Se gremo igrat?

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

16. feb 2018 8:12

Pri nas smo rekli masnk.

Mama ga je vedno imela, če se je katera od punc kaj udarila, je mal pomazala z masnkom in je bilo dobro.

Ali pa jim je skuhala makarončke z masnkom, odlična jed.

Mogoče je to kar iščemo.

irena

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

16. feb 2018 9:30

irena66, seveda je to kar iščemo, samo pravo uradno slovensko ime, ki nedvomno pove, kako je obdelano,  še manjka.

Na prvo delno vprašanje je že  pravilno odgovorila Katrinči.  Da ne bomo spet v dilemi, kdo nadaljuje: priznala bom le kompleten odgovor ene osebe. Torej: zakaj ghee in vsem razumljivo slovensko ime, ki pove, kako je obdelano. 

Cila

irena66  

član od: 22.4.2009

sporočila: 747

16. feb 2018 9:38

Pregreta smetana?

 

irena

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

16. feb 2018 9:40

Cila je napisal/a:

irena66, seveda je to kar iščemo, samo pravo uradno slovensko ime, ki nedvomno pove, kako je obdelano,  še manjka.

Na prvo delno vprašanje je že  pravilno odgovorila Katrinči.  Da ne bomo spet v dilemi, kdo nadaljuje: priznala bom le kompleten odgovor ene osebe. Torej: zakaj ghee in vsem razumljivo slovensko ime, ki pove, kako je obdelano. 

Cila

Se pravi,  če v dveh ločenih odgovorih oboje točno napišem, mi ne bo treba nadaljevati igrice? A obljubiš, Cila? Jezik in prsti me namreč takoooo srbijo, ampak ne bi rada nadaljevala z novim vprašanjem, bolj fletno in zabavno  je  zavlačevanje ...#predigra je zakon

Aja, a če link na eno (pod)stran KulSlo  (kjer vse lepo piše) prilepim, potem tudi kasiram nadaljevanje? Samo vprašam 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 16. feb 2018 09:43

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

16. feb 2018 10:24

Katarinči, joj raje ne. 

Ker potem odgovor bo, nihče ga ne bo hotel kopirati in združiti in igra bo zastala. . Počakajva kakšen dan, mogoče se vmes kdo le ojunači. Da jih kar nekaj iz prakse ve pravi odgovor sem prepričana. 

Cila

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

16. feb 2018 18:49

Kuhano maslo?

 

Bernarda

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2343

17. feb 2018 0:32

Zdaj, ko približno vem, v katero smer ge rešitev, naj povem, kako so v naši družini imenovali to maščobo. Surovo maslo se je imenovalo "puter",  pretopljeno maslo pa "masu - maslo". 

Imenovanja " surovo maslo"  pogovorno do danes še nisem slišala.  Samo prebrala.

Katrin11

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

17. feb 2018 7:22

katrin11: točno tako smo obe varianti imenovali pri nas.

 

terlikar1:  jaaa

 

Eh,  bom mimo lastnih načel kar predala štafetno palico, čeprav je odgovor le delen. Je pa tisto, kar se je še čakalo, na prvi del je odgovorila Katarinči.

Vseeno še skočite na Google pogledat geslo Ghee.  Tudi zame je bilo novo, da se prag dimljenja  in trajnost povečata, če ga kuhamo dlje. Domnevam, da zato, ker pri daljšem kuhanju zares izpari vsa tekočina, ki ni maščoba. Če ga namreč samo na hitro stopimo, zavremo in nalijemo v posodo, se lahko zgodi, da bomo na dnu, ko bomo odstranili strnjeno maščobo, našli  plast tekočine.  Spomnim se, da ga je mama kar dolgo pustila brbotati na robu štedilnika. In pa: "masovnek" smo pri nas rekli tisti usedlini (lahko bi se ji reklo tudi gošča = žonta), ki se je nabrala na dnu. In tisto je bil enkraten namaz za na kruh. Bistro tekočino se je odlilo in shranilo.  Tudi sama še vedno kuham maslo, ki ga pridelam iz smetane z mleka, kupljenega pri kmetu. To maslo je sicer izredno okusno, a ker je iz kuhane smetane in brez konzervansov, hitro postane grenko, s kuhanjem mu pa podljšam uporabnost.

 

terlikar1: nadaljuj prosim. 

 

Cila

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

17. feb 2018 8:53

Cila, zdaj, ko je že "varno", lahko prilepim  dve povezavi: prva vodi na zelo izčrpen članek,  ki je deloma povzet tudi na straneh KulSlo (druga povezava), ne nazadnje pa velja omeniti, da imamo na KulSlo v bazi najmanj dva recepta za izdelavo prečiščenega oziroma kuhanega masla.  

Fasciniral me je podatek, da naj bi se maslo (pravzaprav surovo maslo oziroma "puter", kot je napisala že katrin11) kuhalo izjemno počasi in sicer najmanj 48 ur, osupnilo me je,  da je načeloma moč dobiti tudi več kot 100 let staro kuhano maslo, ki je zelo iskano in dragoceno   (tudi cenovno je stoletno maslo res "zlati" ghee ), vsestranskost uporabe in učinki (res neverjetno, več najdete v obeh člankih, povezavi sta zgoraj) pa je bila vsaj zame tista pika na i, zaradi katere se bom, ko bo čas za to, nekoč res lotila izdelave in skuhala domače zlato maslo.

Pa še najdena recepta za ghee oziroma prečiščeno maslo - enega je prispeval sarabande, drugega pa urssula. Morda je v bazi še kakšen z drugačnim imenom , vendar sem zasledila samo ta dva.

 

Katarinči

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 17. feb 2018 09:01

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

17. feb 2018 9:56

Katarinči, tole je kar dobro dopolnilo našo debato. Samo, da bi jaz tisto o zdravilnosti raje preskočila, mi izpade bolj kot  enostransko pretiravanje. Še en namig, kako do domačega kuhanega masla brez konzervasov, ki jih za daljšo obstojnost najbrž dodajajo tistemu na policah trgovin:

nekatere KZ (v Škofji Loki že, verjetno tudi kje drugje) točijo poleg mleka tudi sladko smetano. Iz te smetane sami  naredite maslo in ga skuhate.

terlikar1 - torej ti si na vrsti , da zastaviš novo, po možnosti  čimbolj zagonetno vprašanje

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti