Kaj namesto sirotke?

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

tema odprta - 2. jul 2006 23:11 | ogledi: 3.417 | odgovori: 7

hojla,

v veliko tujih receptih je pri sestavinah za pripravo muffinov omenjena sirotka. Ker ne vem, kje bi jo pri nas dobila, me zanima, kaj naj dam namesto nje.

hvala za nasvete

maja

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

2. jul 2006 23:44

Jaz dam kr jogurt pa malo mleka, če se mi zdi masa pregosta... Muffini so tazadnja stvar pri kateri bi sploh karkoli zakomplicirala. pozdravček, Urša

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. jul 2006 8:10

Sirotko kupujem pri Pustotniku v pokritem delu tržnice. Je 190 SIT za liter. Imajo jo iz kravjega in kozjega mleka. Drugače pa dobiš tudi sirotko v prahu in jo enostavno zmešaš z vodo. Sem pa nekje na forumu prebrala rimljankin namig in pri peki kruha namesto vode uporabljam kar sirotko, pa mislim, da je bila tudi ona tista, ki je predlagala, da se jo zamrzne - jo imam po 2 dl v zamrzovalniku. Loni Makaroni

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

3. jul 2006 8:52

mc maja, sirotko včasih tudi narobe prevajajo, pa je mišljen originalno pinjenec, tako da to je lahko tudi v redu nadomestek. Ali pa jogurt, kislo mleko,... karkoli takega, če ni drugega pa kar mleko. Ne bojo čisto isti, ampak saj nimaš takih dlakocepcev doma, a ne;) Sicer pa si sirotko lahko tudi narediš: narediš jogurt in ga daš odcedit, da dobiš sirotko in skuto. lahko pa jo tudi kupiš v kaki trgovini za mišičjake, oni to na veliko jejo, ker je veliko beljakovin z malo maščob... daj, bodi dobra, pa napiši kak ta recept s sirotko, doma je mam pol litra, pa bi jo porabla... Veri

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

3. jul 2006 9:39

veri, jaz sem delala ta zadnjo rundo kruh iz sojine, ržene in polnovredne moke s kefirjem in sirotko, če te zanima, lahko iz Goljata prepišem recept, aja, pa mleti arašidi so tudi noter, na koncu pa vse skupaj posuješ s sezamovimi semeni. Ni treba rečt, da ni ostala niti drobtinica. Loni Makaroni

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

4. jul 2006 0:32

Veri sem že posumila ja, da bi bil lahko mišljen tudi pinjenec. V nem-slo slovarju (manjšem, tavelikega še nisem preselila) sicer pod Buttermilch piše sirotka, jaz sem bila pa do pogleda v slovar prepričana, da gre za pinjenec. V nemško nemškem piše, da gre za kiselkasto tekočino, ki ostane po delanju masla. Pa sem spet tam, da nimam pojma.... Glede na to, da je receptov s tem šmentanim Buttermilchom, pa najsibodi sirotka ali pinjenec, v nemščini malo morje, mi malo namigni, kateri okusi bi te zanimali. da ne brcnem (pardon, pišem) v temo... maja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. jul 2006 8:48

To kar ostane po delanju masla je pinjenec! Sirotka ostane po delanju skute! Okusi - sladki, seveda:) čokolada, sadje sta pri naju najbolj popularna:) loni, hvala za ponudbo, dobro da si me spomnila na to knjigo, jo mam doma:) Samo sem si želela kaj sladkega naredit iz tega... Saj veš, kruh sem že delala iz sirotke, pa v bistvu iz skoraj vsega:) Pa mora še kaj durgega prit na vrsto, sploh v teh toplih dneh:) Veri

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

4. jul 2006 21:57

V mojem slovarju pa piše, da so to zmetki. Ko sem to videla, mi je bilo še manj jasno kot prej, a so mi na kulinariki vse lepo razložili, tudi to, da se pinjenec dobi za kupiti od Pomurskih mlekarn. Kasneje sem ugotovila, da ta meni zelo tuj izraz poznajo starejši ljudje. Se pa strinjam, da je ta Buttermilch zelo pogost pri receptih v nemščini, saj zato sem tudi sama začela spraševati, ampak uporabila sem kar kefir in je bilo pecivo dobro. Lep pozdrav in dobro peko! riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti