Se gremo igrat?

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

17. feb 2018 15:00

Zelo blizu!

 

Bernarda

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

17. feb 2018 15:15

"Višča je mirenska enolončnica z repnim natjem. Omenjal jo je že Fran Erjavec, ki ima največ zaslug za imena slovenskih jedi, ki jih je zbiral med ljudmi. Svoja doživetja je opisoval v člankih »Iz popotne mauhe«, ki jih je objavljal v Slovenski Matici okoli leta 1890. Viščo so jedle preproste družine in kmečki sloj prebivalstva. Ker je repa ostajala, je bila višča vsakodnevna zimska jed."

VIŠČA
300 g fižola, 500 g krompirja, šop repnih listov, rukole in stebelnega ohrovta, 2 žlici oljčnega olja, 5 strokov česna, 2 žlici koruznega zdroba, 150g pancete

Namočen fižol, repne liste in krompir ločeno skuhamo. Ko so kuhani, vse sestavine združimo in jih pretlačimo. Na olju popražimo panceto. Ko je zlato zapečena, ji dodamo česen in koruzni zdrob ter ju popražimo. S koruznim prežganjem zabelimo mineštro ter jo posolimo.

Vir: S. Plahuta: Jedi na Goriškem (avtorica recepta: Rozalija Vuk)

Terlikar 1, če je moj odgovor slučajno pravilen, bi želela, da igrico nadaljuje MiriBon, saj me je prav njen odgovor pripeljal do recepta za to zimsko enolončnico.

 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 17. feb 2018 15:23

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

17. feb 2018 15:30

Katarinči, zadetek v črno! Ker pa spoštujem tvojo željo naj nadaljuje MiriBon!

Bernarda

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

17. feb 2018 16:16

Velja! Torej, kaj je kinegram?

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

17. feb 2018 18:11

Popravljam vprašanje, da bo iz kulinaričnega področja..

Kaj je anko? (namig:azijska kuhinja).

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 17. feb 2018 18:42

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

17. feb 2018 18:18

Google pravi sweet red bean paste...sladka pasta iz rdečega fižola vrste azuki.

LP, Saša

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

17. feb 2018 18:43

Res je, štafeto predajam Venturini~

~Two things define you. Your patience when you have nothing, and your attitude when you have everything.~

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

17. feb 2018 19:02

Kaj so kvočevi nudli? 

LP, Saša

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

17. feb 2018 21:04

Katarinči je napisal/a:

"Višča je mirenska enolončnica z repnim natjem. Omenjal jo je že Fran Erjavec, ki ima največ zaslug za imena slovenskih jedi, ki jih je zbiral med ljudmi. Svoja doživetja je opisoval v člankih »Iz popotne mauhe«, ki jih je objavljal v Slovenski Matici okoli leta 1890. Viščo so jedle preproste družine in kmečki sloj prebivalstva. Ker je repa ostajala, je bila višča vsakodnevna zimska jed."

VIŠČA
300 g fižola, 500 g krompirja, šop repnih listov, rukole in stebelnega ohrovta, 2 žlici oljčnega olja, 5 strokov česna, 2 žlici koruznega zdroba, 150g pancete

Namočen fižol, repne liste in krompir ločeno skuhamo. Ko so kuhani, vse sestavine združimo in jih pretlačimo. Na olju popražimo panceto. Ko je zlato zapečena, ji dodamo česen in koruzni zdrob ter ju popražimo. S koruznim prežganjem zabelimo mineštro ter jo posolimo.

Vir: S. Plahuta: Jedi na Goriškem (avtorica recepta: Rozalija Vuk)

Terlikar 1, če je moj odgovor slučajno pravilen, bi želela, da igrico nadaljuje MiriBon, saj me je prav njen odgovor pripeljal do recepta za to zimsko enolončnico.

 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 17. feb 2018 15:23

Katarinči, ma kje si ti dobila mojo biš teto Rozalijo ..ker po rodu sem mirenka, dekliški priimek pa je bil Vuk ..ta recept pa je briški, ker Rozalija je bila brika, res pa se je poročila v Miren ..eden izmed njenih otrok je bil tudi znan pesnik Stanko Vuk, katerega so skupaj z ženo Danico ubili v Trstu.V opombah pod moj recept o dušenem natu, pa sem opisala tudi to mineštro.

Vrtejbenka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti