Uši na fižolu

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

tema odprta - 3. jul 2006 12:31 | ogledi: 23.883 | odgovori: 22

kakšnih 14 dni nazaj so se na fižolu pojavile črne uši. Pošpricala sem jih z Kenyatox verde in naslednji teden se je fižol opomogel. Danes pa sem ga šla spet pogledat in groza - vse vejice, vsi odganjki, vse je popolnoma kosmato, sluzasto, črno od uši (in mravelj). Stvar izgleda do konca ostudno.

Kaj naj storim - ali naj ga enostavno populim iz grede in posadim kaj drugega? Uši so se pojavile tudi na moji krasni blitvi. Glede na to, da zelenjavo pridelujem prav zato, da se ne bi po nepotrebnem hranila s kemijo - kaj svetujete?

Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jul 2006 12:38

Ponovi škropljenje. Sicer pa zelo pomaga posipanje s pravim pepelom, ki ostane po kurjenju drv. (nikakor ne premoga), menda je najboljši bukov pepel. Pepel izsuši nežne uši, zato jih "pobere". Če si iz mesta, mi seveda ni jasno, kako priti do pepela, na deželi pa bi najbrž na kakšni kmetiji šlo. Vem, da ga v laškem ob sobotah prodaja gospa na občinskem dvorišču (s to informacoijo ti najbrž nisem nič koristila, a ne). rimljanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. jul 2006 13:17

sem sicer iz majhnega mesta, a bi prej srečala jetija, kot našla lesni pepel. No ja, ponovila bom škropljenje, a definitivno zadnjič. Naslednjič pulim. Hvala, Rimljanka, odslej bom tu in tam povprašala za pepel. Morda ga dobim in shranim na zalogo. Lisa

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

3. jul 2006 13:23

Pa namoči koprive za 24 ur, precedi in s tem pošpricaj po fižolu, to ponavljaj dokler uši ne izginejo. Pomaga - je preverjeno res pa je tudi da je veliko dela, ker pripravek kopriv nesme biti starejši kot 24 ur ( kakšna ura več ni problema, dva dni ali več pa je že gnojilo) Lep pozdrav zinka

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

3. jul 2006 13:33

najboljši je pantakan NIA

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

3. jul 2006 13:39

... pa tudi daleč najbolj škodljiv. mimika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jul 2006 13:58

Spomnila sem se še dveh možnosti: liste rabarbare kuhaš vsaj 15 minut, ohladiš, s tekočino škropiš. Ali pa cigarete namočiš, kake 4 mi na 1 l, moralo biti dovolj in škropiš s tem. Ampak meni je Kenyatox verde pomagal že prvič. Morda je pri tebi kmalu po škropljenju deževalo in izmilo škropivo. Veliko uspeha, s čimerkoli že boš škropila. rimljanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. jul 2006 14:15

hvala, kot se je letos začelo, bom res rabila še srečo in dobre želje! Lisa

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

3. jul 2006 14:38

Tole letos z ušmi na fižolu je res kriza. V soboto ga hočem nabrati za juhco, pa se je tudi kar črno od uši delalo. Sem šla danes kupit Kenyatox, zdaj pa ne upam špricat, ker čakam dež. Bo treba malo počakat, da se ne bo takoj dol spral. LP

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. jul 2006 19:56

Lisa je napisal/a:
sem sicer iz majhnega mesta, a bi prej srečala jetija, kot našla lesni pepel. No ja, ponovila bom škropljenje, a definitivno zadnjič. Naslednjič pulim. Hvala, Rimljanka, odslej bom tu in tam povprašala za pepel. Morda ga dobim in shranim na zalogo. Lisa
Lisa, če pa si iz majhnega mesta pol ti ni problem narediti pepel, najdi kakšna polena, naredi kres in drug dan ko vse izgori in se shladi boš imela dovolj pepela. Jaz sem imel problem z ušmi in mi je uspelo s koprivnim pripravkom.Jaz sem šprical štirikrat , zapored štiri večeri, pošpricam, naredim pripravek za jutri in tako štirikrat. veliko uspeha lp ežoj

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. jul 2006 20:49

tudi to je dobra ideja! Zdaj moram najti le še en primeren les. Koprive so mi pa žal pokosili. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti