Zakaj testo dol pade?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. feb 2014 8:38

Biskvit pečem na največ 175 stopinjah, testo dam v pečico tudi če še ni povsem ogreta na to temepraturo. To, da damo testo lahko pečo v neogreto pečico je sila dargocen nasvet naše tete torte (žal se zelo malo oglaša zadnje čase, res jo pogrešam).

Če je začetna temperatura peke previsoka, se testo na vrhu zapeče, znotraj je papotem problem. Sploh pri testu, v katerega na pet jajc zamešaš še 250 g margarine??? To je zelo težko testo in moraš biti pri peki toliko bolj previdna. 180 stopinj se mi zdi odločno preveč.

Se pa včasih kaj ponesreči tudi brez nekega pravega razloga, kar tako, nerazljožljivo. 

 

mamamia

minka2  

član od: 10.6.2009

sporočila: 123

22. feb 2014 9:25

Jaz biskvit pečem od 30 do 45 minut.

minka2

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

22. feb 2014 12:08

Uf, ursy, kje si pa našla ta recept?!?  Kot pravijo zgoraj, definitivno si biskvit premalo pekla. 

Biskvitno testo je pripravljeno iz jajca, sladkorja in moke: lahki biskvit (jajca, sladkor, moka...); težki biskvit (z dodajanje penasto zmešanega masla) in vodni biskvit (ko biskvitu dodajaš vodo, povečaš količino moke in sladkorja).

Biskvit daj v vročo pečico in peči na zmerni temperaturi od 180o C. V prevroči pečici se biskvit prehitro dvigne, mehurčki počijo, zrak gre ven in zmes pade.

Pri zmerni temperaturi se zmes počasi dviguje, zmes se na površini zapeče in ne dopusti da gre zrak ven.

 

Pozdravček!

ursyy  

član od: 26.3.2009

sporočila: 635

22. feb 2014 13:33

Recept sem dobila od sosede, njej uspeva, tudi njeni kolegici. Tudi meni je že uspel. Danes sem ponovno spekla, in biskvit je kar zbiti, vseeno sem na njega vlila kremo, me zanima končen rezultat ko narežem rezine. Pekla sem na 170 stopinj.

Recept za milka rezine, zgledajo takole, seveda, ko uspe biskvit.

 

ursyy

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. feb 2014 14:21

ursyy je napisal/a:

Pozdravljene, pred časom sem ponovno delala biskvit iz sledečih sestavin, 5 jajc (posebaj naredi sneg), 250 g margarine, 4,5 žlice kakava, 4,5 žlice gladke moke, 1 pecilni, 200 g sladkorja. Bisvkit žal ni uspel, zgornji-spodnji del lepo zapečen, vmes pa kot surova masa brez narastka. Mogoče veste kaj bi bil razlog? Prosila bi tudi, če mi napišete postopek mešanja sestavin, namreč ni omenjem v receptu.

 

Hvala

 

 



ursyy

Urssy, morda se zelo motim, a meni tale recept nekako ne deluje "biskvitni". Količina maščobe me moti in rekla bi, da je prav to vzrok, da biskvit ni rahel in "suh", ampak imaš občutek, kot da je znotraj še surov.
Količina margarine v tvojem receptu je namreč v sorazmerju z moko nekako kot pri "browniejih", kjer dobiš dejansko zapečena zgornji in spodnji del, notranjost pa mora ostati "mehka".

Vsekakor tole "tvoje" testo ni klasični biskvit, zato se po mojem tudi ne obnaša tako. Maščoba ga obteži.

Na tvojem mestu bi poskušala še enkrat, popolnoma bez maščobe (seveda če želiš sploh "bistkvitast" biskvit). Torej, na vsako uporabljeno jajce ena žlica moke in ena žlica sladkorja, kakav, ter malenkost pecilnega praška ali še raje "špric" mineralne vode.
Sama delam tortne biskvite izključno po tem razmerju in mi vedno pridejo lepo zračni in lahki, biskvit iz petih jajc pečem na 190 - 200 stopinjah 20 minut.

 

... no, zdaj vidim, da praviš, da si to že večkrat pekla in ti je uspelo, kot si želela, razen tokrat. Jah ... potem pa, kaj pa vemo, vasih je "čudna luna" in nam tudi preizkušene zadeve ne uspejo. Se je vsakemu že zgodilo, tudi meni, da mi recimo krušno testo, ki ga  levo roko ob treh zjutraj zamesim, če je treba, ni hotelo prav vzhajati. Kaj hočemo, včasih so na delu kakšne "višje sile" ali pač preprosto sestavine niso vedno v "top formi".
Bo naslednjič boljše, ne obupaj!

Mojca

ursyy  

član od: 26.3.2009

sporočila: 635

22. feb 2014 14:29

Ravno sem razrezala, uspelo je :) Glede biskvita, ni tisti klasični, penasti, ta je res kar zbit, sočen, ampak zelo paše na zgornji nedev (smetana za kuhanje in čokolada milka).



ursyy

Sporočilo je spremenil(a) ursyy dne 22. 2014 14:32

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. feb 2014 14:29

Margarina v kateremkoli delu sladice - ali v testu ali v kremi - počne samo eno zadevo in to je, da moti. Auč. Bljak. Za tisto zadevo daj raje 1,25 dl stepene sladke smetane, pa bo orgiastično dobro.

Drugače je pa čisto vseeno, kakšen je recept, važni sta dve zadevi

- masa za testo mora biti tudi po tem, ko so notri že vse sestavine, rahla in se morajo videti mehurčki. Če je zadeva zbita se da popravljati z dodatnim snegom (če je kak beljak viška)

- testo se da peči v ogreto pečico in je bolje kakšna stopinja manj in kakšna minuta več

In za božjo voljo, ne držite se, no, kot pijanec plota recepta. Glejte, kaj nastaja. Tudi imajo vse pečice steklo in se da pogledati, kaj se dogaja z zadevo med peko. In se vidi, če se stvar prehitro dviguje in se tudi vidi, če se ne dviguje in se tudi vidi (ko testo odstopa od stene), če je zadeva pečena ali ne.

Vendelina jr.

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

22. feb 2014 15:18

Kaj je bljak in kaj ni, je stvar okusa.
So vrste testa, kjer sta maslo ali margarina nujna (masla ne zamenjam z margarino, pa če me tepejo), na primer umešano ali krhko (no ja, gre tudi z oljem), in  kot je že mamaF omenila, v ursyyinem primeru nikakor ni biskvitno, pri katerem je maščoba le kot dodatek in ne osnovna sestavina. Kako bi se ursyynemu reklo, nimam pojma, je ogromno maščobe in malo moke, morda ekstra fino umešano.
Tako testo rado pride gumijasto, zbito, če ga po skrbnem vmešavanju moke še dodatno obdelujemo.
Morda je pa ursyyna pečica v ponesrečenem primeru imela med pečenjem kratek mrk
lp
mzm

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. feb 2014 15:44

Pri receptu s tako malo moke (kakava in moke je cirka 10dag) nima kaj narasti, pa tudi na sliki zgleda zbito. Mene navadno bolj zanima razmerje moka:maslo. Wow. 

Bi rekla, da se da iz teh sestavin kaj boljšega speč: Narediš biskvit v pravem pomenu besede (brez maščobe), ga premažeš z malo mleka ali kakava ali kave, nalomiš v kozarec, dodaš stepeno smetano, še malo biskvita in spet smetano. Tako imaš res sočno pecivo ine ne samo mastno. 

 

 

Vanja

ursyy  

član od: 26.3.2009

sporočila: 635

22. feb 2014 16:08

Vanja, pecivo nima slabega okusa, niti najmanj, je naravnost božansko, sploh krema iz smetane in milke :) Sem že poskusila ne vem koliko peciv, in imam vseeno raje bolj mastno-sočno, kot suho, katero se kar zdrobi v ustih. Verjetno tole z mlekom ni slaba kombinacija biskvita, ampak bom raje ostala kar pri prvotnem receptu (čeprav včasih zataji).

ursyy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti