Hrana za bolnika

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

tema odprta - 7. jul 2006 17:18 | ogledi: 2.270 | odgovori: 12

Živjo,

rada bi pripravila lahek, zdrav obrok. Oseba nima kakšnih želodčnih težav, ima pa probleme s prebavo (ker je paraplegik). Kuhala bom pri njemu, upoštevati pa moram, da nima pečice, razen mikrovalovke, pa tudi kakšnih fensi kuhinjskih pripomočkov ne.

Kakšna ideja?

Scorpy

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. jul 2006 17:45

Morda dušeni kosi perutnine s kakšno zelenjavo, potreseno s sveže sesekljanim peteršiljem ali drobnjakom? Zraven kuhan krompir s peteršiljem, ali samo na vodi kuhan riž, če ni morda preveč dietno. Lahko pa riž zdušiš, z dodatkom sesekljane čebule. Ali pa ribji file, pa zraven na maslu dušena zelenjava? Mamamia mamamia

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

7. jul 2006 19:08

ja, nekaj takega sem imela tudi jaz v mislih, da bi bilo dobr, pa kšno krepčilno juhico... zdaj, ko imam potrdilo strokovnjakinje, se pa lahko lotim dela hvala, pozdravček Scorpy

maestro1  

član od: 1.7.2005

sporočila: 43

7. jul 2006 22:10

Res lahko pripraviš perutnino, ker nima toliko maščobe v sebi, namesto olja lahko uporabiš maslo. Priloga pa dušena zelenjava, pa kakšen krompir ali riž(kot ti je že mamamia predlagala). Narediš lahko tudi kako zelenjavno juho iz sveže zelenjave. maestro1

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

8. jul 2006 9:08

Ni nujno da je perutnina ,lahko je riba ali pa teletina ,ki je dost boj krepčilna kot ti umetno vzgojeni piščeti.za prilogo pa če bi delala ribo ,se zraven krasno prilega kuhan krompirz blitvo,zabeljen z olivnim oljem,zraven teletine pa bi jaz pripRavila zelenjaven riž in svežo zeleno solato(če jo seveda lahko je). Lep dan! val

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

8. jul 2006 9:51

V kakšni obliki, pa so te prebavne motnje? Morda bi lahko tudi jaz kaj svetovala. Maslo, absolutno ne pride v poštev, če so to hude prebavne motnje. lp

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

8. jul 2006 10:12

Po moje je mislila težave z zaprtjem, to je pogosta težava tetra in paraplegikov. jade

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

8. jul 2006 10:57

ja, težave so z zaprtjem, ker jemlje odvajala, tudi za uriniranje uporablja kateter.... saj ne vem točno zakaj je tako, samo verjetno.. ker je pač hrom od pasu navzdol, da tudi notranji organi ne delujejo čisto ok. Tudi sicer trpi hude bolečine in že tako jemlje preveč zdravil, potem pa čez vse skupaj rukne še alkohol in kakšnega zvije... jaoo...sej po eni strani razumeš, ker mora bit grozno trpet dan za dnem bolečine, samo tko se bo pa tud čist uničil.... ma.. prav zamisliš se... če imaš zdravje, imaš res vse... Scorpy

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

8. jul 2006 16:08

Jaz se opravičujem ,nisem mislila, da je to tako hudo, želela sem pomagati...nimam besed. Strinjam se popoplnoma s tabo, če imaš zdravje res imaš vse. Lepo od tebe,da mu v teh trenutkih pomagaš in s tem malce polepšaš ter olajšaš bolečino.

Scorpy  

član od: 3.2.2006

sporočila: 335

8. jul 2006 17:09

ja, anamarija1, res hudo.. a si zamisliš - že če se urežeš u prst, imaš pokvarjen dan in probleme npr. pri umivanju... kaj šele tkole, ko so dan za dnem hude bolečine, te mine vse.... pa še ne zmoreš več vsega, težko se je sprijaznit, sploh če si pred nesrečo imel zelo zelo lepo življenje, kot on. bi mi pa prav prišel karšenkoli nasvet - glede prehrane, kot tudi kako naj se obnašam - ponavadi sem kar tiho, ker si verjetno tud predstavljam ne kako mu je.... Scorpy

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

8. jul 2006 18:44

Scorpy obnašaj se tako kot si se prej. Če si kar tiho mu s tem nič ne pomagaš ampak se potem oba počutita nelagodno. Jaz mogoče drugače gledam na to, ker invalidnosti niti ne opazim, tak imam poklic. Razlika je v tem, da oni pač ne morejo narediti nekaterih stvari, ki se nam zdijo samoumevne. Če opazi kako se ti smili mu s tem najbrž nič ne pomagaš, ker se potem še slabše počuti. Predstavljati si kako mu je si pa enostavno ne moreš niti približno, če s tem ne živiš. Zelo težko se je s tem sprijazniti, še posebej, če je posledica kakšne nesreče oz. bolezenskega stanja in ni od rojstva. Seveda se ti sesuje svet, ampak najtežje pa je za ljudi, ki tega ne sprejmejo oz. se ne sprijaznjo. Vem, da taki še posebej trpijo in ne smeš mu zameriti, če je kdaj sovražen do okolice. Pač potrebuješ veliko veliko potpljenja in naj ve, da si tam, da mu lahko pomagaš, če le želi. Imaš pa na spletu veliko informacij, še več v knjižnjicah, če bi se rada v to poglobila. jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti