih dobroprekrijem z drobtinami iz testa, potresem z mletimi mandlji ali lešniki in pečem še 30 minut na 200 stopinjah. Če teto hitro rjavi, znižam temperaturo na 180 stopinj. Še toplo pecivo potresem s sladkorjem v prahu. Kremo iz kosmulj pa pripravim tako, da sadeže (500 g) dušim v skodelici (2,5 dl) vode ali vina in s 125 g sladkorja.Na majhnem ognju naj se sadje počasi dušim četrt ure, potem maso pretlačim skozi cedilo. Na pol stepem 3,5 dl sladke smetane, dodam vanilijev sladkor ali esenco, pa še 60 g sladkorja, in stepem do konca. Kremo iz kosmulj dam v skodelice in na vrh nadevam smetano ter dve uri pustim v hladilniku, da se dobro ohladi. Lahko pa to kremo namažemo čez pečeno biskvitno testo in potem premažemo s stepeno sladko smetano. Mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

13. jul 2006 13:35

Očitno sva z mamamio delali podobne stvari....) Sem pa bele/rumene kosmulje naredila točno samo enkrat in sicer tako, da sem jih dala na krhko testo (recept je zgoraj) in sem jih kobinirala z marelicami in ameriškimi borovnicami (igra barv), s tem, da sem dala marelic največ, da so dale sladek okus vsemu skupaj. Krhko testo sem malo premazala z drobtniami, zabeljenimi z raztopljenim maslom, sadje pa sem pred peko posula z mešanico fruktoze in cimeta. Zdaj že lep čas nisem nič počela s krhkim testom - nekako nisem v tej fazi - in bom morala v naslednjih dneh preveriti, koliko sem "iz vaje". Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti