Se gremo igrat?

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

16. mar 2018 18:44

Katarinči, mi smo se že čisto zaklepetali, ko čakamo tvoje vprašanje. 

Hedonist, bolj kot od kod sem prihtošen vzela, bi mi bilo všeč, če bi lahko kaj ven vzela , žal je samo napisan.  Pri nas doma so kar nekaj nemških besed uporabljali, popačenke pa tudi taprave. Cela družina, razen mene, ki sem povojna roba, je bila izseljena v taborišče v Nemčiji. Od tod moja fonetična razmišljanja.

Katrin11

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

18. mar 2018 18:44

katrin11 je napisal/a:

Katarinči, mi smo se že čisto zaklepetali, ko čakamo tvoje vprašanje. 

Katrin11

Prav čedno ste se zaklepetali, ko me nekaj dni ni bilo na KulSlo

Čas je za novo vprašanje, tokrat sestavljeno iz treh delov:

- nedavno sem jedla zanimivo jed, ki se ji reče bula. Sprašujem vas, kaj sem jedla?

- Kaj je mrzla rpica, ki jo običajno jemo poleg bule?

- Mrzla rpica je tipična priloga  k še eni topli  jedi z enako glavno sestavino, kot je v buli.  Po  kateri jedi, ki se začne s črko "m", vas sprašujem?

Igrico bo nadaljeval/nadaljevala tisti/tista, ki bo prvi/prva odgovoril/odgovorila na vsa tri vprašanja.

 

Katarinči

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

18. mar 2018 19:25

Bula je koroška jed, podobna krvavicam, zraven si jedla krompirjevo solato, podobna jed pa je mežerli. HA!!! Pa nisem Korošica, samo priseljenka.

Več informacij:

https://www.dnevnik.si/1042613818

 

Samo jaz pa nimam novega vprašanja....

marjja

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

18. mar 2018 19:59

Uuuu, marjja, to si bila pa hitra

Priseljenka gor ali dol, očitno obvladaš tradicionalno & avtohtono koroško košto. Sicer pa tudi jaz nisem Korošica

Sorči, kar domisli se novega  vprašanja, prva si pravilno odgovorila!

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 18. mar 2018 20:01

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

19. mar 2018 6:29

Ok, sem se spomnila:

Moj bivši mož je imel na Podjuni v Avstriji teto, ki je v začetku februarja pekla sladke Ligardine hlebčke.

(poklicala sem njeno hčer, da mi je razložila še enkrat, kako in kaj).

No, zakaj?

marjja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

19. mar 2018 18:25

 Liharda Kamenska je svetnica, ki jo je njen nesamozavestni mož vrgel skozi okno gradu, ker je bil tako zelo ljubosumen (in neuravnovešen, bi človek rekel). Ta spomin obujajo vsako prvo nedeljo v februarju, ko mečejo hlebčke izpred župnijske cerkve. Samo jim rečejo kržeji oz. štruceji?

Aha, to se dogaja  v Kamnu pri Podjuni. In ni za zametavati dejstva, da je Ligarda do danes tesno povezana s slovensko kulturno zgodovino, saj je slovenščini  pripadala vloga kulturnega posredovalca, saj je bila jezik domačinov oziroma lokalnega avtohtonega prebivalstva Podjune na strnjenem ozemlju (šele v desetletjih po drugi svetovni vojni se je znatno spremenila jezikovna slika domačinov), četudi je do danes župnija dvojezična. (c/p od tu : https://sl.wikipedia.org/wiki/Liharda_Kamenska)

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

20. mar 2018 14:40

Bliža se velika noč, poleg božiča največji krščanski praznik. Več ali manj imajo vsi krščanski prazniki korenine v poganskih obredih. Torej, "predhodnika" velike noči je lepo opisal slovenski pisatelj - dogajalo se je skoraj v prazgodovini. Kaj prosim, da naštejete: pisatelja, naslov dela in značilnosti takratnega praznovanja. Pa kako so ga takrat imenovali (praznik - saj v resnici ne vemo, kako so ga imenovali, pač, pisatelj ga je poimenoval).

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

20. mar 2018 15:27

Janez Jalen, Bobri, praznik mladega zelenja oz. "mlado zelenje". Mladeniči so nabirali jajca močvirskih ptic (ponirki, labodi ...), nato so jih večer pred praznikom skupaj z mladenkami  pekli v žerjavici, nekaj pečenih jajc so mladeniči obarvali  z lastno krvjo, dekleta pa so jih čez noč  živo rumeno obarvala z barvilom iz češminovega lubja, večina pečenih jajc pa je ostala belih. Sončni vzhod (na praznični dan) so pričakali z brenkanjem soncu v pozdrav, dekleta  so zaplesala kolo in zapela, v krošnjo razglednega drevesa so mladenke metale šopke pomladnega cvetja, nato pa so si fantje in dekleta izmenjali obarvane pirhe, starejši in otroci pa so na gostiji  lupili in jedli bela jajca. Mladeniči so nato zaplesali ples z orožjem, kasneje pa so skupaj z mladenkami ob glasbi  brenke zaplesali v krogu okoli razglednega drevesa. 

Mislim, da je bilo dogajanja še več, vendar se ne spomnim podrobnosti. 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 20. mar 2018 20:19

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

20. mar 2018 19:59

Katarinči je napisal/a:

Janez Jalen, Bobri, praznik mladega zelenja oz. "mlado zelenje". Mladeniči so nabirali jajca močvirskih ptic (ponirki, labodi ...), nato so jih večer pred praznikom skupaj z mladenkami  pekli v žerjavici, nekaj pečenih jajc so mladeniči obarvali  z lastno krvjo, dekleta pa so jih čez noč  živo rumeno obarvala z barvilom iz češminovega lubja, večina pečenih jajc pa je ostala belih. Sončni vzhod (na praznični dan) so pričakali z brenkanjem soncu v pozdrav, dekleta  so zaplesala kolo in zapela, v krošnjo razglednega drevesa so mladenke metale šopke pomladnega cvetja, nato pa so si fantje in dekleta izmenjali obarvane pirhe, starejši in otroci pa so na gostiji  lupili in jedli bela jajca. Mladeniči so nato zaplesali ples z orožjem, kasneje pa so skupaj z mladenkami ob glasbi  brenke zaplesali v krogu okoli razglednega drevesa. 

Mislim, da je bilo dogajanja še več, vendar se ne spomnim podrobnosti. 

 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 20. mar 2018 15:36

 ... pekli so jih (ptičja jajca namreč) skupaj z mladenkami...   ... šele zdaj vidim, kako nerodno sem se izrazila, hahaha ... no ja, sicer pa je fantu običajno zelo všeč, ko je njemu všečna punca končno "pečena" ...

Šalo na stran, želela sem napisati, da so  fantje in dekleta skupaj  pekli jajca močvirskih ptic ...

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 20. mar 2018 20:20

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti