Se gremo igrat?

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

17. feb 2018 21:04

Katarinči je napisal/a:

"Višča je mirenska enolončnica z repnim natjem. Omenjal jo je že Fran Erjavec, ki ima največ zaslug za imena slovenskih jedi, ki jih je zbiral med ljudmi. Svoja doživetja je opisoval v člankih »Iz popotne mauhe«, ki jih je objavljal v Slovenski Matici okoli leta 1890. Viščo so jedle preproste družine in kmečki sloj prebivalstva. Ker je repa ostajala, je bila višča vsakodnevna zimska jed."

VIŠČA
300 g fižola, 500 g krompirja, šop repnih listov, rukole in stebelnega ohrovta, 2 žlici oljčnega olja, 5 strokov česna, 2 žlici koruznega zdroba, 150g pancete

Namočen fižol, repne liste in krompir ločeno skuhamo. Ko so kuhani, vse sestavine združimo in jih pretlačimo. Na olju popražimo panceto. Ko je zlato zapečena, ji dodamo česen in koruzni zdrob ter ju popražimo. S koruznim prežganjem zabelimo mineštro ter jo posolimo.

Vir: S. Plahuta: Jedi na Goriškem (avtorica recepta: Rozalija Vuk)

Terlikar 1, če je moj odgovor slučajno pravilen, bi želela, da igrico nadaljuje MiriBon, saj me je prav njen odgovor pripeljal do recepta za to zimsko enolončnico.

 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 17. feb 2018 15:23

Katarinči, ma kje si ti dobila mojo biš teto Rozalijo ..ker po rodu sem mirenka, dekliški priimek pa je bil Vuk ..ta recept pa je briški, ker Rozalija je bila brika, res pa se je poročila v Miren ..eden izmed njenih otrok je bil tudi znan pesnik Stanko Vuk, katerega so skupaj z ženo Danico ubili v Trstu.V opombah pod moj recept o dušenem natu, pa sem opisala tudi to mineštro.

Vrtejbenka

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

17. feb 2018 21:42

Vrtejbenka je napisal/a:
Katarinči je napisal/a:

"Višča je mirenska enolončnica z repnim natjem. Omenjal jo je že Fran Erjavec, ki ima največ zaslug za imena slovenskih jedi, ki jih je zbiral med ljudmi. Svoja doživetja je opisoval v člankih »Iz popotne mauhe«, ki jih je objavljal v Slovenski Matici okoli leta 1890. Viščo so jedle preproste družine in kmečki sloj prebivalstva. Ker je repa ostajala, je bila višča vsakodnevna zimska jed."

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vir: S. Plahuta: Jedi na Goriškem (avtorica recepta: Rozalija Vuk)

 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 17. feb 2018 15:23

Katarinči, ma kje si ti dobila mojo biš teto Rozalijo ..ker po rodu sem mirenka, dekliški priimek pa je bil Vuk ..ta recept pa je briški, ker Rozalija je bila brika, res pa se je poročila v Miren ..eden izmed njenih otrok je bil tudi znan pesnik Stanko Vuk, katerega so skupaj z ženo Danico ubili v Trstu.V opombah pod moj recept o dušenem natu, pa sem opisala tudi to mineštro.

Vrtejbenka

Lej, lej, Vrtejbenka, kako je svet majhen, Slovenija pa sploh, tu se skorajda vsi poznamo ...

Verjetno imaš v mislih ta recept https://www.kulinarika.net/recepti/17922/priloge/duseno- , kajne?  

Teto Rozalijo sem pa našla tulehttp://www.os-franaerjavca.si/images/2013_1  , prav zanima me, koliko imenitnih in zanimivih  njenih (oziroma družinskih)  receptov se je še ohranilo in so zagotovo  dragocenost slovenske nesnovne  kulinarične dediščine  

Katarinči

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

19. feb 2018 14:56

Katarinči, nadaljuj prosim. Pravilen odgovor.

LP, Saša

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

21. feb 2018 20:27

Poleti sem si privoščila zelo okusno kosilo - govedino iz juhe v gorčični omaki z limono in medom, rumene cuketke na žaru s česnom in peteršiljem, med testenimi navihančki pa se skriva za premnoge vrtičkarje strašni "nebodigatreba" z gredic, ki pa je izredno okusen in je  prava poletna popestritev in zdrava obogatitev jedilnika.

Uživamo ga lahko presnega ali blanširanega v solati, lahko ga skuhamo na pari, na hitro podušimo ali popečemo, odličen je v jajčnih omletah, frtaljah ali z jajčkom kar tako,  imeniten pa je tudi vložen v kis ali olje.

Na gredicah  nam "pije kri" navadni , vrtnega (svetlejše barve, blažjega okusa in malo bolj pokončne rasti) pa gojimo načrtno. 

Ponekod v tujini je precej cenjena in iskana popestritev poletnega jedilnika, in ga zato namensko gojijo oziroma pridelujejo za prodajo.

O katerem "plevelu" je govora? Sprašujem po obeh (2) slovenskih poimenovanjih (eno izhaja iz latinskega, drugo pa opisuje značilnost listov)latinskem imenu.

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 21. feb 2018 20:30

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. feb 2018 20:41

Portulak ali navadni tolščak. Portulaca oleracea.

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

 

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 21. feb 2018 20:46

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

22. feb 2018 13:36

elaphus je napisal/a:

Portulak ali navadni tolščak. Portulaca oleracea.

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

 

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 21. feb 2018 20:46

Elaphus, pravilen odgovor, prosim, da nadaljuješ z igrico.

Kdor bi želel o portulaku izvedeti kaj več, lahko prebere tukaj:

https://www.bodieko.si/navadni-tolscak-portulaca-ole in

https://zenska.hudo.com/zdravje/zdravo-zivljenje/nava in

http://rozma.si/plevel-na-vrtu/ 

Lp, K.

Katarinči

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 614

22. feb 2018 18:38

mi mu rečemo žilnik

sijasaja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. feb 2018 11:39

Evo, naslednje vprašanje: kako rečemo kolibi iz bambusa in slame, v kateri pijejo Japonci čaj? In kaj ta beseda v resnici pomeni?

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

24. feb 2018 7:31

Joj, kako sem mogla pozabiti, pa ravno par dni nazaj sem v eni od njih  pila čaj .  Huh, nekaj se mi šanja o preprostosti in izpraznjenosti in neka beseda chaseki se mi valja po spominu a ne vem, če je prava in edina.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti