Ribezova marmelada

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

1. jul 2012 22:59

Pozdrav!

Posmukala sem grmičke ribeza, sedaj želim skuhati marmelado. Imam približno 3/4 rdečega ribeza, ostalo je črn in malo belega. Mislila sem dat še kakšno marelico.

Kakšna bi bila takšna mešana marmelada?

Ali mi priporočate, da vse sadje spasiram? Dodam še nekaj želirnega sladkorja? Marelice prej oparim in olupim?

katti

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

2. jul 2012 6:02

Katti, Če imaš večino ribeza. ni treba dodajati želirnega sladkorja. Vse skupaj zavri v loncu, potem pa spasiraj. V odcedek dodaj toliko sladkorja kot želiš in kuhaj dalje. Ribez ima toliko pektina, da bo dovolj, da se marmelada sama zgosti in strdi. Jaz tudi mešam več vrst sadja. Ni potrebno kuhati celo uro ali več.

Sweetie

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

2. jul 2012 14:43

Včeraj sem skuhala 22 kozarčkov marmelade (josta, črni ribez in maline), na cca. 5 kg sadja sem dala 3 kg sladkorja, nič želina, kuhala pa približno dobro uro, marmelada je gosta, da jo lahko režeš.

LP! Galja

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

2. jul 2012 21:54

Hvala za odgovora. Sem skuhala in mislim, da bo prav dobra.

katti

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

7. avg 2012 17:45

Lani sem kuhala ribezovo marmelado samo za pokušino (1kg osmukanega ribeza + 1kg kristalnega sladkorja) in je bila odlična.

Letos mi je mama zrihtala 12kg ribeza in sem dodajala malo manj sladkorja (0,7kg) na 1kg ribeza. Tudi ta je odlična s tem, da je malo bolj tekoča (ni želirala toliko, kot lani).

In ravno včeraj se mi je zgodilo, da sta mi sina zvečer, ko sem pripravljala večerjo, pojamrala da sta spila ves sirup sok (sirup sokove ponavadi kupim -razen bezgovega, ki pa ga letos nisem utegnila pripraviti...) in kako sta žejna... "Logično, Silva!" sem si rekla: "glej, kako je danes bilo vroče...!" In, seveda, gruntam, kje naj zdaj dobim sirup sok... In ravno sem mazala palačinke s super ribezovo marmelado, ki ji ni para.... In si mislim, kako sem bila butasta, da sem naredila samo marmelado, ne pa tudi sirup soka za žejne otroke...! No, pa se mi je posvetilo: pa saj recept za marmelado in sirup je isti! Samo, da je v sirupu malo več sladkorja! Meni nič, tebi nič, sem v vrč dala tri žlice marmelade, eno žlico sladkorja, hladno vodo in enih par ledenih kock... "Ta mala" dva sta spila dva vrča s komentarjem, da tak dobrega soka še nista pila...

To je še ena ideja, kako uporabiti marmelado...

Sporočilo je spremenil(a) silva dne 08. 2012 09:48

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

4. okt 2016 18:11

Zivijo, v skrinji imam 1 posodicoi ribeza (rdeci in bel) in 1 posodico robid. Skuhala bi malo marmelade, vendar bi dodala se kaksno sadje npr. banane, jabolka, breskve. Zanima me kaj najbolj pase.

 

 

 

buča

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

4. okt 2016 18:50

Za banane ne vem, ostalo, kar si navedla, bi pa zanesljivo bilo v redu. Sama sicer običajno mešam rdeči ribez in jagode, ali pa samo rdeči in črni ribez.

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. okt 2016 19:34

Kar se mene tiče bi dodala jabolka in skorjico cimeta. Če jabolka ne bodo kisle sorte, morda še sok limone, recimo 1 ali 2. (trenutno imajo v Hoferju zelo dobre, z užitno lupino, ki je izjemno dišeča, mimogrede povem, če goga zanima). Vse drugo bi, po mopjem mnenju, prekrilo okus kombinacije ribeza in robid. Imaš namen odstraniti peške robidam in ribezu?

rimljanka

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

5. okt 2016 18:51

Ja, peske gredo vsekakor stran. Jabolk letos glih ni na pretek. Imam pa tudi zmrznjene, misljene so bile za strudel. Kaj ce bi dodala  te? Kaj pa morda naktarine? 

buča

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. okt 2016 19:05

Glej, če si v dilemi, daj v polovico nektarine (a te imaš doma, jabolk pa ne?), v polovico jabolka. Boš vedela za naslednje leto. Vsaka mešanica je lahko OK, vsaka ne vsakemu. Kar se mene tiče, bi dodala jabolka, ampak marmelado boš kuhala ti, jedli jo boste pri vas. Sama izhajam iz tega, katero sadje naj bi se v marmeladi okusilo. jabolka so precej nevtralna, nektarine in breskve manj, pa tako ali tako je že daleč od njihove polne zrelsoti, kvaliteta zdaj pridajanih je bolj tako-tako.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti