Dagnje

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

tema odprta - 11. jul 2006 9:23 | ogledi: 12.490 | odgovori: 16

Med vikendom bi rada naredila dagnje v kakšni fini omaki. V bazi sem našla samo dva recepta zato me zanima ali ima kdo kakšen fin recept za njih.

Lep pozdrav!

AK

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. jul 2006 9:46

Meni se zdi, da je pri školjkah buzara vedno zmagovalka (premaga vse fine omake). Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. jul 2006 10:19

Meni so tudi najljubše na klasično buzaro. Včasih pa jih vseeno naredim s kakšnim vzhodnjaškim pridihom, z dodatkom koriandra ali basil leavs, tudi s kokosovim mlekom smo jih že delali. AK, ti bom na zsebno pošto poslala nekaj predlogov, prav? Mamamia mamamia

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

11. jul 2006 10:53

Kako pa jih naredita na buzaro Vendelina in Mamamia? AK Sporočilo je spremenil(a) AK dne 11. jul 2006 10:54:33

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. jul 2006 11:35

Kolikor poznam Vendelino jr., bo poslala kak res dober recept, v tem času naj primaknem še jaz svojega. Školjke najprej očistim brade in kamna, potem jih dam v lonec (brez vode!), pokrijem in na štedilnik. Školjke se bodo odprle in izpustile vodo. Neodprte je treba vreči stran. V tem času na olivnem olju prepražim sesekljan česen (ogenj naj ne bo premočan, da se česen ne prismodi, potem greni) in sesekljan peteršilj, čisto malo solim (ker kasneje to zalijem z vodo, ki so jo spustile školjke) in popram, pa seveda z malo vina zalijem. Vse skupaj nekaj minut počasi kuham, postopoma zalivam in po potrebi dodam še poper. Dodam še drobtine (nekateri dodajajo pšenični zdrob), da se omaka malo zgosti; če je pregosta, pač še malo zaliješ. Školjke odcedim, jih prelijem s to omako, malce pretresem posodo in na mizo z njo. Na rdeče pa delamo omako (temu ne morem reči buzara, ker je rdeča buzara malce drugačna od te naše kvačkarije) tako, da na olivnem olju preražim drobno sesekljano čebulo. Ko uplahne, dodam sesekljan česen, malo soli, poper, sesekljan zelen peteršilj, zalijem z vinom, malo pokuham, potem dodam kečap (mi imamo domačega) ali paradižnikovo mezgo. Malo kasneje dodam malo dorbtin, niso pa nujne. Ko se to malo pokuha, dam na to pest školjk, da se odpro v tej omaki in na njo spustijo vodo. Ostale školjke dam v drug lonec, ko se odpro, jih odcedim, del vode prihranim in po potrebi zalijem omako. Ko je ta gotova, jo prelijem čez školjke, potem pa bel kruh v roko in gremo tunkat... Lahko pa buzari dodaš še rožmarin in lovor, ampka to je že nadgradnja. Osnovne sestavine so olje, česen, poper, sol, peteršilj, vino in drobtine. Lahko pa greš na stran www.gastrunaut.hr, vtipkaš školjke, in našla boš kar precej uporabnih receptov, tudi za kakšne druge omake, ne samo za buzaro. Mamamia mamamia

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

11. jul 2006 13:30

Hvala Mamamia. Zdijo se mi super recepti še posebej tisti na rdečo. Vendelina,prosim te, da napišeš še ti tvoje recepte. Še enkrat hvala. AK

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

11. jul 2006 16:21

basil leaves = bazilika?? Je, ane bannanna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. jul 2006 17:26

Ne, to ni čisto taka bazilika, kot jo poznamo mi; drugačno, bolj sladkasto aromo ima, v kuhinji jo uporabljajo predvsem Tajci in Burmanci. Nekateri ji pravijo sladka bazilika. Tudi listi so drugačni od te, ki jo poznamo mi. Vsekakor pa sta tesna sorodnika. Mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

12. jul 2006 9:44

Je mamamia že toliko prispevala, da bi bilo preveč še kaj dodajati v smislu novih receptov. Sama sem pri školjkah bolj na jadranski šoli - pri ribah rada eksperimentiram, pri školjkah imam pa nekako ostajam pri prvinskih okusih (tako kot se mi zdi, da je Gorenjka najboljša čokolada, ker ta okus poznam iz otroštva, če razumeš, kaj mislim). Zato bom prispevala samo praktična namiga (sem se ju naučila od Dalmatink, ki znajo kuhati) - česen in čebula se seseklja zelo zelo na drobno (naj to stori multipraktik), sesekljano pa daš na hladno olje in potem čakaš, da se vse skupaj segreje in postekleni - školjke kuham v voku (lažje jih je odcejati, lažje se vse skupaj pretrese) K školjkam na rdeči buzari se lepo poda polenta. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti