Ribezova marmelada

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

8. avg 2006 14:36

Dekleta...pri meni pa se je pojavil problem z mešanico (1:1) kosmulj in belega ribeza. Skuhala sem marmelado, pri kateri sem na 1 kg sadja dodala 30 dag navadnega sladkorja in 30 dag želirnega sladkorja, vendar je marmelada po 3 tednih še vedno zelo tekoča in precej kisla. Kaj sem naredila narobe? Lp katjushka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. avg 2006 18:48

Premalo časa si kuhala, pa sadje je bilo zelo kislo. Če ti je preveč tekoča, imaš 2 možnosti. 1. Počakaj še nekaj tednov in upaj, da se bo strdila. Ostala bo kisla. 2. Zlij jo v posodo, pokuhaj, da izpari odvečna voda in dosladkaj. Morda še malo želina . rimljanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

8. avg 2006 19:38

Katjushka, iz svojih izkušenj ti povem, da 30dag želirnega sladkorja za kg sadja ni dovolj. V takem primeru marmelade ne moreš kuhat "na kratko", ampak po starem - mešaj in kuhaj do prave gostote. Lisa

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

8. avg 2006 21:28

Ribezovo marmelado sem kuhala prvič in na napakah se učimo...bom morala napako sedaj popraviti, tako da bi dodala sladkor in jo ponovno prekuhala. Koliko sladkorja pa bi še morala dodati? Želin mi ni ravno pri srcu, ker je dodan kozervans. Lp katjushka Sporočilo je spremenil(a) katjushka dne 08. avg 2006 21:30:41

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

9. avg 2006 7:00

Daj jo v posodo s čimvečjim dnom, mogoče kar v kakšno visoko ponev in kuhaj četrt ure ter kani nekaj kapelj na krožnik, počakaj, da se ohladi, pa boš videla, če je že strjeno, če ni, pa kuhaj še10 minut in ponovno poizkusi. Tele čase pišem bolj na pamet, počasi, ko večkrat kuhaš marmelado, dobiš občutek in približno veš, kdaj naj bi bila marmelada dovolj gosta. Marmelada se ti verjetno ni strdila zaradi kosmulj, pri ribezu ni treba niti vkuhavati, samo zavreti, pa imaš žele. Aja, pa glede na sestavine se mi zdi premalo sladkorja, bo prekislo. Brez sladkorja se lepo skuha ali speče slivova.

kunci  

član od: 19.9.2010

sporočila: 8

6. jul 2011 20:41

Tudi jaz sem kuhala marmelado iz rdečega ribeza, na 1 kg sem dodala 55 dag sladkorja, vrelo mi je ca 15 min. Marmelada je popolnoma tekoca! Kaj sem naredila narobe oz. kako naj zadevo popravim?

 

 

kunci

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. jul 2011 20:55

Pusti, s časom bo postala še preveč trda, ribez ima veliko pektina in po mojih izkušnjah še ribezov sok v steklenicah rad želira do gostote, da se ga ne da iz steklenicew dobiti drugače kot tako, da steklenice segrevamo, da se sok utekočini. No, pojutrišnjem marmelada pše ne bo trda. Vsekakor pa si najbrž premalo vode izparila.

Na tvojem mestu ne bi nič popravljala, marmelada je zanesljivo dobra. Si kuhala cele jagode ali si jih prej spasirala? V prvem primeru bo želira nje še boljše, ker imajo semena kar precej pektina.

rimljanka

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

20. jul 2011 8:45

Hm, jaz sem napravila isto napako. Na 1.8 kg sadja sem dodala kg sladkorja, uporabila sem pol rdečega ribeza (celega, nič pasiran) ter polovico zmrznjenih malin ter 2 Gelfixa. Marmelada je nebeško dobra, le da je tekoča. Kuhala sem po navodilu, torej še tri minute po vretju in bilo je kar nekaj tekočine, a ker je na vrečki pisalo, da lahko želiramo s tem tudi samo sadni sok, ker sem imela ribez, ki že sam ima veliko pektina, sem bila prepričana, da bo dovolj.

 

Po rezlutatu sem najprej verjela,da sem dala premalo sladkorja, mi je kar odleglo, ko vas berem, da sem premalo prekuhala, da je bilo verjetno preveč tekočine. Sedaj tri dni stoji in je še vedno isto tekoče. Mislim, da bom res vse skupaj stresla nazaj v lonec in dobro pokuhala ter še dodala nekaj Gelfixa. Mi priporočate kaj drugega za pripravo marmelad?

 

Hvala!

terakota

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. jul 2011 10:00

Ne boj je, saj se bo strdila, pektin iz ribeza bo deloval s časom. Jaz bi jo pustila pri miru vsaj 14 dno. Saj, če ne bo želirala, jo lahko takrat še enkrat prekuhaš, a ne?

rimljanka

terakota  

član od: 19.9.2009

sporočila: 469

20. jul 2011 10:16

 

 

Uh, odlično! Z veseljem pustim ribezu, da sčasoma opravi svoje! Seveda drži! Dodatno delo z vnovičnim vkuhavanjem si še vedno lahko naložim kasneje

 

Lepa hvala!

terakota

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti