Indijske jedi

neznan uporabnik
tema odprta - 28. nov 2001 7:28 | ogledi: 4.048 | odgovori: 4

Ali mi lahko kdo posreduje kakšen recept za pripravo tipičnih indijskih vegetarijanskih jedi (npr. dal in podobno)?

Pozdrav,

Zala

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

28. nov 2001 21:33

Zdravo! Pa poskusimo, kaj pravi Mary Berry (vse za 4 osebe) Tipičen dhal: 4 žl olivnega olja 2 tanko narezani čebuli 1 strt strok česna, 2 žlički kuminovih semen, 2 žličli pekočega curryja, 2 žlički mletega koriandra, 1 cimetova palička, 8 klinčkov 250 g rdeče leče 900 ml zelenjavne juhe 2 lovorova lista sol in poper Na segretem olju pražimo čebulo, česen in kumino 3-5 min, primešamo curry in koriander ter pražimo, da čebula porjavi. Dodamo cimet, klinčke in lečo, mešamo 1 minuto, dolijemo juho, zavremo. Dodamo še lovor, sol in poper, kuhamo na zmernem ognju 1 uro (da tekočina povre), občasno pomešamo. Sag aloo (že delali, sicer s svežo blitvo, zelo dobro. Ker nimam garam masale, sem uporabila kar curry mešanico, saj gre za isto zadevo, le da garam masala nima kurkume, ima pa kurkumo itak recept) 500 g mladega krompirja sol 500 g odtajane špinače iz zmrzovalnika 250 ml vode 30 g masla 1 sesek. čebula 3 sesek. stroki česan 2,5 cm sveže ingverjeve korenine, nastrgene (jaz zdrobim suho) 1 mali sesekljan čili brez semen 1 žlička zmletega koriandra, 1/2 žličke mlete kumine, 1/2 žličke kurkume, 1/2 žličke garam masale 2 žlici limoninega soka 2-3 žlice sesek. svežih koriandrovih listov (tega pa nisem imela...) Krompir kuhamo v slani vodi 10 min, narežemo na večje kosce. Špinačo sesekljamo/zmeljemo z vodo. V veliki ponvi stopimo maslo, dodamo čebulo, česen, ingver in čili, pražimo 5 min. Dodamo žličko soli, koriander, kumino, kurkumo, garam masalo, mešamo 1 min, nato pa še krompir. Dobro premešamo, pokrijemo, dušimo 15 min oz. da je krompir mehek. Nato odkrijemo, dodamo špinačo in na višji T dušimo še 10 min - da se zgosti, na koncu pokapamo z limoninim sokom in potresemo z lističi koriandra (morda je za nadomestek dober tudi peteršilj). Mešani zelenjavni curry (smo delali, namesto svežega kokosa je bila kokosova moka, pa nekaj ni bilo najbolje...) 2 žlici olja, 2 žlički mletega koriandra, 1/4 - 1/2 žličke čilija, 1/4 žličke kurkume, 2,5 cm nastrganega ingverja, 1 velika sesek. čebula, 1 strt česen 1 majhna cvetača, razdeljena na cvetke 2 krompirja, koščki 2 velika korenčka, kolobarji 45 g nastrganega in zmiksanega svežega kokosa 150 ml vrele vode 1 zelena paprika, koščki 1 mali sesek. čili 400 g paradižnikov iz konzerve sol, poper, sok pol limone, sveži koriandrovi listi za okras Na olju 1 min pražimo koriander, čili v prahu in kurkumo, dodamo ingver, čebulo in česen, pražimo še 3 - 5 min, čebula ne sme porjaveti. V ponev stresemo cvetačo, krompir in korenček, dobro premešamo, pražimo 5 min. V lonček z vrelo vodo stresemo kokos, mešamo, da se razpusti. V ponev damo še zeleno papriko, čili, paradižnik, kokosovo mleko, sol in poper. Premešamo, zavremo, pokrijemo in na šibkem ognju dušimo 25 - 30 min. Na koncu limonin sok. Potem se mi zdita zanimivi še malo hitrejši jedi - z rdečim fižolom ali čičerike iz konzerve Podobno se najprej praži čebula in ostale začimbe kot pri zgornjih, nato 400 g sesek. paradižnika iz konzerve, ki se duši 3 min, doda konzerva stročnic in poduši še 5 min. Na koncu limona in listki... Sporočilo je spremenil(a) malan dne 28. nov 2001 21:41:56

spomincica  

član od: 20.8.2005

sporočila: 20

3. jan 2006 12:35

Mene pa zanima, kaj bi se dalo jest zraven capatijev? spomincica

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

3. jan 2006 22:24

Sama sem dobila čapati vedno zraven dhal bat-a ali pa tudi če smo naročili kakšno bolj pikantno zadevo (posebej omake) je bil priložen na krožniku Je pa to zelo tanek "kruh" in meni osebno ni bil najbolj všeč. Hm sem dobila idejo lahko bi bil tudi kot čips, saj je malo hrustljav in še lomi se

carmen  

član od: 30.9.2001

sporočila: 306

3. jan 2006 22:27

Aja še to Dhal Bat je vedno pripravljen drugače. Osnova riž in lečina juha in malo zelenjave. Še lečina juha ni bila v nobeni vasi enakega okusa. Za prilogo pa mi je bila všeč špinača in kuhan krompir zraven pa seveda lečina juha, ki si jo preliješ po rižu. Hm zelo okusno kar pogrešam to jed...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti