Se gremo igrat?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

7. jan 2018 9:45

Naor, res se ti opravičujem, ampak eno stvar pa še moram napisat, drugače se mi zdi, da bo celotna stvar "obvisela v luftu".

Namreč, babka1951 pravi, da se nekaterim neka stvar spregleda, drugim pa ne. Vendar se mi zdi, da v tem primeru ne gre za isto stvar. Kar se tiče poimenovanja stvari (npr. jedi), ki jih poznajo na različnih koncih, v različnih mestih, vaseh, pokrajinah, če tako hočete, menim, da je čisto normalno, da pride do razlik v poimenovanju. Gajžla, gajžlja, gajžo; smukavc, smogavc, glavnik, glavnač, slišala sem tudi že govnač (https://www.kulinarika.net/recepti/3897/enoloncnice/smuk - gl. mnenja o receptu); langaš, langos, langoš (https://www.kulinarika.net/recepti/2233/ostale-jedi/lang -gl. mnenja o receptu). Verjetno bi našli še kar nekaj podobnih jedi, če bi si vzeli čas in raziskovali (hehe, namig za vprašanje).

Čisto nekaj drugega je, če pa neko osebo poimenujemo drugače zaradi lastne malomarnosti. Tipičen primer tega je poimenovanje Vendelina - Vandelina. Dobro, ne bom rekla, da kdaj ne more priti do nehotene napake v pisavi (npr. v prejšnjem sestavku sem dvakrat omenila Vrtejbenko - enkrat sem pravilno zapisala, drugič se mi je vrinil še en "j" - lapsus calami, ki sem ga prejle seveda zbrisala). Ampak, če več ljudi furt na furt ponavlja isto napako, to ni napaka v pisavi, ampak šlamparija. Kakor je lepo napisala Ognjič, s pravilnim poimenovanjem izkažemo spoštovanje do osebe. Še primer: izjemno veliko opravka imam z najstniki iz Bosne. Njihova imena so, za nas Slovence, nekaj posebnega. Npr.: Ajša, Aiša - dekleti sta sestri; Alen, Alem, Alan - prva dva sta brata, tretji je bratranec; Almedina, Ahmedina, Elmedina; Mehdina, Mejdina, Meldina - tri sestre; Almin, Armin, Elmin,Ermin; Elvin, Alvin - brata dvojčka. Ne morete si misliti, kolikokrat se pri poimenovanju zmotim. In otrokom seveda ni vseeno - prav grdo znajo pogledat izpod čela. Se vsakemu opravičim, normalno, ampak dejstvo je, da vso to množico podobnih imen in zelo različnih oseb izjemno težko popolnoma obvladam. Zato se mi zdi res šlampasto, če ne preberemo pravilno imena osebe, ki je izjemno veliko naredila za slovensko kulinariko in si že s tega stališča zasluži vse naše spoštovanje. Najmanj, kar je, je to, da njeno ime napišemo pravilno.

Takole :  Howgh. Govoril sem. Naor, oprosti še nekrat, ampak, ko me jezik srbi, mu prsti slepo sledijo.

lp

Ljudje, ki si upajo reči bobu bob, so velikokrat trn v peti tistim, ki želijo bob prikazati kot jabolko. cervus

katrin11  

član od: 3.1.2010

sporočila: 2342

7. jan 2018 9:46

Naj še jaz odgovorim,  Elaphus je napisala za vlak v tunelu: Dokler ne začne peljati iz njega

Obstaja točna točka v vsakem tunelu, do kod vlak pelje v  tunel - do sredine, ali drugače - do polovice, od tam dalje pa pelje ven. 

Enako je vprašanje; Kam teče zajec iz sredine gozda? Ja, ven vendar, kamorkoli se obrne, gre ven. 

Upam, da je Venturini že poiskala pravo vprašanje in nam ga bo kmalu zastavila. 

Katrin11

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

7. jan 2018 12:46

Elaphus, saj vendar živimo v svobodni deželi, nimaš se mi kaj opravičevati. Jaz pravzaprav tebe pogrešam, večkrat kaj napiši. Tale zadnji post mi je pa še dodatno dal misliti. Lep dan še naprej!

 

naor

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

7. jan 2018 21:29

Tole mislim, da ne bo težko. Googlanje dovoljeno. Na vsaki steklenici ene določene zeliščne pijače je oznaka D.O.M. Kako se pijača imenuje in kaj kratica pomeni?

 

LP, Saša

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

8. jan 2018 10:16

da lahko pijes samo doma? 

"Stressed is desserts spelled backwards!"

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

8. jan 2018 12:46

Deo optimo maximo - latinsko, "najvecjemu, najboljsemu Bogu" 

Menda pa je tudi okrajsava za  2,5-Dimethoxy-4-Methylamphetamin

Vir: Google 

 

svenska

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

8. jan 2018 16:25

Kratica je pravilno razložena, še ime pijače potrebujemo da bo odgovor pravilen.

LP, Saša

svenska  

član od: 7.11.2008

sporočila: 337

8. jan 2018 20:46

Niti slučajno ne bi vedela, alkohola ne uživam in ne kupujem. Bom pa ugibala - Jägermeister? Mogoče pelinkovec?

svenska

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 614

9. jan 2018 9:56

mogoče brin? sem pa pri brskanju našla šipkovo žganje, nisem vedela, da obstaja, poznam le čaj 

sijasaja

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

9. jan 2018 10:43

Bénédictine - francoski zeliščni liker.

(Vir: Wikipedia.)

Blanchy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti