Črni kruh

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

10. jul 2006 18:00

Meni je najboljša moka od naše članice Val-Valerije,ki je narejena iz žita pridelanega na BIO kmetiji.Kruh je tako rahel in dober.Seveda jo mešam z moko kupljeno v trgovini,BIO moke dam približno 1/3,ostalo pa moko tip 500.Od Katiča včasih kupim moko tip 400 ,ampak dvakrat ni enaka,včasih so krofi iz te moke kot krompirji kuharca37

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

10. jul 2006 18:55

Tukaj so moke opisane, pa še vedno ne vem, kam spada polnozrnata moka, izgleda da je to polnozrnata - graham moka in nima nobene druge oznake npr. 1600, kot sem zmotno mislila. <http://www.mlinotest.si/izdelki.php?item=8> LP

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

10. jul 2006 20:27

A potem bi bil črni kisli kruh kot nekakšna nočna potica, ki jo čez noč pustimo v hladilniku? V tem primeru bi pač v hladilnik dali testo za kruh. Zanimiva ideja! Zadeve pa res še ne poznam, ampak velja poskusiti. riba-ribica

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

10. jul 2006 21:00

ja, jedla sem črn kruh vzhajan v hladilniku v Sivananda ašramu v tujini in je bil fantastičen a recepta mi ni uspelo dobiti....so mi pa rekli da vzhaja vsaj dva dni...

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

10. jul 2006 21:09

Velja poskusiti, škode ne more biti velike! riba-ribica

Cornellia  

član od: 11.5.2006

sporočila: 103

11. jul 2006 8:35

TORTICA, jaz sem enkrat brskala po nemških straneh za tistim njihovim kislim kruhom. Zaenkrat se še nisem opogumila in ga poskusila narediti, ker je postopek precej zapleten in dolgotrajen. Kisli kruh je brez kvasa. Pripraviti je treba torej kislo testo, v katerem se razvijejo tiste prave kulture (bakterije), zaradi katerih potem kruh vzhaja. Če imaš nekaj kislega testa od prej (menda se ga dobi pri pekih, pa ne vem, če to velja tudi za Slovenijo - nisem še nič spraševala), pa mislim, da naj bi se dalo dobiti tudi nek prašek s temi kulturami (ne vem, če se ga dobi pri nas), potem je stvar lažja in kislo testo lahko narediš v 18 - 24 urah. Če pa moraš bakterije vzgojiti sam, vsa stvar traja vsaj 3 dni. V vsakem primeru postopek poteka v 3 stopnjah; v prvi stopnji zmešaš določeno količino moke z določeno količino vode in tisto kislo kulturo (če jo seveda imaš), pustiš pri določeni temperaturi (in pri tem moraš biti menda kar dosleden, da ti vsa stvar ne gre v maloro), potem pa v naslednjih dveh stopnjah dodajaš moko in vodo ter spet pustiš pri določenih T. Še posebej če nimaš tistega kislega nastavka, potem je več možnosti, da se ti v testu razvijejo napačne bakterije. Zato moraš zelo paziti na čistočo, kot sem že omenila, pa moraš biti menda tudi pri temperaturi precej natančen. Gotovo kislo testo, ki ga dobiš na koncu 3. faze, potem v določenem razmerju zmešaš z moko, dodaš nekaj tekočine, sol, po želji začimbe in zamesiš testo. Testo vzhaja več časa kot tisto s kvasom. Najbolje naj bi uspelo kislo testo z rženo moko (ni tako občutljivo na vdor tistih bakterij, ki bi utegnile testo pokvariti). Rženo kislo testo ima tudi najmočnejši okus, vendar pa malo težje vzhaja. Kislo testo iz pšenice (pire) je bolj občutljivo, ker se v njem tvori manj kislin, vendar vzhaja hitreje. Sliši se precej komplicirano, ne? Ampak jaz imam namen enkrat poskusiti. Ne vem, kdaj bo to, ampak bom že poročala. Sicer pa verjetno obstajajo tudi kakšni malo bolj "instant" postopki. No, še to sem pozabila omeniti: če ti uspe narediti kislo testo, si ga potem nekaj shraniš in ga uporabiš naslednjič pri izdelavi kislega testa. Bakterije tako živijo naprej in menda delajo vedno bolje. No, že pripravljeno kislo testo je pa treba hraniti v hladilniku. Me prav zanima, katera se bo opogumila. Take informacije o kislem testu sem dobila jaz, verjetno pa obstajajo tudi drugi (boljši?) načini priprave. Lp. Cornellia

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

11. jul 2006 11:47

Hvala lepa Jankica. Bom šla ob prvi priložnosti pogledat. Nena

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

11. jul 2006 11:53

Pa še to. Moko iz mlina Katič sem tudi jaz že kupovala, pa imam z njo zelo različne izkušnje. Včasih mi je kruh uspel super, včasih pa čisto zanič, pa iz iste vreče moke vedno enako. Pri nobeni drugi moki do zdaj ni bilo toliko razlik. Zdaj je pa že kar nekaj časa nisem kupila. Nena

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

11. jul 2006 13:27

Še nekaj sem se spomnila: v Predosljah (ali pa je to na Brdu?) meljejo po starem načinu - na kamne. Baje, če pripelješ svojo pšenico, dobiš potem tudi svojo moko. jankica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti